Reklama

Jasna Góra

Czuwanie z „Bł. Prymasem Wyszyńskim w Domu Matki”

2025-06-27 17:06

BPJG

O tym, w jaki sposób i w czym pomagać Maryi będzie m.in. mowa podczas dzisiejszego czuwania modlitewnego, jak co miesiąc, organizowanego przez członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Czuwania odbywają się w intencji kanonizacji bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego, Kościoła, Polski, o upragniony pokój na świecie. W modlitwę włączą się uczestniczki dni skupienia organizowanych przez Instytut oraz wierni parafii św. Judy Tadeusza w Krakowie – Czyżynach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Apel Jasnogórski o 21. 00 rozpocznie czuwanie. W jego ramach Anna Rastawicka świadek życia bł. kard. Wyszyńskiego wygłosi konferencję o idei zapoczątkowanej właśnie przez Prymasa Tysiąclecia, jaką jest działalność ruchu duszpasterskiego nazwanego Pomocnikami Matki Kościoła. Ustanawiając go, prymas wezwał wszystkich ludzi dobrej woli do pomocy Kościołowi i Ojczyźnie przez Maryję. Inspiracją był zakończony właśnie Sobór Watykański II, w którym kard. Wyszyński uczestniczył, a który, jak się to określa, „obudził” świeckich, zapraszając ich do ściślejszego włączenia się w życie Kościoła i podjęcia za niego większej odpowiedzialności. W połączeniu z odnowionymi Jasnogórskimi Ślubami Narodu oraz Milenijnym Aktem Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości Maryi, powstała propozycja drogi do Boga przez Matkę Chrystusa i z Nią. Jak zaznaczał Prymas Wyszyński, to Bóg pierwszy zaufał Maryi. Idea ta jest kontynuowana do dziś. Podkreślał, że idea Pomocników jest czynnym włączeniem się poszczególnych ludzi w Milenijny Akt i przyjęciem osobistej odpowiedzialności za Kościół, według wskazań Soboru. Działalność Ruchu służy także wprowadzaniu w życie Ślubów Jasnogórskich, które wciąż dla Polaków są wielkim zadaniem i wyzwaniem oraz pogłębieniu maryjności. Pomocnicy Matki Kościoła nie są organizacją, stowarzyszeniem czy bractwem, ale ruchem duszpasterskim.

Reklama

W czuwaniu uczestniczyć będą też kobiety z całej Polski, które biorą udział w cyklicznych dniach skupienia organizowanych przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Jak wyjaśniła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego organizacja takich rekolekcji dla kobiet to długa tradycja, bo pierwsze odbywały się z pomysłu założycielki Marii Okońskiej jeszcze w czasach okupacji hitlerowskiej. Celem tych kobiecych dni skupienia było kształtowanie w nich odpowiedzialności za rodzinę, za naród, nawet za państwo. Mackiewicz przypomniała też, że zachowała się wielka spuścizna Prymasa Wyszyńskiego nauczania skierowanego do kobiet i o kobiecie. – Dlatego też podjęłyśmy trzy lata temu kontynuację tych dni skupienia kobiet, żeby podzielić się tymi wszystkimi ważnymi treściami. Nauczanie Prymasa oparte o Biblię, pogłębia w kobietach świadomość, kim są, jaka jest ich godność – wyjaśnia członkini Instytutu. Dni skupienia rozpoczynają się w piątek wieczorem i kończą się w niedzielę. Odbywają się w częstochowskim domu Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, uczestniczki przychodzą też na Jasną Górę np. na modlitwę różańcową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

-Cieszymy się, że możemy teraz na Jasnej Górze przed Matką Bożą dziękować za Prymasa Wyszyńskiego, za jego przyczyną wypraszać łaski dla rodzin i ojczyzny, umacniać się wzajemnie – powiedziała Mackiewicz. Zaznaczyła, że ważna dla uczestniczek dni skupienia jest też możliwość spotkania ze świadkami życia Prymasa Wyszyńskiego – Stanisławą Nowicką i Anną Rastawicką.

Czuwania odbywają się co miesiąc, z 27 na 28 dzień. Kolejna nocna modlitwa -27/28 lipca.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - Jasna Góra pomaga potrzebującym

Karol Porwich/Niedziela

Obchodzony dziś 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy ma w tym roku szczególną wymowę, ze względu na toczącą się na Ukrainie wojnę i szerokie wsparcie, jakiego Polacy udzielają uchodźcom z tego kraju. Także Jasna Góra już od pierwszych godzin wojny za wschodnią granicą stała się domem zwłaszcza dla kobiet z dziećmi. W sanktuarium nie ustaje modlitwa za wszystkich cierpiących i o pokój.

Więcej ...

Paryż: ponad 6 mln osób odwiedziło katedrę Notre-Dame od ponownego otwarcia

2025-07-10 09:28

Adobe Stock

Paryska katedra Notre-Dame jest w tym roku najczęściej odwiedzanym francuskim zabytkiem. Wyprzedziła m.in. bazylikę Sacré-Coeur na wzgórzu Montmartre, Luwr i Wieżę Eiffla. Szacuje się, że do końca roku odwiedzi ją 12 mln osób, czyli drugie tyle, ile przybyło już do niej od momentu ponownego otwarcia w grudniu 2024 r.

Więcej ...

Biskup Gervasi: osoby starsze są skarbem do odkrycia

2025-07-10 18:30

Adobe Stock

Starość jako skrzynia pełna skarbów do odkrycia. Zgodnie z tym, co przekazuje Leon XIV, osoby starsze mogą być znakiem nadziei – to przekonanie biskupa Dario Gervasiego, zastępcy sekretarza Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, inicjatora Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony 27 lipca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zapomniany patron leśników

Święci i błogosławieni

Zapomniany patron leśników

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Tylko zapatrzenie w Jezusa i naśladowanie Go rodzi trwałe...

Wiara

Tylko zapatrzenie w Jezusa i naśladowanie Go rodzi trwałe...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski