Reklama

Kościół

Jasna Góra: na Szkaplerzną już spieszą pielgrzymi – przed nami lipcowy tzw. szczyt pielgrzymkowy

2025-07-11 13:25

BP Jasnej Góry

Na największy lipcowy odpust maryjny na Jasnej Górze podążają już pierwsze w tym roku duże diecezjalne pielgrzymki piesze - pątnicy z archidiecezji przemyskiej i poznańskiej. To na obchodzone 16 lipca święto Matki Bożej z Góry Karmel, zwanej Szkaplerzną. Przypomina ono, że ufność pokładana w Maryi nigdy nie zawodzi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- To pielgrzymowanie cieszy. Idąc w duchu Roku Jubileuszowego, niosąc orędzie nadziei, sami są znakiem nadziei i dają świadectwo, że Bóg jest, że troszczy się o człowieka. Niosą także nadzieję wszystkim tym, którzy tę nadzieję w różnych okolicznościach tracą - mówi kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak i zaprasza na jasnogórskie świętowanie.

45. Przemyską Pielgrzymkę na Jasną Górę tworzy 10 grup. Nawiązując do encykliki „Dilexit Nos” papieża Franciszka, metropolita przemyski abp Adam Szal przypomniał na rozpoczęcie pielgrzymki, że współczesny świat potrzebuje nowego zapału do wynagradzania Bożemu Sercu, adoracji Eucharystii i wierności przykazaniom. - To nie sentymenty, ale konkretna postawa życiowa: wierność niedzielnej Eucharystii, szacunek dla życia, uczciwość, troska o rodzinę, obrona prawdy - wskazywał abp Szal, który tradycyjnie także idzie w pielgrzymce z wiernymi swojej archidiecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Także 15 lipca wejdzie 91. Poznańska Piesza Pielgrzymka. Odbywa się pod hasłem „W górę serca!”. Nowym kierownikiem jest ks. Rafał Walid, który uczestniczyć w niej będzie już 17 raz. Podobnie jak to było w ubiegłych latach w pielgrzymce są grupy tematyczne, m.in. pokutna, ekstremalna, miłosierdzia, biblijna czy wyciszenia. Największą popularnością cieszy się grupa młodzieżowa.

Reklama

Na odpust NMP z Góry Karmel przybędą też mniejsze grupy, już dziś dotrze 156. Piesza Pielgrzymka Piotrkowska. Zwyczajem wielu z nich jest to, że pozostają na Jasnej Górze dłużej.

Na uroczystości przybędą też pielgrzymi piesi z parafii arch. częstochowskiej; m.in. Gorzkowic oraz z Trzebuni i Trzemeśni w arch. krakowskiej.

Msza św. odpustowa z udziałem pieszych pielgrzymów we wspomnienie NMP z Góry Karmel, 16 lipca, odprawiona zostanie o godz.11.00 na Szczycie.

Wspomnienie Najśw. Maryi Panny z Góry Karmel to uroczystość maryjna wyrosła na gruncie pobożności zakonu karmelitańskiego. Góra Karmel leży w Izraelu i obok góry Tabor jest górą świętą. Od początków chrześcijaństwa przebywali na niej pustelnicy. Nierozłącznie związane jest też ze szkaplerzem karmelitańskim. Jest on znakiem szczególnego wsparcia Maryi za życia i w godzinie śmierci dla osoby, która go przyjęła. Będzie można go przyjąć po Mszy św. odpustowej.

Historia szkaplerza sięga połowy XIII w., kiedy to ówczesny generał karmelitów o. Szymon Stock prosił Matkę Bożą o pomoc w uratowaniu zakonu przed kasatą. Jak podaje tradycja, w odpowiedzi Maryja ofiarowała karmelicie płócienną szatę, jako znak schronienia pod Jej macierzyńską opiekę. Po dzień dzisiejszy wierni świeccy oraz członkowie zakonów i zgromadzeń przyjmujących szkaplerz, widzą w tym znaku, oddanie i zawierzenie się Matce Bożej.

Reklama

Wraz z latem Jasna Góra czeka rzeszy pielgrzymów. Najważniejszą płaszczyzną troski o pielgrzymów jest sfera duchowa. Jasna Góra, jest miejscem, które otrzymało przywilej odpustu zupełnego w Roku Jubileuszowym 2025. Każdy pielgrzym, który nawiedzi Jasną Górę oraz spełni wymagania duchowe przypisane odpustom, może uzyskać odpust zupełny.

