Reklama

Jan Paweł II

Ukraina: bp W. Krywycki uważa, iż św. Jan Paweł II był "obrazem dobrego pasterza"

2025-04-01 20:10

commons.wikimedia.org

Dla mnie św. Jan Paweł II stał się "obrazem naprawdę cudownego, dobrego pasterza na wzór Pana Jezusa, który mocno trzyma się podstaw wiary, który śmiało głosi i niezmordowanie prowadzi owce do Królestwa Niebieskiego - powiedział łaciński biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywycki SDB. W rozmowie z ukraińskim portalem rzymskokatolickim podzielił się on swymi przemyśleniami na temat papieża-Polaka w przededniu 20. rocznicy jego śmierci, przypadającej 2 kwietnia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku krótkiego wywiadu niespełna 53-letni hierarcha przyznał, że nie miał okazji do osobistego kontaktu z Janem Pawłem II, ale uczestniczył w kilku spotkaniach z nim wraz z tysiącami innych osob w latach 1991 roku: najpierw w Białymstoku w czerwcu, a następnie w sierpniu w Częstochowie w ramach Światowego Dnia Młodzieży, oraz w czerwcu 2001 na Ukrainie. "I za każdym razem był on dla mnie człowiekiem, który łączy milliony ludzi a zarazem prowadził ich do Pana" - tłumaczył rozmówca portalu. Zaznaczył przy tym, iż Ojciec Święty stał się dla niego "obrazem prawdziwie cudownego, dobrego pasterza na wzór Pana Jezusa, mocno trzymającego się fundamentów wiary, który śmiało przepowiada i niestrudzenie prowadzi swe owce do Królestwa Niebieskiego".

Zwrócił też uwagę, że Jan Paweł II jest dla niego ważny również jako dla biskupa, "gdyż w znaczeniu duchowym jestem w jego sukcesji apostolskiej i sprawia mi wielką przyjemność to, że pod tym względem ów duch, wierzę w to, przeszedł także na mnie". Biskup wyznał, iż prosii Pana, "abym był choć trochę wierny temu duchowi, aby można było w nim służyć Kościołowi świętemu".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pytany o to, co z bogatej spuściznyh św. Jana Pawła II jest mu szczególnie bliskie i ważne, biskup kijowsko-żytomierski wskazał, że niedawno przeczytał jego książkę "Przestąpić próg nadziei" i nieraz wraca do niej, "aby tak naprawdę czerpać tę nadzieję teraz, w czasie Roku Jubileuszowego, gdy dzisiaj nam wszystkim jest ona tak bardzo potrzebna". Ale w książce tej święty papież "mówi więcej o pewnych fundamentach, do których stale mamy powracać, aby nadzieja ta naprawdę w nas była, aby można było, jak głosi tytuł tego wielkiego wywiadu, przekroczyć ten próg" - stwierdził hierarcha ukraiński. Jego zdaniem, dziś "w czasach braku nadziei papież może być dla nas znów przykładem i przewodnikiem, abyśmy lepiej pojęli cały fundament i całe bogactwo naszej wiary i żeby można było dzięki temu przekroczyć próg nadziei, chociaż niektórym może się to wydać niemożliwe, ale nie ludziom wierzącym".

Witalij Krywycki urodził się 19 sierpnia 1972 w Odessie w rodzinie polsko-ukraińskiej. W 1987 rozpoczął w podziemiu formację religijną w swym mieście rodzinnym pod kierunkiem działającego również w ukryciu salezjanina ks. Tadeusza Hoppego. Pod jego wpływem już legalnie w 1990 wstąpił do Towarzystwa Salezjańskiego, po czym przygotowywał się do kapłaństwa w seminariujm duchownym w Krakowie i 24 maja 1997 przyjął święcenia kapłańskie. Po powrocie na Ukrainę był w latach 1997-2004 wikariuszem w parafii w Odessie, następnie do 2012 proboszczem i dyrektorem miejscowej wspólnoty salezjańskiej w Korostyszowie (diecezja kijowsko-żytomierska), w latach 2012-14 - dyrektorem oratorium i wikariuszem w Przemyślanach (archidiecezja lwowska) a 2014 był proboszczem parafii św. Piotra w swym mieście rodzinnym (diecezja odesko-symferopolska).

30 kwietnia 2017 Franciszek mianował go biskupem kijowsko-żytomierskim. Sakry udzielił mu 24 czerwca tegoż roku ówczesny nuncjusz apostolski na Ukrainie abp (becnie kardynał) Claudio Gugerotti.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kochać Ojczyznę

Uczniowie wzorują się na nauczaniu Prymasa Tysiąclecia

Archiwum szkoły

Uczniowie wzorują się na nauczaniu Prymasa Tysiąclecia

W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego warto pokazać miejsca na terenie naszej diecezji, gdzie w szczególny sposób pielęgnowana jest pamięć o Prymasie Tysiąclecia. Jednym z takich miejsc jest Zespół Szkół nr 1 w Tarnobrzegu.

Więcej ...

Mistrzowie archidiecezji

2025-04-07 10:06

Mateusz Kijas

5 kwietnia w hali sportowej w Konopiskach odbył się diecezjalny finał Mistrzostw Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej w Piłce Nożnej Halowej. Ministranci i lektorzy po raz 20. przystąpili do walki o awans do etapu ogólnopolskiego.

Więcej ...

Świdnica. Młodzieżowa Rada przy biskupie rozpoczęła działalność

2025-04-07 21:45
Bp Marek Mendyk z Młodzieżową Radą Diecezjalną

Archiwum prywatne

Bp Marek Mendyk z Młodzieżową Radą Diecezjalną

W stolicy diecezji zainaugurowano działalność Młodzieżowej Rady Diecezjalnej. To nowy krok – długo wyczekiwany i bardzo potrzebny – w stronę ożywienia duszpasterstwa młodych. Tym razem z inicjatywy samych młodych, a z błogosławieństwem biskupa Marka Mendyka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

Wiara

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

Zwolenniczka aborcji pobiła katolicką działaczkę...

Wiadomości

Zwolenniczka aborcji pobiła katolicką działaczkę...

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Wiara

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?