Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Październikowe Misje Fatimskie

Misja Fatimska w parafii pw. Matki Kościoła w Chojnie.Od lewej: proboszcz ks. kan. Stanisław Drewicz, bp prof. Henryk Wejman, ks. Grzegorz Wejman

Waldemar Szydłowski

Misja Fatimska w parafii pw. Matki Kościoła w Chojnie.Od lewej: proboszcz ks. kan. Stanisław Drewicz, bp prof. Henryk Wejman, ks. Grzegorz Wejman

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od tegorocznego Wielkiego Postu rozpoczęła się w naszej archidiecezji Misja Fatimska, która w swym najgłębszym zamierzeniu ma na celu przybliżenie głębi orędzia Matki Bożej, które blisko 100 lat temu skierowane zostało do trojga portugalskich dzieci, a nade wszystko do całego świata. Wprowadziliśmy już dość obszernie na naszych łamach czytelników „Niedzieli” w główne przesłanie Matki Najświętszej, uświadamiając wagę, znaczenie i ciągłą aktualność tych słów, które zostały ofiarowane fatimskim pastuszkom. W czasie tegorocznych wakacji odbyły się dwie serie Misji w parafiach nadmorskich, od Mrzeżyna począwszy, na Łukęcinie skończywszy. Cały październik również naznaczony był kolejnymi seriami Misji, które odbyły się łącznie w 15 parafiach. Przypatrzmy się więc ich przebiegowi w dwóch wspólnotach: w Nowym Warpnie i Chojnie.

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Nowym Warpnie

Dzisiaj Nowe Warpno to bardzo urokliwa miejscowość, ściągająca coraz więcej turystów w swoje progi. Piękny, zabytkowy kościół parafialny – ostatnio bardzo gruntownie odnowiony w swym zewnętrznym wyglądzie, jak i też w przestrzeni swojego wnętrza – zaprasza wszystkich nie tylko do odwiedzin, ale również do wzmocnienia ducha. Królująca tutaj Maryja Wniebowzięta otwiera swoje dobrotliwe dłonie przed każdym człowiekiem, a św. Jan Paweł II w swoich relikwiach – umieszczonych w barokizowanej kaplicy – wskazuje przychodzącym do świątyni na naszą Panią, wołając „Totus Tuus, Maryjo”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ten duch maryjny udzielił się w szczególny sposób mieszkańcom Nowego Warpna i całej parafii z jej miejscowościami: Podgrodziem, Brzózkami i Warnołęką – z bardzo pięknie odnowionym kościołem szachulcowym, rzec można perełką sakralną pomorskiej ziemi – w dniach 3-10 października br. podczas Misji Fatimskiej. Bezpośrednie przygotowania do niej, trwające od połowy września, zostały zwieńczone w tych dniach, kiedy Maryja w swoim fatimskim wizerunku nawiedziła tutejszą wspólnotę. Tegoroczna Misja pięknie wpisała się w tę głoszoną tutaj już w 2010 r. Jedną i drugą przeprowadził ks. Grzegorz Wejman.

Reklama

Obwieszone orędzie fatimskie jeszcze bardziej zmobilizowało parafian, aby na wzór Maryi wsłuchiwać się w głos dobrego Boga, który poprzez swoją Ewangelię pragnie nam torować drogę do nieba. Mieszkańcy zrozumieli, że potrzeba dzisiaj również czynić pokutę, być w przyjaźni z Chrystusem i trwać w łasce uświęcającej, ciągle rozważać o niebie i unikać „współczesnej szeroki drogi”, która nie zawsze jest drogą dobra, a nade wszystko na prośbę Jezusa i Maryi zwierzyć się Maryi i podjąć Nabożeństwo Pięciu Pierwszych Sobót Miesiąca; podczas Misji były przekazywane parafianom broszurki dotyczące tegoż nabożeństwa. Rodziny powinny również szukać wielkiego wsparcia w codziennej, wspólnej modlitwie różańcowej, jak w ostatnim dniu w swojej homilii mówił bp prof. Henryk Wejman. Różaniec jest modlitwą chrystologiczną, jest streszczeniem Ewangelii. Idąc w duchu nauczania św. Jan Pawła II o Różańcu „Rosarium Virginis Mariae” – Ksiądz Biskup – wskazał, że Różaniec ma swój wyraźny schemat, jasną metodę i niesie ze sobą konkretne przesłania: rodzinno-małżeńskie – Różaniec zachęca do modlitwy rodzinnej; wrażliwości na drugiego człowieka – Różaniec uczy postawy czynnego miłosierdzia; świadczenia o prawdzie i troski o pokój; Różaniec umacnia nas w prawdzie, gdyż prowadzone rozważania biblijne ukazują nam słowo Boże – słowo prawdy i pokoju.

