Reklama

Niedziela Małopolska

Zakrzów

Święto patronalne Caritas AK

2025-06-15 23:49

Biuro Prasowe AK

    - Caritas stanowi tak szczególną twarz Kościoła w Polsce, że w jakiejś mierze jest nietykalna, bo zawsze jest z potrzebującymi, czy to w kraju czy za granicą, i działa od razu nie patrząc na zbędne procedury administracyjne, które niekiedy niesioną pomoc opóźniają o miesiące i lata – mówił abp Marek Jędraszewski w Zakrzowie z okazji święta patronalnego Caritas Archidiecezji Krakowskiej w 35. rocznicę jej reaktywacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku liturgii dyrektor krakowskiej Caritas ks. Mariusz Słonina przywitał abp. Marka Jędraszewskiego i wszystkich gości. Poprosił metropolitę o modlitwę w intencji wszystkich pracowników i podopiecznych Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

W czasie homilii arcybiskup wskazał na dwa słowa klucze dzisiejszej liturgii słowa: miłość i prawda. Nawiązując do słów św. Pawła: „miłość Chrystusa przynagla nas”, zaznaczył, że chodzi o szczególny rodzaj miłości – po grecku „agape” a po łacinie „caritas”. – Miłość, którą żyje sam Bóg – bezinteresowna, pełna poświęcenia, miłosierna. Taka była miłość Chrystusa i taka miłość właśnie Chrystusowa nas przynagla do podobnej miłości – podkreślał metropolita krakowski. Z kolei o prawdzie mówił Jezus w kazaniu na górze, gdy zachęcał, by mowa jego uczniów była: „tak – tak, nie – nie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Chrystus był w tym wzorem dla św. Pawła, który pragnął być jednoznaczny w swoim słowie i w swoim postępowaniu – jednoznacznie mówił „tak” wobec Boga i Chrystusa, a jednocześnie „nie” temu, co proponuje świat i co podpowiada ciało. – Ta postawa św. Pawła na wzór Chrystusa stanowi natchnienie dla całych dziejów Kościoła trwających już ponad dwa tysiące lat – mówił abp Marek Jędraszewski wskazując m.in. na przykład patrona dnia dzisiejszego bp. Michała Kozala oraz patrona Caritas Archidiecezji Krakowskiej św. Brata Alberta. – Obydwaj, podobnie jak i wszyscy inni święci, żyli już nie dla siebie, ale dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał – żyli dla Chrystusa. A żyjąc dla Chrystusa, żyli dla innych ludzi – dodał metropolita, przypominając życiorysy obu świętych.

Reklama

Michał Kozal został biskupem pomocniczym we Włocławku w przededniu II wojny światowej. – Można by powiedzieć, wyświęcony po to, żeby właśnie w tych strasznych czasach przemocy, gwałtu i poniewierki godności każdego człowieka pokazać, do czego wzywa w takich trudnych chwilach miłość Chrystusa – mówił arcybiskup. – Modlił się i bronił Polski, broniąc jednocześnie Kościoła w Polsce – dodawał metropolita zaznaczając, że w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej bp Kozal złożył Panu Bogu ofiarę ze swojego życia za ocalenie współbraci, za Kościół w Polsce, za Polskę. Trafił do obozu w Dachau gdzie został zabity 26 stycznia 1943 roku. Dla wielu współwięźniów stał się natchnieniem, aby bronić w sobie godność polskiego kapłana. – Nie tylko nauczanie, ale jego życie, zwłaszcza biskupie, było „tak – tak” wobec miłości Chrystusowej i „nie – nie” wobec kłamstwa i przemocy hitlerowskich oprawców. I właśnie ta jednoznaczność, zwłaszcza w głębi tragedii obozu koncentracyjnego Dachau dawała tylu jego współbraciom, kapłanom, więźniom tyle nadziei i wewnętrznej siły. I musi nam dawać tę moc i tę nadzieję także dzisiaj – mówił abp Marek Jędraszewski, podkreślając potrzebę bezkompromisowych świadków prawdy. – Tak tylko można ocalić najpierw siebie samego i własne sumienie, a potem nasze wspólnoty, w których żyjemy i dla których pracujemy – nasz naród, nasz Kościół – mówił arcybiskup.

Przywołując postać Adama Chmielowskiego, zwrócił uwagę, że nawet kalectwo nie pozbawiło go otwarcia na świat, na drugiego człowieka, na realizację siebie i swoich talentów, zwłaszcza malarskich. – Ale w pewnym momencie zrozumiał, że nawet te talenty trzeba poświęcić sprawom wyższym – konkretnym ludziom żyjącym w nędzy i poniewierce w krakowskiej ogrzewalni – zaznaczył metropolita zaznaczając, że Brat Albert był gotów oddać życie dla braci, bo widział w nich Chrystusa – to właśnie miłość Chrystusa wzywała go do podobnej miłości.

