- Moja wiara z wiarą Boga to nadzieja - mówił kard. Grzegorz Ryś w ostatnim dniu rekolekcji dla Łodzi.
W Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus zakończyły się 3-dniowe rekolekcje wielkopostne dla Łodzi. Ostatni dzień rekolekcyjny rozpoczął się Mszą św., po której metropolita łódzki wygłosił konferencję.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii kard. Ryś odniósł się do pierwszego czytania z Księgi proroka Izajasza, wskazując na jego klucz, jakim jest imię sługi Pana. - Jak ma na imię sługa Pana? Odpowiedź to Izrael. Mesjasz ma na imię tak, jak lud, który ma zbawić. Mesjasz przez swoje imię całkowicie utożsamia się ze swoim ludem, do którego jest posłany. Los ludu czyni swoim własnym - wyjaśnił metropolita łódzki.
Następnie duchowny powiedział o trzech momentach stanowiących pociechę dla Izraela: nawrócenie, zgromadzenie i bycie światłem dla ludzi. - W takim ponownym rozproszeniu i własnych grzechach mamy być światłem dla pogan i dla ludów. Jeśli boimy się tej misji, tego bycia posłanymi, to zatrzymujemy zbawienie w połowie drogi, ono się nie dopełni, nie dokona! Taka jest niesamowita, wielka wiara Jezusa w swój lud, w swoich uczniów - powiedział kard. Ryś.
Reklama
Podczas konferencji, odnosząc się do wielkopostnego orędzia papieża Franciszka, metropolita łódzki powiedział o dwóch wymiarach nadziei-nadziei na życie wieczne i tej, która pomaga żyć w teraźniejszości. - Nadzieja, która ma charakter wieczny i doczesny. Chrześcijanin, mówi papież, ma nadzieję wieczną na życie wieczne, ale ma też nadzieję, z którą kształtuje rzeczywistość tu i teraz. Te dwie nadzieje są komplementarne. To nie jest tak, że nadzieja na życie wieczne czyni nas ponad tym, co dzieje się tu i teraz, już dosyć oskarżono chrześcijaństwo o te postawy. (…) Papież zauważa, że ta nadzieja na życie wieczne nie jest czymś, co nas alienuje, tylko motywuje do życia tutaj! - podkreślił kard. Ryś, tłumacząc dalej oba wymiary nadziei.
Przed nami celebracje Triduum Paschalnego, którym w łódzkiej katedrze będzie przewodniczył kard. Grzegorz Ryś.
WIELKI CZWARTEK – Msza Święta Wieczerzy Pańskiej – godz. 18.00
WIELKI PIĄTEK – Liturgia Męki Pańskiej – godz. 18.00
WIGILIA PASCHALNA – Msza Święta Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego – godz. 21.00