Reklama

Niedziela Przemyska

Schronić się w cieniu krzyża

Krzyż Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

Zdzisław Wójcik

Krzyż Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

„Wielki Post skupia nas na tematyce krzyża, bo jeśli jesteśmy uczniami Chrystusa i idziemy drogą, którą Bóg nam przygotował, to już jesteśmy zbawieni” – powiedział diecezjalny duszpasterz ds. trzeźwości ks. Adam Wąsik przewodnicząc 1 marca br. Eucharystii i głosząc kazanie pasyjne w parafii pw. św. Wawrzyńca w Radymnie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym dniu do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa licznie przybyli wierni, którzy odpowiedzieli na zaproszenie proboszcza i dziekana dekanatu Radymno I, ks. prał. Czesława Jaworskiego, do uczestnictwa w adoracji Krzyża Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Krzyż, wniesiony do świątyni przez członków Ruchu Światło-Życie gałęzi rodzinnej Domowego Kościoła Rejonu Radymno, powitał miejscowy wikariusz ks. Krzysztof Szyndler.

Podczas „Gorzkich żali” ks. Adam Wąsik zaznaczył, że parafia przeżywa ważne wydarzenie. Następnie podkreślił: „KWC założył wielki Polak, wsłuchując się w nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II, który w 1979 r. tuż po objęciu tego wielkiego urzędu nad całym światem, wezwał wszystkich Polaków, aby sprzeciwili się temu wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności, co zniewala człowieka”. Następnie ks. Wąsik przybliżył życiorys ks. Franciszka Blachnickiego – założyciela Krucjaty Wstrzemięźliwości, a potem KWC. Cytował także fragmenty książki napisanej przez Zofię Kossak-Szczucką pt. „Krzyżowcy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duszpasterz zaznaczył, że to z inicjatywy Ruchu Światło-Życie Domowego Kościoła Krzyż KWC będzie peregrynował po poszczególnych parafiach rejonu Radymno.

„Kiedy mówimy o męce Chrystusa, to On również dziś nieprawdopodobnie cierpi. Jest zabijany przez straszliwy nałóg, jakim jest alkoholizm. Dopóki nie «wtopimy» się w Chrystusa, nie damy sobie rady ze swoim uzależnieniem. Pamiętajmy, że nie ma takiego grzechu, z którego Bóg nie byłby w stanie nas wyprowadzić” – mówił duszpasterz. Wspomniał o wszechobecnej kulturze picia, a ostatnio o „kulturze piwnej”. „Picie alkoholi niskoprocentowych wzrosło wielokrotnie. Obniża się wiek inicjacji alkoholowej” – zauważył.

Odniósł się także do tegorocznego tematu duszpasterstwa trzeźwościowego, który brzmi: „Abstynencja dzieci jest troską rodziny, Kościoła, narodu”. Kontynuując mówił: „Nasza modlitwa do Chrystusa, przez wstawiennictwo tego Krzyża, ma moc wyzwalającą. Wielu z was zapewne uczestniczyło w weselach bezalkoholowych. Jest ich coraz więcej w Polsce i w naszej archidiecezji. «Wesele wesel” skupia małżonków, którzy przeżywali swoje wesele bez alkoholu. Cieszy to, że są ich już setki, a nawet tysiące w Polsce”. Ks. Wąsik wspomniał także o swojej posłudze moderatora krajowego KWC w Krościenku nad Dunajcem. „Spotykałem się z wieloma kapłanami z zachodniej Polski, którym trudno było wierzyć w to, że dzieci mogą wytrzymać w abstynencji do 18. roku życia. Jako kapłan od wielu lat pracujący z młodzieżą spotykam się z wieloma ludźmi z RAM-u, KSM-u, Oazy, którzy przeżyli swoją młodość do 18. roku życia bez kropli alkoholu” – powiedział.

Reklama

Po Eucharystii, zanim miała miejsce adoracja prowadzona przez Ruch Światło-Życie, ks. Wąsik przybliżył nam symbolikę Krzyża KWC. Następnie była adoracja osobista w ciszy. Przed Apelem Jasnogórskim, który zwieńczył nasz pierwszy dzień z Krzyżem KWC, ks. Krzysztof odczytał prośby napisane przez parafian. Odkryły one ogrom ludzkich problemów. Żarliwie modliliśmy się do Maryi o wstawiennictwo za nami do Jezusa.

2 marca od rana do późnego popołudnia adorowaliśmy Krzyż w ciszy. Następną parafią, do której peregrynował, był Skołoszów.

Alkoholizm jest chorobą społeczną. Dotyczy wszystkich warstw. Nie ma tu znaczenia wykształcenie czy status materialny. Rozbija rodziny, niszczy ludzi. Właśnie rodzina powinna być zatroskana o to, aby jak najwięcej osób odchodziło od modelu picia przy każdej okazji, który jest niesamowicie zgubny, który tyle zła w naszym życiu czyni. Warto o tym pamiętać, zanim będzie zbyt późno.

Podziel się:

Oceń:

2015-03-26 11:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Niedziela przemyska 33/2017, str. 6

Graziako

Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...