Reklama

– Różne są wyzwania miłości, różny jest czas, ale zawsze pozostają te dwa słowa klucze: żyć w prawdzie, żyć w miłości – żyć w syntezie prawdy i miłości, bo takim jest Chrystus – Prawda, która nas do końca umiłowała – mówił abp Marek Jędraszewski. Przypomniał, że Caritas w Archidiecezji Krakowskiej została zlikwidowana przez komunistów jeszcze w latach 40-tych, bo wiedzieli „jak wielka jest potęga miłości świadczonej drugiemu człowiekowi i nie chcieli, żeby ta potęga płynęła z Kościoła”. Arcybiskup krakowski zauważył, że Caritas przestała istnieć jako organizacja, ale nie miłość, która trafiała do najbardziej potrzebujących w tamtych bardzo trudnych powojennych czasach. – To trwanie w prawdziwości dzięki świadkom wiary sprawiło, że ostatecznie komunizm upadł i można było wrócić do dawnych struktur Caritas – zaznaczył. – Można było dać nowe tchnienie tej miłości i temu pragnieniu życia w prawdzie, które ożywia życie każdego prawego chrześcijanina – dodał, podkreślając, że „Caritas stanowi tak szczególną twarz Kościoła w Polsce, że w jakiejś mierze jest nietykalna, bo zawsze jest z potrzebującymi, czy to w kraju czy za granicą, i działa od razu nie patrząc na zbędne procedury administracyjne, które niekiedy niesioną pomoc opóźniają o miesiące i lata”. W tym kontekście metropolita krakowski wskazał na ofiary powodzi z jesieni ubiegłego roku, które ciągle oczekują na pomoc od państwa, a od razu otrzymały wsparcie od Caritas, także w Zakrzowie.

– Bogu dziękujemy za te dzieła, Bogu dziękujemy za ludzi, którzy te dzieła tworzyli od pierwszych dyrektorów Caritas Archidiecezji Krakowskiej po obecnego, za wszystkich wolontariuszy, współpracowników, bo przecież każdy z was, moi drodzy, nosi w sobie to wołanie, że „miłość Jezusa nas przynagla” – mówił abp Marek Jędraszewski.

Na zakończenie Mszy św. głos zabrał ks. Janusz Majda, dyrektor Caritas Polska. Przywołał słowa św. Brata Alberta w przededniu jego liturgicznego wspomnienia zaznaczając, że uczy on, iż dobroć powinna być jak chleb – powszechna i dostępna dla wszystkich. – Taka stara się być Caritas – Caritas w Polsce i Caritas w Archidiecezji Krakowskiej. Caritas wspiera wszystkich – mówił ksiądz dyrektor podkreślając, że siłą Caritas Polska jest włączanie się w jej dzieła Caritas diecezjalnych. W tym kontekście podziękował dyrektorowi Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Mariuszowi Słoninie.

Po Mszy św. odbyła się uroczysta gala, w czasie której wyróżniono pracowników za 10, 15 i 20 lat pracy w Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

Wybrane dla Ciebie

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

2025-06-12 09:51

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 18-26.

Więcej ...

Ostrzeżenie RCB: intensywne opady deszczu w 10 województwach

2025-07-08 09:16
Alert RCB. Ostrzeżenie przed ulewami

Adobe Stock

Alert RCB. Ostrzeżenie przed ulewami

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do mieszkańców 10 województw, w którym ostrzega przed intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu. Zaleca śledzenie komunikatów pogodowych i słuchanie poleceń służb. Po południu zaczną też obowiązywać ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami deszczu.

Więcej ...

Nowy przełożony generalny Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych

2025-07-08 11:52
O. Francesco Rapacioli

Vatican Media

O. Francesco Rapacioli

62-letni o. Francesco Rapacioli, misjonarz pracujący w Bangladeszu, został nowym przełożonym generalnym Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych (PIME). Został wybrany podczas XVI Zgromadzenia Ogólnego, które trwa od 22 czerwca w Rzymie, w Międzynarodowym Centrum Animacji Misyjnej (CIAM).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Kardynał Ryłko przestał pełnić funkcję...

Kościół

Watykan: Kardynał Ryłko przestał pełnić funkcję...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Rozpoczęła się faza wstępna procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Rozpoczęła się faza wstępna procesu beatyfikacyjnego...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...