Reklama

Niedziela Podlaska

IX Golgota Młodych w Serpelicach

Godni życia

Ks. Artur Płachno

IX Golgota Młodych w Serpelicach nad Bugiem odbywała się w dniach od 21 do 25 sierpnia pod hasłem „Godni życia”. To ogólnopolskie spotkanie młodzieży zostało zorganizowane przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Warszawskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak powiedział odpowiedzialny za tegoroczną Golgotę Młodych br. Szymon Janowski OFMCap., w Serpelicach zgromadziło się blisko 800 młodych ludzi z całej Polski, aby tworzyć wspólnotę ludzi poszukujących wartości chrześcijańskich, a przede wszystkim spragnionych żywej relacji z Bogiem. Ta inicjatywa zakonników – kapucynów i wielu innych ludzi zorganizowana jest po to, aby w atmosferze modlitwy i radości spotkać się w Słowie Bożym i sakramentach z Jezusem Chrystusem.

Miłosierny Samarytanin

Temat tegorocznej Golgoty Młodych wypływał wprost z przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, w którym Jezus mówi do każdego człowieka, że jest godny życia i powinien przyjrzeć się swoim ranom oraz odsłonić je przed miłosiernym Samarytaninem – Jezusem Chrystusem, aby mógł je opatrzyć i uleczyć. Poruszano problemy zranienia duchowego człowieka i sposoby wychodzenia z niego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świadectwa

W programie były: Eucharystie, nabożeństwa, katechezy, spotkania w grupach i koncerty. Zaproszeni zostali także goście, którzy dzielili się świadectwami. Jednym z nich był Andrzej Sowa, który mówił o swoim tragicznym życiu i odkryciu nowego, w służbie innym pogubionym i zranionym, opisując to w podpisywanej publikacji „Ćpunk w Kościele”, oraz raper TAU. Były występy teatru „Santo Fuego” oraz koncert zespołów raperskich: „Wspólny Mianownik” i „Wyrwani z niewoli”, kapucyńskiego zespołu „Broders i Przyjaciele”, któremu towarzyszyła schola Golgoty Młodych.

Z uczestnikami spotkał się też duszpasterz pracujący z ludźmi uzależnionymi o. Tomasz Pawlik OFM. Tematy poszczególnych dni brzmiały: „Zranieni”, „Godni siebie”, „Godni innych”, „Godni Boga” i „Godni życia”. Konferencje i nabożeństwa prowadzili kapucyni: bracia Szymon Janowski, Kordian Szwarc, Tomasz Mantyk, Andrzej Kiejza, Łukasz Podsiadły, Jarosław Kubera oraz Kamil Sochacki.

Światło na nowe życie

Eucharystię dla uczestników Golgoty Młodych 22 sierpnia celebrował biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Wraz z nim koncelebrowali ją kapucyni, organizatorzy spotkania oraz duszpasterze towarzyszący młodzieży z całej Polski. Wzięli w niej udział także przedstawiciele miejscowych władz samorządowych, mieszkańcy oraz goście przebywający w tej wypoczynkowej miejscowości.

Reklama

W homilii Ksiądz Biskup ukazał potrzebę akceptacji samego siebie, aby umieć kochać Boga i bliźniego. Podkreślił też, że nie można porównywać się do innych, gdyż wtedy albo wpadniemy w frustracje, albo w wynoszenie się nad nimi. Jedynie w obliczu Boga możemy dostrzec naszą małość, ale również Jego wielką miłość wobec nas.

24 sierpnia Eucharystii przewodniczył również bp Marek Solarczyk z diecezji warszawsko-praskiej, który w homilii poruszył potrzebę otarcia się na światło Boga, konieczne do rozpoczęcia nowego życia.

Spotkanie to przyciąga pod koniec wakacji młodych ludzi także atmosferą pełną braterstwa i pokoju. Wszystkie spotkanie i konferencje dostępne są na stronie: www.golgotamlodych.pl.

Podziel się:

Oceń:

2015-09-10 09:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Golgota stanęła pośród nas

Niedziela lubelska 35/2014, str. 5

Katarzyna Szczablewska-Siwek

Więcej ...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie wolno wykonywać utworów o charakterze świeckim

2024-05-07 10:00

Karol Porwich/Niedziela

W trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w kurii warszawsko-praskiej przypomina, że muzyka w kościołach powinna być odgrywana wyłącznie na żywo, a nie odtwarzana z nagrania. Komunikat w tej sprawie wydano z uwagi na "niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio, zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych". Ponadto dokument tłumaczy m.in., że nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

2024-05-07 20:53

Mat.prasowy

Co zrobił Jan, kiedy Jezus dał mu Maryję za matkę? Czy naprawdę po prostu „wziął Ją do siebie”? I co to właściwie oznacza dla nas samych? Zapraszamy na ósmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że Maryi wcale nie zaprasza się tylko do domu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...