Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Jeszcze można dołączyć!

2025-07-26 11:10

Biuro Prasowe AK

W środę 6 sierpnia rozpocznie się 45. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tematem tegorocznej PPK będą słowa: „Pielgrzymi nadziei” - hasło jubileuszowego roku duszpasterskiego Kościoła 2024/2025. Pielgrzymka wyruszy, jak co roku, w intencji Ojczyzny, papieża Leona XIV oraz jako podziękowanie za wszystko, co otrzymaliśmy od Ojca Świętego św. Jana Pawła II, podczas trwania jego pontyfikatu.

Symbol życia

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Większość pątników już zdecydowała. Zapisy dokonane, trwają ostatnie przygotowania przed wyruszeniem na pielgrzymi szlak. Tych niezdecydowanych, zastanawiających się, czy warto dołączyć, pragniemy zapewnić, że w wakacyjnych, letnich planach nawet jeden dzień pątniczego trudu jest cenny.

Do udziału w PPK tradycyjnie zachęca metropolita krakowski. – Wszyscy znajdziemy się na tym jednym, tym samym szlaku nadziei – przekonuje abp Marek Jędraszewski. - Bardzo zachęcam, aby nas nie zabrakło, bo chodzi tu odkrywanie i pogłębianie nadziei w sercach każdej i każdego z nas. Arcybiskup zauważa, że pielgrzymowanie jest symbolem życia ludzkiego, ale też czasem obdarzania łaską nadziei tych, którzy są obok; zarówno blisko, jak i daleko Kościoła. Zaznacza: – Dzięki nadziei możemy znajdować te, tak konieczne, siły ducha do pokonywania codziennych trudności.

Reklama

W wywiadzie, udzielonym Niedzieli, Andrzej Bac – pomysłodawca, koordynator i uczestnik kolejnych edycji PPK na Jasną Górę, wspominał początki PPK: „Jako student Politechniki Krakowskiej byłem współorganizatorem Białego Marszu w Krakowie. Działałem wtedy w duszpasterstwach akademickich, w NZS-ie i po zamachu na Jana Pawła II odwołaliśmy juwenalia, a Białym Marszem chcieliśmy wyrazić naszą łączność z Ojcem Świętym. Bezpośrednio po marszu podjęliśmy decyzję, przy wielkiej aprobacie kard. Franciszka Macharskiego, żeby w intencji ojczyzny i Jana Pawła II wyruszyć z Krakowa do Częstochowy…” Jak wspominał, na Jasną Górę szło wtedy ponad 2 tys. osób.

Wspólny cel

Dla pątników pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Podkreślają, że właśnie w trakcie pielgrzymowania ładują akumulatory na kolejne miesiące życia. Doceniają wspólnotową modlitwę, zabawę, radosną atmosferę, piękne widoki, ale także pomoc, wsparcie w chwilach kryzysu.

W wywiadzie udzielonym Niedzieli dr Kinga Mastalerz (odpowiedzialna za służbę medyczną w PPK) powiedziała m.in.: „Gdy człowiek otacza się ludźmi, którzy są pozytywni, szczęśliwi, to w ich towarzystwie czuje się dużo lepiej, nie chce się mu narzekać. Pielgrzymka jest taką bańką, w której przez sześć dni pątników łączy wspólny cel – idziemy do Matki Bożej. To nas uszczęśliwia…”.

Jak każde wydarzenie także organizacja PPK się zmieniała, ale ponadczasowe są idee pielgrzymowania na Jasną Górę; spotkanie z Matką Bożą, omadlania aktualnych w Kościele i w życiu pielgrzymów problemów, dziękowanie za otrzymane łaski… Obok ogólnych intencji są także te indywidualne, które pątnicy mają w swych sercach, myślach, wierząc, że połączone z trudem pielgrzymowania i zaniesione do Królowej Polski, zostaną wysłuchane za jej wstawiennictwem.

Warto rozważyć wejście na pielgrzymi szlak. Można dołączyć do jednej z ośmiu wspólnot PPK, aby 11 sierpnia pokłonić się Maryi na Jasnej Górze. Jeszcze można się zapisać! Szczegóły na: pielgrzymkakrakowska.diecezja.pl Tam także informacje o duchowym pielgrzymowaniu dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą pieszo zdążać do Królowej Polski.

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Jak rozmawiać z Bogiem?

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii Łk 11,1-13

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Orędzie Leona XIV na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2025-07-27 07:58

Vatican Media

„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” (por. Syr 14, 2) – tak brzmi temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych i orędzia przygotowanego przez papieża Leona XIV na tę okazję. Dzień ten – ustanowiony przez papieża Franciszka – będzie obchodzony w Kościele katolickim w niedzielę, 27 lipca tego roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa