Reklama

Kościół

Polacy podczas czwartkowej Mszy modlili się za papieża Franciszka

Vatican Media

Trwamy na modlitwie za zmarłego Ojca Świętego Franciszka. Słuchamy, może z większą uwagą niż przez 12 minionych lat tego, jaki Kościół mu się marzył, jaki Kościół próbował tworzyć - wskazał metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś podczas Mszy św. sprawowanej w czwartek rano w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Ryś podkreślił, że Papież Franciszek często zachęcał, aby „Kościół był w stanie ciągłej misji”. Metropolita dodał, że „ta misja nie jest wymyślana przez Kościół, to jest misja Jezusowa i musi być wykonywana na Jezusowy sposób”.

Świadectwo, słowo, Duch

Nawiązując do Ewangelii z dnia, kard. Ryś zaznaczył, że mówi ona w jaki sposób Jezus wypełnia swoją misję. „Najpierw daje świadectwo. Świadczy o tym, co widział i słyszał. Dalej daje słowo Boga. Mówi słowa Boże ten, kogo Bóg posłał. I trzecie, co Jezus daje, daje Ducha” - mówił metropolita łódzki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja wskazał, że każdy, kto chce „wypełniać misję Jezusową, także w Kościele, potrzebuje dawać te trzy”. Jak podkreślił, nie wystarczy tylko dawać słowo. „Słowo bez świadectwa jest teorią. Słowo bez świadectwa, a czasami niestety z antyświadectwem, staje się bezsilne. Bardzo często czynimy słowo bezsilnym przez nasze czyny, przez nasze postępowanie. Świadectwo jest tym, co otwiera na słowo”. Dodał, że „kiedy ludzie widzą świadka, mają w sobie pytania, na które można odpowiedzieć, głosząc słowo”. Jednak słowo staje się słowem Bożym dopiero wtedy, kiedy „jest pełne Ducha udzielanego bez miary”. „Świadectwo, słowo i Duch - te trzy wszystkie razem. Albo dajemy wszystkie razem, albo nie dajemy nic” - zaznaczył kard. Grzegorz Ryś.

Modlitwa, post i jałmużna w służbie misji

Reklama

„Trzeba głosić słowo Jezusowe w Duchu Jezusowym, to znaczy z miłością do tych,

którym się głosi, z modlitwą za tych, którym się głosi, z postem za tych, którym się głosi, z jałmużną, z intencją za tych, którym się głosi, z cierpieniem” - mówił metropolita łódzki i przypomniał ostatnie zdanie z Testamentu Papieża Franciszka: „Cierpienie, które stało się udziałem ostatniego etapu mojego życia, ofiarowałem Panu o pokój na świecie i braterstwo między narodami”.

90 kapłanów w koncelebrze

Jak w każdy czwartek, Msza św., którą koncelebrowało około 90 kapłanów zgromadziła wielu uczestników. Koncelebrowali również jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski oraz biskup senior diecezji płockiej Piotr Libera. Eucharystia była sprawowana w czasie, gdy w Kościele trwa żałoba po Ojcu Świętym Franciszku, a kardynałowie gromadzący się na kongregacjach generalnych przygotowują się do konklawe.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2025-05-01 10:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież zatwierdził dekrety o kanonizacji i beatyfikacji

pixabay.com

18 grudnia 2024 r. Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji kardynała Marcello Semeraro, Prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Podczas audiencji Papież potwierdził wnioski sesji zwyczajnej kardynałów i biskupów, członków Dykasterii, i postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult błogosławionej Teresy od świętego Augustyna (ur. Marie-Madeleine-Claudine Lidoine) i 15 towarzyszek z zakonu karmelitanek bosych z Compiègne, męczennic, zabitych z nienawiści do wiary 17 lipca 1794 r. w Paryżu (Francja), poprzez wpisanie ich do katalogu świętych (kanonizacja równoważna) - poinformowała Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...

Turcja: kolejna chrześcijańska świątynia stanie się meczetem?

2025-07-15 07:24
Surp Asdvadzadzin

Adobe Stock

Surp Asdvadzadzin

Wpisana w 2016 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dawna katedra ormiańska w Ani, w prowincji Kars, we wschodniej Turcji, przy granicy z Armenią może wkrótce stać się meczetem po zakończeniu prac renowacyjnych w tej zabytkowej budowli. Zapowiedziała to turecka agencja prasowa Anadolu, nazywając chrześcijańską świątynię „meczetem Fethiye” (meczetem Podboju).

Więcej ...

Częstochowa gości stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

2025-07-15 14:59

Karol Porwich/Niedziela

1300 stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” bierze udział w obozie wakacyjnym w Częstochowie. Wydarzeniu, w dniach 11-21 lipca, towarzyszy hasło „Jesteście moją nadzieją”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Wiara

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Wiara

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...