Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: wierzyć w zmartwychwstanie, to znaczy spotkać Jezusa żyjącego!

Julia Saganiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Nie szukajcie żyjącego wśród umarłych. Otwierajcie się na te wszystkie miejsca, momenty, sposoby, w których On jest żyjący! - mówił kard. Grzegorz Ryś podczas Wigilii Paschalnej.

Liturgia Wigilii Paschalnej, zwanej „matką wszystkich wigilii”, jest najważniejszą i najświętszą nocą roku liturgicznego, wyrażającą przejście od śmierci i grzechu do nowego życia w Chrystusie. Wraz z nią rozpoczyna się radosny Okres Wielkanocny – czas celebrowania obecności Chrystusa Zmartwychwstałego. Sobotniej uroczystości w łódzkiej katedrze przewodniczył kard. Grzegorz Ryś. Obecny był także bp Piotr Kleszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Celebracja rozpoczęła się od liturgii światła, podczas której metropolita łódzki pobłogosławił ogień – symbol objawiającego się Boga. Następnie, zapalono Paschał, który jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego. Kapłani i wierni procesyjnie wnieśli światło Chrystusa, przy którym uroczyście wygłoszono Exultet i Słowo Boże.

Reklama

Odnosząc się do pierwszych trzech czytań, metropolita łódzki podkreślił, że wszystkie są zaczerpnięte z Tory, czyli serca hebrajskiej Biblii, a ponadto ogłaszają Dobrą Nowinę. Ponadto kard. Ryś zwrócił szczególną uwagę na trzecie czytanie. - To jest wielka prawda, bo tym, co nas trzyma w niewoli, jest nasz grzech. Tą historią, opisaną w Księdze Wyjścia, Bóg nam pokazuje, że czyni nas w pełni wolnymi, bo zabija nasz grzech. To się dzieje w ten sposób, że Jezus wziął na siebie wszystkie nasze grzechy i dał się zabić na krzyżu, byśmy mieli pewność, że mój grzech został zabity, to znaczy, nie ma nade mną prawa, kontroli – powiedział metropolita łódzki.

Do kolejnych trzech czytań komentarz powiedział bp Piotr Kleszcz. Duchowny podkreślił, że ich główna myślą jest prawdomówność Boga. - Bóg nie oszukuje. Jeśli Pan Bóg coś obiecuje, to zawsze dotrzymuje słowa i te wszystkie obietnice, zawarte w całym Prawie, spełniają się w Osobie Jezusa Chrystusa - powiedział bp Kleszcz i dodał: - Wszystkie te teksty się dzieją. To nie jest tak, że one dotyczą narodu wybranego, a później chrześcijan, którzy otrzymali w dziedzictwie te wszystkie starotestamentalne obietnice, ale to dzieje się w twoim i moim życiu.

W komentarzu do Ewangelii kard. Grzegorz Ryś podkreślił wymiar prawdy zmartwychwstania. - Wierzyć w zmartwychwstanie, to znaczy spotkać Jezusa żyjącego. To nie jest wiara w zmartwychwstanie, nawet wierząc, że 2000 lat temu wyszedł z grobu. Tu nie chodzi o to, co się stało kiedyś, tu chodzi o to, co się dzieje tutaj i teraz. Jest zmartwychwstały, to znaczy, jest żyjący, jeśli jest żyjący, mogę go dotknąć i On może mnie dotknąć. Mogę do Niego mówić i mam wielką radość Go słuchać, mogę z Nim siąść do stołu i jest, ponieważ jest żyjący, może mnie podnieść z ziemi, kiedy upadnę, może mi przywrócić wzrok, dźwignąć z paraliżu. Jest żyjący - powiedział duchowny.

Reklama

Metropolita łódzki wskazał, gdzie człowiek może znaleźć Jezusa. - Nie szukajcie żyjącego wśród umarłych. Otwierajcie się na te wszystkie miejsca, momenty, sposoby, w których On jest żyjący! - zakończył kard. Ryś.

Po homilii odbyło się wprowadzenie katechumenów do wspólnoty Kościoła, a następnie wszyscy odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne. Wigilię Paschalną zakończyła uroczysta procesja rezurekcyjna wokół katedry. Wraz z nią rozpoczął się radosny czas celebrowania obecności Chrystusa Zmartwychwstałego.

W Niedzielę Wielkanocną Mszy św. w łódzkiej katedrze o godz. 12.30 będzie przewodniczył kard. Grzegorz Ryś.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-20 01:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Pierwsze Znaki z Góry!

Piotr Drzewiecki

Konferencja, spotkania w grupach i Eucharystia to elementy pierwszego spotkania dla młodzieży z cyklu „Znaki z Nieba!”, jakie odbyło się w kościele Salezjanów w I niedzielę Wielkiego Postu.

Więcej ...

Kardynał Bechara Raï: państwa muszą zmienić perspektywę

2025-07-11 16:01
Kardynał Bechara Raï

KAI

Kardynał Bechara Raï

- Model libański obejmuje wartości chrześcijańskie i muzułmańskie, dlatego możliwe jest pokojowe współżycie. Chcemy, by tak pozostało i aby wszyscy Libańczycy, chrześcijanie i muzułmanie, pozostali w kraju. To samo dotyczy Syrii i Iraku. Chcemy, aby chrześcijanie i muzułmanie pozostali, bo wspólne życie prowadzi do umiarkowanego islamu. Jeśli wszyscy wyjadą - kto będzie rządził Syrią, Irakiem, Egiptem? Tego nikt nie wie - mówi Kardynał Bechara.

Więcej ...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?

2025-07-11 20:56

Grupa Proelio

Premierowy odcinek nowej kampanii Grupy Proelio "Małżeństwo jest cudem" - "52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?". Bohaterami filmu są Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele inicjatywy Spotkań Małżeńskich, którzy od blisko 50 lat posługują małżonkom ucząc ich dialogu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką