Reklama

Niedziela Przemyska

Rok Życia Konsekrowanego

Gorliwi o zbawienie dusz

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej obecni są w ponad 70 krajach

Zdjęcie: archiwum Ojców Oblatów

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej obecni są w ponad 70 krajach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Zahutyniu, pomiędzy Sanokiem a Zagórzem, od 2 sierpnia 1979 r. mieści się klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – jedyny klasztor tego zgromadzenia na terenie naszej archidiecezji. Jego obecność ściśle łączy się z powstaniem tu parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Boży scenariusz

Zgromadzenie założone zostało w 1816 r. w Aix en Provence, przez ks. Eugeniusza de Mazenoda. Św. Eugeniusz widząc jakie zniszczenia dla Kościoła i wiary ludzi przyniosła rewolucja francuska postanowił z grupą kapłanów założyć zgromadzenie, które miało odbudować wiarę w życiu ówczesnych Francuzów. Ale tak to już jest, że człowiek ma swoje pomysły, a Pan Bóg pisze scenariusze całkiem inne. Po kilku latach od zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską zgromadzenia do Założyciela zaczęli zgłaszać się biskupi z różnych stron świata, prosząc o misjonarzy. I tak, oprócz pracy misjonarzy ludowych, a więc głoszących misje i rekolekcje w parafiach, jednym z najważniejszych zadań zgromadzenia stały się misje ad gentes. Jeden z papieży nazwał oblatów specjalistami od misji najtrudniejszych, a 3 grudnia 1995 r., papież Jan Paweł II ogłaszając Eugeniusza de Mazenoda świętym, nazwał go Człowiekiem Adwentu i patronem Nowej Ewangelizacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Chrystusowe drogi

Reklama

Dziś Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej pracują w ponad 70 krajach; jest nas ponad 4500 kapłanów i braci zakonnych. W 1997 r. w Hiszpanii powstała też żeńska gałąź zgromadzenia.

Oblaci wybrani i „przeznaczeni do głoszenia Ewangelii Bożej” (Rz 1, 1) idąc za Jezusem Chrystusem porzucają wszystko. Naszą naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego Królestwa najbardziej opuszczonym, niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze jej nie przyjęły i pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do grup, z którymi on ma najmniej kontaktu. Pragną czynić wszystko, co w ich mocy, aby wzbudzić i ożywić wiarę w tych, do których są posłani i aby pomóc im odkryć kim jest Chrystus, a poprzez różne formy świadectwa i posługi odpowiadają na najbardziej naglące potrzeby Kościoła.

Będąc bardzo blisko ludzi, wśród których pracują, oblaci z uwagą śledzą dążenia i wartości, którymi oni żyją. Nie lękają się jasnego przedkładania wymogów Ewangelii i odkrywania nowych dróg, tak aby orędzie zbawienia dotarło do wszystkich ludzi.

W sposób radykalny pragną naśladować Jezusa Chrystusa, czystego i ubogiego, który odkupił świat przez swoje posłuszeństwo.

Posłannictwo i zadania

Nasze posłannictwo wypełniamy we wspólnocie i przez wspólnotę, do której należymy. Staramy się żyć wg testamentu zostawionego nam przez Ojca Założyciela: „Praktykujcie między sobą miłość, miłość, miłość, a na zewnątrz gorliwość o zbawienie dusz”.

Reklama

Patronką zgromadzenia jest Maryja Niepokalana. Otwarta na Ducha Świętego, jako pokorna służebnica całkowicie poświęciła samą siebie osobie i dziełu Zbawiciela. W Dziewicy zatroskanej o przyjęcie Chrystusa, aby dać Go światu, dla którego jest On nadzieją, oblaci widzą wzór wiary Kościoła i własnej.

Dziś w Polsce Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej skupiają się na pracy z młodzieżą (wspólnoty młodzieżowe Niniwa), wydają czasopismo „Misyjne Drogi” uwrażliwiające na potrzeby misji i działalności misyjnej Kościoła, pracują także jako kaznodzieje i rekolekcjoniści, głosząc rekolekcje i misje. Wielu polskich oblatów pracuje na misjach (od Australii, poprzez Chiny Rosję, Afrykę, Ameryki, aż po Eskimosów na dalekiej północy Kanady). Na wielu płaszczyznach staramy się wypełniać zadanie, które dał nam Bóg przez ręce św. Eugeniusza de Mazenoda – „Evangelizare pauperibus misit me”, czyli „Ubogim głosić Dobą Nowinę posłał mnie (Pan)”. Wspólnota oblatów w Zahutyniu (3 kapłanów i brat zakonny) także włącza się w to dzieło ewangelizacji.

Gdyby ktoś chciał poznać nasze zgromadzenie, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: www.oblaci.pl.

Podziel się:

Oceń:

2015-09-03 11:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Dobrze być księdzem, niezależnie od sytuacji

Biuro Prasowe PKWP Polska

Świadectwo prześladowanych kapłanów. „Kiedy zostałem porwany, wydawało mi się, że mam za sobą ostatnią modlitwę w życiu” – mówi jeden z kapłanów, do którego w trakcie wizyty w Nigerii dotarła Pomoc Kościołowi w Potrzebie. O. James spotkał się z torturami. O. John został zaatakowany w swoim domu. O. Raymond wyjaśnia, że niezależnie od liczb najgorszy jest fakt, że w kraju wciąż mordowani są chrześcijanie. Z nigeryjskimi księżmi rozmawiał ks. prof. Waldemar Cisło.

Więcej ...

Ks. prof. Styczeń mówi o ostatnich chwilach życia Papieża Jana Pawła II

Grzegorz Gałązka

- W momencie, kiedy Ojciec Święty skonał, dostrzegłem niezwykły kontrast. Jeszcze niedawno na Jego twarzy był ogromny ból.

Więcej ...

Jan Paweł II był bardzo związany z Całunem Turyńskim

2025-04-02 08:48
Jan Paweł II

BP KEP

Jan Paweł II

Jan Paweł II, którego 20. rocznicę śmierci dziś upamiętniamy, mówił, że Całun jest zwierciadłem Ewangelii. Modlił się przed nim krótko przed wyborem na papieża – powiedziała w rozmowie z Polskifr.fr dr Anna Krogulska, świecka misjonarka, która odwiedza różne kraje i kontynenty, opowiadając o wierze na podstawie najważniejszej relikwii chrześcijaństwa

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg nie chce nas do niczego zmuszać

Wiara

Bóg nie chce nas do niczego zmuszać

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Mozaiki Rupnika przykryte w Sanktuarium w Lourdes

Kościół

Mozaiki Rupnika przykryte w Sanktuarium w Lourdes

Dlaczego Kościół tak często sprawuje liturgię?

Wiara

Dlaczego Kościół tak często sprawuje liturgię?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...