Reklama

Kościół

Ukraina: sąd nakazuje zwrot kijowskiego kościoła św. Mikołaja wspólnocie parafialnej

Kościół Świętego Mikołaja

pl.wikipedia.org.

Kościół Świętego Mikołaja

5 czerwca 2025 r., Sąd Apelacyjny w Dnieprze podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji w sprawie przekazania kościoła św. Mikołaja w Kijowie parafii rzymskokatolickiej. Decyzja ta stanowi historyczny krok w wieloletniej walce o sprawiedliwość i zwrot świątyni jej prawowitemu właścicielowi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Modliliśmy się o to przez lata. I dzisiaj sprawiedliwość zwyciężyła. Sąd uznał nasze prawo, uznał prawdę. To zwycięstwo nie tylko dla katolików, to zwycięstwo dla całego ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego” - powiedział proboszcz kościoła, ojciec Paweł Wyszkowski OMI.

Sprawa ta trwa od ponad dwudziestu lat. Już w 2005 roku prezydent Wiktor Juszczenko zainicjował zwrot kościoła katolikom. W 2020 roku prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził zamiar przekazania świątyni parafii katolickiej, zwracając się z odpowiednim listem do papieża.

W liście Władimira Zełenskiego, przekazanym 6 października 2020 roku do Watykanu, zaznaczono: „Z przyjemnością informuję, że 16 września 2020 roku, zgodnie z dekretem prezydenta Ukrainy, na posiedzeniu rządu podjęto decyzję, zgodnie z którą Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy zostało zobowiązane do zapewnienia przekazania budynku kościoła rzymskokatolickiego św. Mikołaja w Kijowie parafii św. Mikołaja w diecezji kijowsko-żytomierskiej w stałe i nieodpłatne użytkowanie. Jestem przekonany, że jest to decyzja całkowicie słuszna i sprawiedliwa, na którą tak długo czekała rzymskokatolicka społeczność Ukrainy, a także bardzo ważny krok w umacnianiu naszych serdecznych, przyjaznych stosunków”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pomimo takich oficjalnych oświadczeń i dokumentów, przekazanie kościoła nie zostało jeszcze zrealizowane przez organy władzy wykonawczej.

Sąd apelacyjny uznał, że przekazanie kościoła jest nie tylko zgodne z prawem, ale także działaniem głęboko moralnym, które potwierdza szacunek dla historycznego i duchowego dziedzictwa Ukrainy.

Reklama

Pomimo licznych opóźnień ze strony Ministerstwa Kultury, wspólnota parafialna wykazała się wytrwałością i determinacją, nie pozwalając zniweczyć nadziei. Według parafian, prace remontowe w budynku były powierzchowne, a rzeczywiste potrzeby kościoła były lekceważone.

„Nie domagaliśmy się przywilejów. Walczyliśmy o swoje prawo zagwarantowane w Konstytucji Ukrainy. A dzisiejsza decyzja jest dowodem na to, że prawdę można obronić” - podkreślił proboszcz świątyni.

Ojciec Paweł Wyszkowski OMI podziękował Sądowi Apelacyjnemu, a także sędziemu Sądu Administracyjnego w Dnieprze, Romanowi Gołobutowskiemu, który jako pierwszy zajął zasadnicze stanowisko i wydał sprawiedliwy wyrok: „W czasach, gdy często próbuje się zagłuszyć prawdę, takie decyzje mają szczególną moc. Jesteśmy wdzięczni sędziemu Romanowi Gołobutowskiemu, który poparł nasz pozew i wydał sprawiedliwy i uczciwy wyrok, który dziś został w całości podtrzymany przez sąd apelacyjny. Jest to przykład prawdziwej służby prawu i sprawiedliwości” - stwierdził.

Obecnie kijowscy katolicy oczekują od Ministerstwa Kultury realnych działań - wykonania wyroku sądu i oficjalnego przekazania świątyni wspólnocie parafialnej. Będzie to nie tylko formalność prawna, ale akt przywrócenia zaufania do państwa - zaznaczono.

Podziel się:

Oceń:

2025-06-05 20:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk w 48. dniu wojny: Nawet w środku wojny Boże przykazanie "Nie zabijaj!" jest przewodnikiem i światłem na naszych drogach

PAP/Karina Sało

„Widzimy, że to właśnie podczas wojny zaczynamy rozumieć wartość ludzkiego życia. W końcu będziemy w stanie odbudować, przywrócić i uratować wszystko, z wyjątkiem utraconego ludzkiego życia. Dlatego raz po raz wszyscy razem, jako naród, musimy dołożyć wszelkich starań, aby ratować ludzkie życie, powstrzymać morderczą rękę napastnika, a nawet walczyć, aby uszanować Boże przykazanie "Nie zabijaj!" - stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Sewczuk w wideoprzesłaniu w 48. dniu wojny Rosji z Ukrainą.

Więcej ...

Uwaga! MEN ogłasza wielką reformę edukacji

2025-07-16 15:17
Minister edukacji Barbara Nowacka

Marta Książek

Minister edukacji Barbara Nowacka

Kilka dni temu szefowa MEN Barbara Nowacka ogłosiła wielką reformę szkolnictwa. Celem jest dopasowanie polskiej edukacji do żądań unijnych, gdyż Unia Europejska przejmuje kontrolę nad edukacją w Polsce w ramach tzw. Europejskiego Obszaru Edukacyjnego.

Więcej ...

Pallotyńscy wolontariusze wyjechali na misje

2025-07-17 18:21

Karol Porwich/Niedziela

Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl rozesłała swoich wolontariuszy na placówki misyjne na Kubę, do Tanzanii i do Indii. Przez najbliższe miesiące będą wspierać dzieła charytatywne i społeczne zapoczątkowane przez misjonarzy. Na Kubie księża i bracia pallotyni prowadzą działalność duszpasterską w trzech parafiach: Managua, Guarra oraz w Güines, Melena del Sur i Catalina. Ich praca skupia się głównie na ewangelizacji, obejmuje jednak również działalność charytatywną, która wspiera najuboższych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Wiadomości

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Holandia: Kościół zostanie przekształcony w basen

Kościół

Holandia: Kościół zostanie przekształcony w basen

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...