Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: czy Chrystus jest środkiem naszej misji w Kościele?

2025-06-18 21:28

Julia Saganiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Nie chodzi o to, żeby jedynie wyrecytować symbol nicejski, żeby przypomnieć sobie reguły teologiczne dotyczące Jezusa Chrystusa. Pytanie brzmi, czy On jest moim Bogiem? Na ile jest Osobą żywą w moim codziennym doświadczeniu? – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas Jubileuszu 1700-lecia Soboru w Nicei.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi i katedrze łódzkiej odbyły się obchody jubileuszowe 1700-lecia Soboru w Nicei.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wydarzenie rozpoczęło się sympozjum naukowym, w czasie którego słowo wstępne powiedział ks. prof. Janusz Lewandowicz. Kolejnym punktem była rozmowa o Nicei, którą podjęli prof. Sławomir Bralewski, ks. prof. Henryk Pietras oraz ks. dr Przemysław Szewczyk. Podczas dyskusji mówiono, m.in., o istocie Soboru w Nicei, ustaleniu daty Wielkanocy, a także powszechnym użyciu Credo nicejskiego w liturgii. – Myślę, że to jest jeden z kłopotów, kiedy przyglądamy się starożytności i próbujemy zrozumieć, jakie były intencje wewnętrzne człowieka. Czy rzeczywiście to są dyskusje o tym, czy Konstantyn był wewnętrznie przekonany do chrześcijaństwa czy zabobonnie związany z bogiem i dopiero potem odkrywa Boga chrześcijan, jaką duchowość i postawę przedstawia? Na pewno jako cesarz prosi Kościół o to, żeby tak się przystosował, jak przystoi religii zalegalizowanej w Cesarstwie. Również temu służy Sobór w Nicei, żeby ustalić datę Wielkanocy i jednego Credo – mówił ks. dr Szewczyk.

Reklama

Kolejnym punktem obchodów było nabożeństwo ekumeniczne w katedrze łódzkiej. W słowie wprowadzenia kard. Grzegorz Ryś zwrócił uwagę zebranych na to, czym dla współczesnych chrześcijan jest celebracja nicejskiego jubileuszu. – Myślę, że najważniejszym pytaniem tego wieczoru dla nas jest pytanie, kim jest Jezus Chrystus, bo tego przede wszystkim dotyczy symbol nicejski. Czy na pewno mamy w sobie wiarę, że On jest Bogiem? Nie chodzi o to, żeby jedynie wyrecytować symbol nicejski, żeby przypomnieć sobie reguły teologiczne dotyczące Jezusa Chrystusa. Pytanie brzmi, czy On jest moim Bogiem? Na ile jest Osobą żywą w moim codziennym doświadczeniu? – powiedział metropolita łódzki i dodał: - Kiedy mówimy o Jezusie Chrystusie jako Bogu i kiedy mówimy o Ojcu, Synu i Duchu Świętym, to mówimy o tym, który jest miłością i który wzywa nas do jedności w różnorodności.

W liturgii słowa wierni wysłuchali Czytania z Księgi proroka Izajasza (Iz 42, 1-7), Psalmu 8, Czytania z Listu św. Pawła Apostoła do Filipian (Flp 2, 6-11) oraz Ewangelii św. Jana (J 14, 1-14), po której homilię wygłosił ks. Michał Makula z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. – Jedności nie się zaprowadzić siłą, zmuszając, egzekwując prawo, używając miecza czy przywołując krzykiem do porządku. (…) Usłyszmy te starotestamentowe pieśni zwłaszcza dzisiaj, kiedy tyle mówimy o pokoju, a im więcej o tym mówimy, tym więcej dociera do nas wieści o wojnach. Chcemy dążyć do pokoju, zwiększając arsenał głowic, bomb, czołgów, myśliwców, które mają za zadanie zabić drugiego człowieka. Nagle słyszymy, że pokój i jedność osiągamy nie poprzez krzyk, przemoc, ale łagodność. Usłyszmy i zobaczmy, że jedność i pokój zaczynają się w nas. Jeśli w nas nie ma pokoju, jak może on być obecny w tym świecie – powiedział ks. Makula.

Po homilii nastąpiło wyznanie wiary 318 ojców – pierwszego symbolu wiary promulgowanego dla całego Kościoła podczas Soboru powszechnego w Nicei. Ważnym elementem nabożeństwa było również złożenie podpisów przez chrześcijańskich duchownych na krzyżu z Credo nicejskim.

Jubileuszowe obchody zwieńczył poczęstunek w domu kard. Rysia przygotowany według starożytnych recept rzymskich opracowanych przez prof. Macieja Kokoszkę.

Sobór nicejski odbył się w 325 r. n. e. w Nicei (dzisiejszy Iznik w Turcji), stanowiąc pierwszy powszechny sobór Kościoła chrześcijańskiego. Podczas tego wydarzenia, zwołanego przez Konstantyna Wielkiego, potępiono arianizm, ustalono pierwszą wersję wyznania wiary, w której zaznaczono, iż Jezus Chrystus jest współistotny Ojcu, a ponadto ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w niedzielę po pierwszej pełni księżyca po wiosennej równonocy. Decyzje podjęte na Soborze w Nicei miały zażegnać konflikty na tle religijnym dotyczące fundamentalnej prawdy wiary o Bogu Jedynym w Trzech Osobach.

Podziel się:

Oceń:

+3 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś do sióstr zakonnych: jesteście charyzmatyczkami!

Ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Toruń: Około 10 tysięcy osób przeszło w Marszu Milczenia po zabójstwie 24-letniej Klaudii

2025-07-06 16:34
Marsz milczenia przeszedł ulicami Torunia

PAP

Marsz milczenia przeszedł ulicami Torunia

Ok. 10 tys. osób przeszło ulicami Torunia w Marszu Milczenia po zabójstwie 24-letniej Klaudii, którą w nocy z 11 na 12 czerwca napadł w parku Glazja 19-letni obcokrajowiec. Młoda barmanka, doktorantka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zmarła dwa tygodnie później w szpitalu. Zbrodnia wstrząsnęła miastem.

Więcej ...

Jasna Góra: 60. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych

2025-07-06 19:01

Magdalena Kowalczyk

Apostolstwo Chorych do Maryi na Jasną Górę przybywa każdego roku we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, 6 lipca. Dziś, podczas 60. pielgrzymki, dziękowano zwłaszcza za 60 lat istnienia Apostolstwa Chorych na świecie. - Zbieramy setki, o ile nie tysiące, intencji osób chorych i przywozimy je tutaj przed ołtarz Matki Najświętszej. Składamy je i prosimy o łaskę zdrowia - wyjaśnił ks. Wojciech Bartoszek, organizator pielgrzymki. Wspólnota Apostolstwa Chorych powstała w Niderlandach w 1925 r. Jej podstawowym celem jest odkrywanie duchowo-religijnego sensu życia naznaczonego chorobą i cierpieniem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa