Reklama

Polska

Arcybiskup Bagdadu: sytuacja chrześcijan w Iraku jest dramatyczna

Radio Nederland Wereldomroep / photo on flickr

Sytuacja chrześcijan w Iraku jest dramatyczna – podkreślił abp Jean Sleiman OCD, łaciński arcybiskup Bagdadu, który 29 sierpnia gościł w Poznaniu na zaproszenie abp. Stanisława Gądeckiego. Wieczorem tego dnia iracki hierarcha uczestniczył w uroczystościach odpustowych w parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Poznaniu-Morasku, prosząc tamtejszych parafian o wytrwałą modlitwę w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas pobytu w Poznaniu arcybiskup Bagdadu spotkał się z metropolitą poznańskim abp. Stanisławem Gądeckim, nawiedził katedrę poznańską oraz klasztory poznańskich karmelitów i karmelitanek, prosząc o modlitwę w intencji pokoju. Abp Sleiman spotkał się także z dziennikarzami udzielając wywiadu m.in. „Przewodnikowi Katolickiemu” i odwiedził rozgłośnie radiowe.

W kościele parafialnym pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Poznaniu-Morasku wziął natomiast udział w uroczystościach odpustowych ku czci Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Arcybiskup Bagdadu koncelebrował tam Sumę odpustową m.in. z ks. Waldemarem Cisło, dyrektorem sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Przybliżył również zgromadzonym na odpuście kapłanom, siostrom ze Zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, które na Morasku mają swój dom generalny i wiernym świeckim, obecną sytuację chrześcijan w Iraku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Wcześniej również przeżywaliśmy różnego rodzaju tragedie, zamachy, niebezpieczeństwa, ale obecnie przerażająca jest skala zagrożenia. Radykalni islamiści dążą do wyeliminowania wszystkich innych mniejszości religijnych, które nie są islamskie – podkreślił abp Sleiman dodając, że przed 2003 r., zanim upadł reżim w Iraku, żyło tam ok. 1,5 mln chrześcijan, w ostatnich latach było ich ok. 400 tys., a od momentu wprowadzenia na terenie Syrii i Iraku państwa islamskiego wyemigrowało stamtąd jakieś 200 tys. chrześcijan.

– W ostatnim czasie, podczas eskalacji tego konfliktu wiele rodzin straciło praktycznie wszystko: domy, dobytek i, co najgorsze, nadzieję, co może doprowadzić do tego, że chrześcijaństwo zniknie z terenu Iraku. Sytuacja jest naprawdę dramatyczna! – przestrzegał arcybiskup Bagdadu prosząc o wytrwałą modlitwę w intencji pokoju na całym Bliskim Wschodzie, aby Bóg przemienił serca tych, którzy czynią nieprawość.

Reklama

– To, czego oczekujemy, o co prosimy opinię międzynarodową, to aby chrześcijanie z Iraku mogli wrócić do swoich domów mając zabezpieczone swoje życie, aby mogli cieszyć się wolnością i pokojem – mówił abp Sleiman.

Ks. Cisło zauważył natomiast, że chrześcijanie w Iraku mają świadomość, że nie zaspokoimy ich wszystkich potrzeb i nie usuniemy wszystkich ich problemów. – Dla nich niezwykle ważna jest jednak świadomość, że także w Polsce jest ktoś, kto myśli o nich, modli się za nich i mówi w ich imieniu – przekonywał dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Abp. Jean Benjamin Sleiman OCD, łaciński metropolita Bagdadu, przybył do Polski na zaproszenie Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w związku z obchodami Dnia Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie, do których zachęcał polski Episkopat zwłaszcza 26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

Arcybiskup Bagdadu, podczas swojego pobytu w naszym kraju w dniach 25-29 sierpnia, odwiedził Częstochowę, Warszawę, Siedlce i Poznań dając świadectwo prześladowaniom, jakich doznają chrześcijanie w Iraku i Syrii oraz prosząc o modlitwę w intencji pokoju na całym Bliskim Wschodzie.

W 2010 r. w Poznaniu gościł również, w ramach obchodzonego w listopadzie Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, abp Louis Rafael Sako, patriarcha Babilonii Kościoła Katolickiego obrządku chaldejskiego. Dzień ten ma uwrażliwiać na problem łamania prawa do wolności religijnej, które jest podstawowym prawem każdego człowieka.

Obecnie, w związku z coraz bardziej dramatyczną sytuacją chrześcijan w Iraku i Syrii, gdzie władzę przejmują islamscy fundamentaliści, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie pilnie apeluje o modlitwę w intencji wyznawców Chrystusa żyjących w tych krajach i pomoc materialną dla nich. Natomiast Rada Konferencji Biskupów Europy (CCEE) wezwała członków Rady Bezpieczeństwa ONZ do podjęcia działań na rzecz powstrzymania tragedii mniejszości chrześcijańskiej w północnym Iraku.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-30 11:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Irak: w Mosulu młodzi muzułmanie pomagają sprzątać kościoły i wzywają chrześcijan do powrotu

Młodzi muzułmanie z Mosulu w północnym Iraku współpracują z chrześcijanami przy odgruzowywaniu i czyszczeniu miejscowych kościołów, zniszczonych kilka lat temu przez bojówkarzy z tzw. Państwa Islamskiego (IS). Poza tym zachęcają wyznawców Chrystusa do powrotu w te strony, z których musieli uciekać przed islamistami.

Więcej ...

Pustelnik z Góry Maryi

Św. Wilhelm z Vercelli

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Więcej ...

Mark Rutte został wybrany nowym sekretarzem generalnym NATO

2024-06-26 11:02
Mark Rutte (z prawej)

PAP/EPA/IRIS VAN DEN BROEK

Mark Rutte (z prawej)

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?