Kustosz o. Waldemar Pastusiak, zwrócił uwagę, że pielgrzymowanie do jasnogórskiego sanktuarium, zwłaszcza to tak z nim kojarzone, czyli piesze, „przesiąknięte” jest nadzieją, która tak bardzo potrzebna jest w dzisiejszych czasach. Podkreślił, że hasło Roku Świętego „Pielgrzymi nadziei” bardzo mocno wpisuje się w charyzmat Jasnej Góry. W czasach, gdy świat staje przed wieloma wyzwaniami, pątnicy stają się prawdziwym znakiem, że człowiek wierzący odpowiada nadzieją, która jest przede wszystkim aktywnym świadectwem życia z Bogiem. Podkreślają, że rekolekcje w drodze odnawiają życie duchowe, by stawać się „światłami nadziei” w swoich wspólnotach. By każdy pielgrzym mógł tu doświadczyć działania łaski Bożej, paulini i zaproszeni kapłani przez cały dzień szafują sakrament pokuty i pojednania, od godz. 6.15 do 19.30. Spowiedź odbywa się w Kaplicy Pokuty i Pojednania.

Do dyspozycji pielgrzymów są wszystkie punkty informacyjne, gastronomiczne oraz muzea.

24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu bezpieczeństwo na Jasnej Górze zapewnia Straż Jasnogórska. Jej zadaniem jest ochrona sanktuarium jako obiektu oraz zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymom, utrzymywanie porządku podczas uroczystości. Straż współpracuje z Policją, Strażą Miejską i Pogotowiem Ratunkowym w Częstochowie.

Bieżącej pomocy pielgrzymom udziela Punkt Medyczny znajduje się po lewej stronie dziedzińca wiodącego do Kaplicy Matki Bożej. Oprócz pielęgniarek, pomocą służy w czasie swoich dyżurów ratownik medyczny. Dwa razy w tygodniu jest też lekarz. Pomoc udzielana jest w godzinach od 8.00 do 16.00, także w soboty, niedziele i święta. Nieopodal Punku Medycznego - w tym samym korytarzu przygotowany - jest kącik dla mamy z dzieckiem. Tu można dziecko nakarmić, przewinąć maluchowi pieluszki, a mama może nawet odpocząć.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra podtrzymuje zwyczaj święcenia wina i dzielenia się nim

Bożena Sztajner/Niedziela

To na pamiątkę wspomnienia św. Jana Ewangelisty, który w cudowny sposób uwolnił trunek od trucizny. Zwyczaj błogosławienia wina i podawania go wiernym pojawił się w Kościele w XIII w. W częstochowskim sanktuarium tradycja ta jest podtrzymywana.

Więcej ...

Podpalono kościół na ukraińskim Zakarpaciu; antywęgierskie graffiti na ścianach

2025-07-17 13:07
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Karol Porwich/Niedziela

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Katolicki kościół we wsi na ukraińskim Zakarpaciu został podpalony, a na jego ścianach umieszczono antywęgierskie graffiti - poinformował w czwartek węgierski tygodnik „Mandiner”. W komentarzu do incydentu premier Viktor Orban zapewnił Węgrów mieszkających na Ukrainie o wsparciu władz w Budapeszcie.

Więcej ...

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen błędów, nieścisłości i manipulacji

2025-07-17 20:23

Red.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na którego czele stoi Radosław Sikorski, przekazało Stolicy Apostolskiej notę zatytułowaną: „Démarche w sprawie krzywdzącej i wprowadzającej w błąd treści kazania bp. Wiesława Meringa oraz wypowiedzi bp. Antoniego Długosza”. Ten dwustronicowy tekst, noszący datę 14.07.2025, jest pełen błędów, nieścisłości i manipulacji. Wygląda, jakby pisał go ktoś w pośpiechu, pod wpływem emocji i w ideologicznym zacietrzewieniu, a jednocześnie ktoś po prostu niekompetentny - pisze w komentarzu dla KAI o. Dariusz Kowalczyk SJ - profesor teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Izrael zbombardował kościół Świętej Rodziny w Gazie

Kościół

Izrael zbombardował kościół Świętej Rodziny w Gazie

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Wiara

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...