Reklama

Wiadomości

Gorące sprawy czasu przełomu

Ludmiła Pilecka/www.wikipedia.org

Medialna obsługa wizyty Ojca Świętego w Polsce i ŚDM w Krakowie, przygotowania do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski, stan radiofonii katolickiej w Polsce oraz problemy ośrodków regionalnych TVP – te tematy poruszono podczas spotkania Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, które odbyło się 7 października br. w Warszawie pod przewodnictwem abp. Wacława Depo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W odniesieniu do sytuacji ośrodków regionalnych TVP zwrócono uwagę, że tylko w części realizowana jest umowa zawarta między TVP a Sekretariatem Konferencji Episkopatu Polski, dotycząca czasu przeznaczonego na emisję programów o tematyce religijnej. Zwracano uwagę, że w zdecydowanej większości regionalnych ośrodków TVP można zaobserwować proces stopniowej ich eliminacji, co uzasadniane jest przez TVP brakiem środków finansowych. Abp Sławoj Leszek Głódź podkreślił, że TVP w ośrodkach regionalnych traktuje obecność programów religijnych jako rodzaj łaski, a nie obowiązek wynikający z ustawy o radiofonii i telewizji oraz z umowy z Episkopatem. Przyznał, że jedynym ośrodkiem regionalnym TVP, w którym audycje o charakterze religijnym nie są wycofywane, jest Białystok, a to dzięki silnej obecności na tym terenie wyznawców prawosławia. TVP w pełni respektuje tam zawarte umowy jedynie dlatego, że obawia się, iż zostanie oskarżona o ograniczanie praw mniejszości narodowych. O wewnętrznej sytuacji TVP i korupcji w tej instytucji mówiła Anna Pietraszko z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Według dokonanej przez nią analizy, olbrzymie środki są marnotrawione przez korupcyjny układ wewnątrz TVP, a ludzie, którzy chcieliby uzdrowić tę sytuację, są wyrzucani bądź marginalizowani. Celowi temu służy m.in. przeniesienie dużej części dziennikarzy i twórców telewizyjnych do zewnętrznej spółki Leasing Team, co stanowi tylko formę opóźnionego ich usunięcia.

Ks. Tomasz Olszewski, dyrektor Radia Nadzieja z Łomży, stojący na czele Forum Niezależnych Stacji Katolickich, poinformował, że obecnie do sieci należą już 23 rozgłośnie diecezjalne. Swym zasięgiem stacje obejmują niemal trzy czwarte terytorium Polski. Jak zauważył, dobiegają już końca prace nad uruchomieniem wspólnego systemu wymiany informacji pomiędzy stacjami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Adam Hlebowicz, dyrektor Radia PLUS w Gdańsku, mówił z kolei o roli, jaką odgrywa sieć radia PLUS, która zrzesza 21 stacji.

Reklama

Marcin Przeciszewski z KAI, odpowiedzialny ze strony Episkopatu za organizację obsługi medialnej wizyty Ojca Świętego w Polsce w 2016 r., zapowiedział, że spodziewana jest obecność w tym czasie ponad 6 tys. dziennikarzy z całego świata oraz ok. 200 stacji telewizyjnych, które będą bezpośrednio transmitować Światowe Dni Młodzieży. Do organizacji obsługi prasowej wizyty Papieża oraz ŚDM w Krakowie zostały powołane 2 agencje: PAP ze strony rządowej oraz KAI ze strony Kościoła.

Marcin Przeciszewski poinformował, że jedynym oficjalnym producentem obrazu transmisyjnego z uroczystości będzie Telewizja Polska SA, a jedynym oficjalnym producentem dźwięku – Polskie Radio SA. Wszystkie stacje świata będą mogły dokonywać transmisji, wykorzystując do tego obraz TVP i dźwięk Polskiego Radia. Innym polskim stacjom, w tym TV TRWAM, obraz i dźwięk będą przekazywane gratis, natomiast stacjom zagranicznym – w zależności od umów, jakie zawarły z TVP i z Polskim Radiem.

Ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik archidiecezji poznańskiej, poinformował o programie ogólnopolskich obchodów 1050-lecia chrztu Polski, które odbywać się będą w dniach 14-16 kwietnia 2016 r. w Gnieźnie i Poznaniu. Obchody jubileuszu poprzedzi X Zjazd Gnieźnieński, który odbędzie się w dniach 11-13 marca 2016 r. pod hasłem: „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”.

Prof. Andrzej Drzycimski zaprezentował refleksję związaną ze zbliżającym się jubileuszem chrztu Polski. Podkreślił, że czas poprzedzający ten fakt, czyli przełom IX i X wieku, był w Europie wyjątkowy. Przez wielu historyków określany jest on jako okres kształtowania się europejskiej „Republica christiana” (Rzeczypospolitej chrześcijańskiej), która wiąże się także z czasem niezwykłego rozwoju cywilizacyjnego, w tym kultury i nauki. Zdaniem prof. Drzycimskiego, czas obecny – który symbolicznie wyznacza jubileusz 1050-lecia chrztu Polski – jest czasem równie głębokiego przełomu w Europie. Zwrócił on uwagę, że w ciągu 26 lat wolności nie został wypracowany model państwa polskiego, z którym do końca identyfikowałoby się społeczeństwo. Państwo polskie wciąż oczekuje reformy w wielu najbardziej podstawowych sektorach. A społeczeństwo podzieliło się w takim stopniu, jak nigdy wcześniej w historii. Jednym z ubocznych skutków jest brak zainteresowania dużej części obywateli tym, co wspólne, w tym polityką. Najbardziej widoczne jest to wśród młodego pokolenia, które emigruje za granicę bądź dokonuje częstej „emigracji wewnętrznej”. Są to zjawiska niepokojące dla dalszego bytu narodu i państwa oraz kształtu polskiej demokracji.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-14 08:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zgromadzenie narodowe w Poznaniu fundament dla pokoleń

Niedziela Ogólnopolska 17/2016, str. 13

Prezydent Andrzej Duda

Episkopat.pl

Prezydent Andrzej Duda

Więcej ...

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

Graziako

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

„Ecce Homo”. To nie jest zwykły obraz, bo też nie malował go zwykły artysta. Medytacja nad „Ecce Homo” nie jest przeżyciem przede wszystkim estetycznym, jakie nam zwykle towarzyszy, kiedy spotykamy się ze sztuką. Ten obraz nie został namalowany po to, żeby cieszyć oczy. Można powiedzieć nawet mocniej – nie został namalowany po to, żeby zdobić kościół.

Więcej ...

Bp Greger: uczmy się trudnej sztuki przebaczania innym

2024-06-17 20:20

Diecezja bielsko-żywiecka

„Kaplica to szkoła, gdzie uczymy się trudnej, ale możliwej sztuki przebaczania innym, nie pomijając nieprzyjaciół i tych, z którymi nie jest nam czasem po drodze” - zwrócił uwagę bp Piotr Greger, który 17 czerwca przewodniczył Mszy św. w klasztorze sióstr redemptorystek w Bielsku-Białej. Hierarcha, który pobłogosławił wewnętrzną kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, podjął w homilii refleksję nad trudnym tematem przebaczenia i miłości nieprzyjaciół w kontekście chrześcijańskim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Kościół

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy