Reklama

Niedziela Łódzka

Ogólnopolskie spotkanie odpowiedzialnych za formację diakonów stałych

2025-06-05 08:00

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 3-5 czerwca br. w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym w Porszewicach k. Łodzi odbywa się ogólnopolskie spotkanie odpowiedzialnych za formację diakonów stałych w polskich diecezjach.

Celem spotkania – jak podkreślają organizatorzy – jest przegląd aktualnego stanu formacji do diakonatu i formacji permanentnej diakonów stałych w Polsce, uwzględniający obowiązujące obecnie dokumenty Stolicy Apostolskiej, KEP oraz biskupów diecezjalnych, w celu wypracowania projektu dokumentu o formacji, życiu i posłudze diakonów stałych w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Dzisiejsze spotkanie skierowane jest do tych, którzy w swoich diecezjach są odpowiedzialni za formację diakonów stałych. Są to przedstawiciele zarówno tych diecezji, w których diakoni stali posługują już od wielu lat, ale także diecezji, w których dopiero posługa - święcenia diakonów stałych - stanie się ich rzeczywistością. Cały zespół roboczy przygotowuje wskazania dyrektorium dotyczące posługi i formacji diakonów stałych w Polsce - podkreśla bp Wojciech Skibicki, odpowiedzialny za podkomisję ds. diakonatu stałego w Polsce w Konferencji Episkopatu Polski.

W czasie spotkania uczestnicy mają okazję wysłuchać wykładów na temat etapów formacji do diakonatu, o posłudze diakonów stałych na różnych polach ich działalności oraz podzielić się własnymi spostrzeżeniami dotyczącymi posługi diakonów stałych w swoich diecezjach.

Reklama

W drugim dniu spotkania Mszy św. dla odpowiedzialnych za formację diakonów stałych w Polsce przewodniczył i homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś.

- Nie chodzi o to, czy ja potrafię czytać Słowo, ale chodzi o to, w jaki sposób oddaje się Słowu, które mnie czyta. W jaki sposób Słowo czyta Kościół, który mamy razem tworzyć? W jakiś sposób Słowo czyta zachowania, postawy w tym Kościele? Mamy poddać się Słowu. Gdyby się tyle udawało osiągnąć w formacji ludzi do diakonatu stałego, czy do kapłaństwa, czy do biskupstwa, że mamy do czynienia z człowiekiem, który się poddaje Słowu, doświadcza mocy Słowa w sobie, że Słowo go kształtuje, że Słowo go zmienia, że Słowo dyscyplinuje jego życie - gdyby to się udało, to byłoby tak, jak ze św. Pawłem. Jeśli się nie poddaję Słowu, jeśli Słowo cię nie czyta, jeśli on się czuje dysponentem Słowa i stawia się ponad nim, to trzeba się bać, bo stanie się to - przed czym św. Paweł przestrzega - będą tacy ludzie, którzy będą ciągnąć innych za sobą, a nie za Bogiem! W tym namyśle nad formacją dla diakonów stałych poszukajcie także takich dróg, takich sposobów, żeby człowieka oddać Słowu i oddać mocy Słowa - łasce Słowa. Człowiek uformowany do misji w Kościele, to jest człowiek, który poddaje się Słowu - podkreślił metropolita łódzki.

Reklama

W trzydniowym spotkaniu biorą udział duchowni z całej Polski z diecezji: diecezji bydgoskiej, elbląskiej, ełckiej, gdańskiej, gliwickiej, gnieźnieńskiej, kaliskiej, katowickiej, kieleckiej, koszalińsko- kołobrzeskiej, legnickiej, lubelskiej łódzkiej i opolskiej.

Jak zauważa bp Skibicki - diakonat stały cieszy się dziś dużym zainteresowaniem, natomiast trzeba patrzeć na niego przez pryzmat powołania. To nie jest tylko kwestia odnalezienia ludzi, którzy mogliby wykonywać tego typu zadania albo ludzi, którzy sami widzą, że mogliby takie zadanie pełnić w Kościele. To musi być pewna jednomyślność - tak jak przy święceniach prezbiteratu i jak przy innych posługach - musi być pragnienie ze strony tego człowieka, który chce taką posługę w Kościele pełnić, ale także ze strony Kościoła - takie pragnienie, żeby ten człowiek, ten przygotowany, mógł taką funkcję pełnić poprzez sakrament święceń - tłumaczy hierarcha.

Tego typu spotkanie odbywają się raz w roku w Porszewicach.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zgierz: Czym jest Droga Krzyżowa w życiu chrześcijanina?

Laura Allen

W parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej z okazji Jubileuszu 100-lecia powstania diecezji łódzkiej.

Więcej ...

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Wierni podczas procesji w dniu

Marek Kuś

Wierni podczas procesji w dniu "Cudu Lubelskiego"

Dziś 3 lipca obchodzone jest po raz drugi Święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej, ustanowione decyzją Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a obchodzone w rocznicę „cudu lubelskiego”, który miał miejsce w 1949 r.

Więcej ...

Papież jako pierwszy odprawi 9 lipca Mszę w intencji ochrony stworzenia

2025-07-03 18:07
Kard. Michael Czerny, jeden z pomysłodawców Mszy za stworzenie

Vatican Media

Kard. Michael Czerny, jeden z pomysłodawców Mszy za stworzenie

Papież Leon XIV odprawi jako pierwszy Mszę św. w intencji ochrony stworzenia według nowego formularza, dołączonego do Mszału Rzymskiego i zatwierdzonego dziś dekretem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...