Reklama

Niedziela Częstochowska

Caritas to służba człowiekowi

Niedziela częstochowska 43/2014, str. 7

Archiwum Caritas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

BEATA PIECZYKURA: – Co jest najważniejsze w misji Caritas?

KS. MAREK BATOR: – W misji Caritas najważniejszy jest człowiek i sytuacje, w których się znajduje. Kiedy przychodzi człowiek, nie pytamy, jakiego jest wyznania, lecz o to, w jaki sposób możemy mu pomóc. Niemniej szczególne znaczenie ma wsparcie udzielone dzieciom, samotnym matkom, bezdomnym rodzinom, ludziom obarczonym chorobami, kalectwem, uzależnieniami, starcom. Wszystkich zadań nie jesteśmy w stanie podjąć. Dlatego częstochowska Caritas współpracuje z instytucjami, które świadczą pomoc w sposób profesjonalny. Są to: domy dziecka, rodzinne domy dziecka, DPS-y, ZOL-e, opiekunowie nieletnich i osób starszych, ośrodki dla uzależnionych, przytuliska, jadłodajnie, noclegownie. Współpraca polega na przekazywaniu darów, które otrzymujemy od osób indywidualnych, instytucji oraz firm. Caritas łączy potrzebujących z tymi, którzy chcą i mogą pomóc. W ten sposób wszyscy tworzymy wielką rodzinę Caritas służącą braciom.

– Jakie akcje oprócz programu „Embargo” prowadzi częstochowska Caritas?

– Caritas jest wszędzie tam, gdzie pomoc jest potrzebna. Najważniejsza pomoc to wsparcie duchowe – zaproszenie do modlitwy i modlitwa za potrzebujących. Później taka, w której jeden wychodzi do drugiego, towarzyszy mu w potrzebach. To też organizowanie pomocy nadzwyczajnej – wsparcie materialne osób dotkniętych kataklizmem, żywiołem, wojną, prześladowaniem oraz indywidualnym zdarzeniem o skutkach tragicznych (pożar, wypadek, kalectwo, choroba, osierocenie, samotność).

– W jaki sposób osoby, które chcą pomóc, mogą to uczynić przez pośrednictwo Caritas?

– Nasze hasło to służba człowiekowi. Zapraszamy do odkrycia swojej specjalizacji w pomaganiu i do włączenia się w dzieła prowadzone przez częstochowską Caritas. Uśmiech na twarzy podopiecznego jest bezcenny, a satysfakcja darczyńcy czy wolontariusza gwarantowana. Pamiętajmy, że potrzeby są wielkie i liczne. Caritas przyjmuje to, co ludzie przynoszą. Chcemy pomagać, czyli podnosić, nie poniżać. Ważne, by oddawany sprzęt RTV czy AGD był sprawny. Wymieńmy na nowszy model, ale nie oczyszczajmy mieszkania. Tylko w ten sposób możemy pomóc drugiemu.
Przychodzą do nas ludzie, którym trzeba pomóc przez dofinansowanie do rehabilitacji dziecka, zakup sprzętu rehabilitacyjnego, leków, węgla czy drewna na opał, rachunków za prąd i gaz. Dlatego można pomagać przez nasze pośrednictwo, przekazując Caritas Archidiecezji Częstochowskiej środki materialne czy 1% podatku. Powszechne jest zjawisko, że bezdomni wyciągają pieniądze od ludzi i oszukują ich, mówiąc, że nikt im nie pomaga, nawet Caritas. Mówią tak, bo wiedzą, że od Caritas pieniędzy do ręki nie dostaną, ale otrzymują żywność, ubranie czy leki. Dlatego lepiej pomagać przez Caritas, która nie zmarnuje pieniędzy. Wołanie biednych wymaga od nas konkretnej odpowiedzi, a częstochowska Caritas jej udziela, włączając się w budowanie cywilizacji miłości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2014-10-23 11:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„… Oraz, że cię nie opuszczę aż do śmierci”. Historia Adama i Kasi

Mat.prasowy

Adam i Kasia. Kasia i Adam. Od 10 lat razem, nierozłączni. 2 lata temu, wzięli ślub. Po wielu latach narzeczeństwa wiedzieli już na pewno, że są sobie przeznaczeni. „… oraz, że cię nie opuszczę aż do śmierci”. W obecności rodziny i przyjaciół przysięgali, że będą razem na dobre i na złe, w słońcu i w niepogodzie. Nie spodziewali się jak szybko przyjdzie im sprawdzić wartość tych słów.

Więcej ...

Naśladowczyni Małej Tereski

2024-06-25 14:15

Niedziela Ogólnopolska 26/2024, str. 24

Błogosławiona Maria od Ukrzyżowanego (Curcio)

pl.wikipedia.org

Błogosławiona Maria od Ukrzyżowanego (Curcio)

Lektura biografii św. Teresy od Dzieciątka Jezus naznaczyła jej życie.

Więcej ...

Synteza odpowiedzi diecezji polskich przed październikową sesją Synodu Biskupów

2024-07-03 18:29
Wierni na modlitwie

Karol Porwich/Niedziela

Wierni na modlitwie

11 grudnia 2023 roku Sekretariat Synodu zwrócił się do przewodniczących Konferencji Episkopatów z prośbą o pogłębienie - w ramach poszczególnych Kościołów lokalnych - kluczowych tematów zawartych w „Sprawozdaniu Podsumowującym” Pierwszej Sesji Zgromadzenia Synodalnego „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Poszczególne Konferencje Episkopatów zostały zobligowane do przesłania do Sekretariatu Synodu 8-stronicowej syntezy odpowiedzi diecezjalnych zgodnie z pismem „Przygotowania do października 2024”. Poniżej publikujemy treść syntezy przesłanej przez Konferencję Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Kościół

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją...

Wiara

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...