Reklama

Polska

Biuro Duszpasterstwa Polskiej Emigracji oficjalnie rozpoczęło pracę

BOŻENA SZTAJNER

Jak najlepszego "wiązania Polonii z Polską" życzył dziś abp Stanisław Gądecki pracownikom Biura Duszpasterstwa Polskiej Emigracji. Przewodniczący Episkopatu poświęcił pomieszczenia Biura, które tym samym oficjalnie rozpoczęło działalność. Placówka, która rozpoczyna działalność w gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, ma koordynować współpracę między polskimi duszpasterzami na całym świecie a KEP.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na czele biura stoi bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. „Chciałbym, żeby to był ośrodek duszpasterski, miejsce pośredniczenia między Kościołem w Polsce a polskimi duchownymi pracującymi za granicą i vice versa” – powiedział KAI bp Lechowicz.

Biskup przyznał, że "przyciąganie" polskich emigrantów do Kościoła, i podtrzymywanie więzi z ojczyzną nie jest sprawą łatwą. "Wiemy, że stosunkowo niewielki procent Polaków za granicą regularnie korzysta z sakramentów" – zaznaczył bp Lechowicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyraził też opinię, że utrzymanie więzi z Kościołem przez naszych emigrantów jest zadaniem zarówno nowo powstałego biura, wszystkich duszpasterzy pracujących poza ojczyzną ale też tych, którzy działają na miejscu. "Wszystkie problemy, które mają miejsce za granicą, swój początek biorą w Polsce – co do tego nie ma wątpliwości" – stwierdził tarnowski biskup pomocniczy.

Biuro będzie koordynować współpracę między polskimi duszpasterzami na całym świecie a Konferencją Episkopatu Polski. Zamierza też pośredniczyć między środowiskami emigracji a biskupami i Kościołem w Polsce oraz między instytucjami emigracyjnymi związanymi z Kościołem a instytucjami świeckimi zajmującymi się sprawami Polonii.

"Chcielibyśmy także objąć opieką rodziny, które żyją w Polsce i cierpią z powodu wyjazdu swoich najbliższych" – zapowiedział bp Lechowicz w rozmowie z KAI.

Podczas uroczystości poświęcenie Biura, abp Stanisław Gądecki życzył jego pracownikom rozwijania w Polakach przebywających za granicą ducha chrześcijańskiego i narodowego oraz by jak najlepiej służyli "wiązaniu Polonii z Polską". Przewodniczący KEP zaznaczył przy tym, że nie jest to zadanie łatwe, bowiem dla części emigrantów korzenie, z których wyrastają są dla nich obojętne.

"Ci, którzy znają swoje korzenie, łatwo zmierzają i do Kościoła i do Ojczyzny natomiast zdecydowanie trudniej sprowadzić do jedności Kościoła i Ojczyzny tych, którzy upadli na duchu" – powiedział abp Gądecki.

Reklama

O działalności Biura zostaną poinformowane instytucje w Polsce i za granicą, a zwłaszcza rektoraty Polskich Misji Katolickich i Duszpasterstwa Polskich Emigrantów.

Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku od 9.00 do 14.00. W tych godzinach dyżuruje siostra Edyta Rychel - była przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, która została sekretarzem biura.

„Praca w biurze będzie mnie angażować w większym niż dotychczas wymiarze, ale chciałbym również służyć pomocą biskupowi tarnowskiemu Andrzejowi Jeżowi, wiernym i ich duszpasterzom” - dodał bp Lechowicz.

Biuro działa przy skwerze Kard. S. Wyszyńskiego 6, tel. 22 530 48 74.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-01 16:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

99. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Archiwum Niedzieli Legnickiej

Więcej ...

Po co ten rząd rządzi?

2024-06-15 11:51
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Codziennie słyszymy o rozliczeniach Prawa i Sprawiedliwości, które mają odwrócić uwagę od tego co się dzieje od grudnia zeszłego roku, a zamieniły się w groteskę, gdy np. Dariusz Joński przed wyborami za wszelką cenę chce ściągnąć na przedstawienie Daniela Obajtka (i to w sprawie, która w żaden sposób nie dotyczy jego i Orlenu, którym zarządzał), a gdy jest już po wyborach, to Joński niczym pingwinek z mema – już nie chce przesłuchiwać byłego prezesa największego koncernu paliwowego w tym rejonie Europy.

Więcej ...

Gdańsk: 15-tysięcy uczestników Marszu dla Życia i Rodziny

2024-06-17 13:16

PAP/Paweł Supernak

Około 15 tys. uczestników zgromadził Marsz dla Życia i rodziny, który przeszedł w niedzielę ulicami Gdańska. Obecni byli mieszkańcy Archidiecezji Gdańskiej oraz z całej Polski, a także goście z Londynu, Berlina i Luksemburga. W Marszu uczestniczył metropolita gdański i przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda. Wydarzenie zorganizowano pod hasłem "Zaufaj Panu".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy