Reklama

Niedziela Legnicka

Naturalne metody rozpoznawania płodności – dlaczego warto? (7)

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na to pytanie próbujemy odpowiedzieć w serii artykułów, w których prezentujemy walory naturalnych metod rozpoznawania płodności (NMRP). Dziś nie jest to już, jak sądzi wielu, kalendarzyk małżeński, ale metody nowoczesne, poparte solidnymi naukowymi podstawami i badaniami lekarzy, biologów, biochemików i innych naukowców. Do zalet NMRP należą, prócz aktualności i zgodności z najświeższą wiedzą biologiczną i medyczną także skuteczność zarówno w odkładaniu, jak i planowaniu poczęcia, korzyści ekonomiczne, dobry wpływ na relacje małżeńskie i kształtowanie charakteru oraz postawy otwartości na życie. NMRP są ponadto łatwe do opanowania, naturalne, zdrowe i możliwe do stosowania w przypadku każdej kobiety. Co istotne, są także zgodne z nauczaniem Kościoła Katolickiego. Oto kolejna z zalet NMRP:

Kształtowanie postawy otwartości na życie

Stosując naturalne metody rozpoznawania płodności (NMRP) małżeństwo jest świadome, kiedy w wyniku ich współżycia może począć się dziecko, a kiedy nie ma takiej możliwości. W każdej chwili mogą tę decyzję zmienić, w każdej chwili mogą ją na nowo przemyśleć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Postawa otwartości na życie nie oznacza, że istnieje jakaś określona liczba dzieci, do której powinien dążyć każdy, kto stosuje NMRP. Oznacza ona natomiast, że jeśli pocznie się dziecko czy to planowane i oczekiwane, czy też nieplanowane (bo np. małżeństwo naruszyło – świadomie lub nie – reguły metody) zostanie ono od początku bezwarunkowo przyjęte. W NMRP nie istnieje termin „niechciana ciąża”. Dziecko może być planowane lub nie, może pojawić się nieoczekiwanie, ale zawsze będzie przez rodziców przyjęte i zaakceptowane od samego początku swojego istnienia.

Fanatycznie dokładne stosowanie metod antykoncepcyjnych powoduje wyeliminowanie świadomości, że naturalną konsekwencją współżycia seksualnego może być poczęcie się dziecka. W rezultacie mogą pojawić się trudności z zaakceptowaniem i przyjęciem nieplanowanego pojawienia się nowego życia.

Reklama

Małżeństwa stosujące NMRP tak naprawdę nie wykonują żadnych czynności, które mają na celu zapobiegnięcie poczęciu – one po prostu korzystają z biologii i fizjologii organizmu kobiety. Dostosowują się do jej rytmu. W pełni świadomie uczestniczą w akcie stworzenia, co jest na tyle porywające, że wiele z nich decyduje się na przyjęcie dużo większej liczby dzieci, niż wynoszą ogólnie przyjęte społecznie standardy. Wielką radością dla małżeństwa jest możliwość samodzielnego stwierdzenia, że spodziewają się dziecka. Dla samego zaś dziecka, po kilkunastu latach karta obserwacji z zaznaczonym najbardziej prawdopodobnym momentem jego poczęcia będzie namacalnym potwierdzeniem, że od początku było bezwarunkowo zaakceptowane i przyjęte przez rodziców.



Pomocą w nauce NMRP służą również doradcy rodzinni diecezji legnickiej. Listę kontaktów do nich można znaleźć na stronie: drdl.diecezja.legnica.pl w zakładce „doradcy życia rodzinnego”.

Podziel się:

Oceń:

2015-06-18 09:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Skuteczność (2)

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie wolno wykonywać utworów o charakterze świeckim

2024-05-07 10:00

Karol Porwich/Niedziela

W trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w kurii warszawsko-praskiej przypomina, że muzyka w kościołach powinna być odgrywana wyłącznie na żywo, a nie odtwarzana z nagrania. Komunikat w tej sprawie wydano z uwagi na "niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio, zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych". Ponadto dokument tłumaczy m.in., że nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.

Więcej ...

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53
Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...