Ks. prob. kan. Stanisław Drewicz, pełen zatroskania o silną wiarę, cieszył się coraz większą obecnością parafian podczas Misji, a nade wszystko ich głębokim rozmodleniem.

Ks. Grzegorz Wejman

Parafia pw. NMP Matki Kościoła w Chojnie

Parafia na tzw. Lotnisku w Chojnie jest jeszcze młodą i rozwijająca się wspólnotą, która od niedawna stoi przed niesamowitym wyzwaniem, jakim jest budowa nowego kościoła. Tempo prac zadziwia wszystkich i wygląda na to, że mury świątyni powstaną w niecałe cztery miesiące, a proboszcz ks. Andrzej Galant ma wielkie marzenie, by w maju pojawiła się w całości również konstrukcja dachowa. Ten entuzjazm i poruszenie widać był podczas Misji Fatimskiej przeżywanej w dniach 3-10 października, które prowadził ks. kan. Robert Gołębiowski. W jeszcze tymczasowej kaplicy, która od wielu lat służy parafii, codziennie zbierała się wieczorami dość spora grupa parafian, w tym dzieci, które z entuzjazmem włączały się szczególnie w modlitwę różańcową. Każdego dnia podczas Eucharystii skupiano się nad kolejnymi ważnymi aspektami orędzia fatimskiego, zaczynając od wymowy objawień, a później skupiając się nad wizją nieba i piekła, cierpieniem, świętością małżeństwa i rodziny, wynagrodzeniem za grzechy świata, ofiarowaniem się Niepokalanemu Sercu Maryi, znaczeniem Różańca św., szkaplerza oraz nad ważnością przeżywania pierwszych sobót miesiąca. Dzień misyjny koronowany był zawsze Apelem Maryjnym. Spotkania misyjne odbyły się także w dwóch miejscowościach filialnych: w Mętnie oraz Łaziszczach, gdzie spore grono wiernych z dużym zaangażowaniem przyjęło fatimski przekaz. Wielu wiernych w czasie Misji przystąpiło do źródła Miłosierdzia Bożego, oczyszczając swoje sumienia. Pięknym ubogaceniem pochylenia się nad głównymi treściami objawień w Fatimie sprzed niemal stu lat była wieczorna procesja z figurą Matki Bożej wokół kaplicy, w którą włączyło się ze świecami w rękach bardzo duże grono parafian.

Ks. Robert Gołębiowski

Podziel się:

Oceń:

2015-10-22 12:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzień Modlitwy Postu i Solidarności z Misjonarzami

Ks. Wiesław wśród swoich afrykańskich parafian. W tle budynek plebanii...?

ARCHIWUM KS. WIESŁAWA PODGÓRSKIEGO

Ks. Wiesław wśród swoich afrykańskich parafian. W tle budynek plebanii...?

Wobec Boga wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za misje – przypomina bp Jerzy Mazur, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. 1 marca przypada druga niedziela Wielkiego Postu, która będzie Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami.

Więcej ...

Hiszpania: Dopuszczono możliwość aborcji u 16-latek bez zgody rodziców lub opiekunów

2024-06-25 07:21

Adobe.Stock

Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii dopuścił możliwość przerywania ciąży u dziewcząt powyżej 16. roku życia na ich żądanie, a także bez zgody ich rodziców lub opiekunów prawnych. Tym samym poparł znowelizowane w 2023 roku przepisy dotyczące aborcji.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?