Reklama

Niedziela Kielecka

Na Święty Krzyż po życie w abstynencji

TD

Nie była to łatwa Droga Krzyżowa, można powiedzieć – że była bardzo trudna. I ze względu na pogodę, i porę, i trudy zmagania się z nałogiem alkoholowym, które odżywały przy każdej terenowej stacji męki Jezusa, ustawionej na dawnej historycznej Drodze Królewskiej, którą tak chętnie chodził np. Władysław Jagiełło. W pierwszy piątek Wielkiego Postu 2016 r. wyruszyli nią trzeźwiejący alkoholicy, ich rodziny i ci, którzy po zmaganiach z nałogiem trwają w trzeźwości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Droga prowadziła z Nowej Słupi. Mimo złej pogody – śniegu z deszczem i silnego wiatru w terenowym kilkukilometrowym nabożeństwie uczestniczyło co najmniej kilkaset osób, docierając do sanktuarium na Świętym Krzyżu, gdzie Mszę św. dla pątników sprawował biskup kielecki Jan Piotrowski.

Za krzyżem trzeźwości

Wydarzenie rozpoczęło się w kościele pw. św. Wawrzyńca w Nowej Słupi, gdzie został poświęcony dębowy krzyż Duszpasterstwa Trzeźwości Diecezji Kieleckiej, wykonany przez Grupę „Lubrzanka”. – Ten krzyż będzie nam już wszędzie towarzyszył – mówi duszpasterz środowiska ks. Kamil Banasik. – Przeżywając Rok Miłosierdzia, w sposób szczególny pochylamy się nad tymi, którzy – wpadając w nałóg – dotknęli dna. Razem z ludźmi, którzy pokonali tę chorobę, wyruszyliśmy na Święty Krzyż, aby dziękować Panu Bogu za trzeźwe życie. Prosiliśmy jednocześnie, aby Bóg pomógł powstać tym, którzy jeszcze trwają w nałogu. Doświadczenie Drogi Krzyżowej było dla nas bardzo budujące, a zaangażowanie ludzi ogromne – podsumowuje ks. Banasik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W modlitwie uczestniczyli wierni z różnych stron diecezji kieleckiej, m.in. z: Kielc, Włoszczowy, Krajna, Nowej Słupi, Górna, Morawicy, Bęczkowa, Bodzentyna, Łosienia, Strawczyna, Masłowa. Były to bardzo liczne grupy AA, rodziny i przyjaciele trzeźwiejących alkoholików, ale i wspólnoty, np. Kościół Domowy czy wolontariusze Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i parafialnych centrów przygotowań do ŚDM. Kilka dużych grup przyjechało ze swymi duszpasterzami, docierając autokarami do Nowej Słupi i stamtąd wyruszając piechotą za krzyżem (m.in. grupy z: Łosienia, Morawicy, Bęczkowa, Masłowa, Bodzentyna). Nieodpłatnie autokary udostępnili prezydent Kielc oraz wójtowie Masłowa i burmistrz Bodzentyna.

W ciemności i śniegu

Szli z pochodniami i lampionami, przemierzali w ciemności i śniegu trakt Puszczy Jodłowej. Rozważania przygotowali trzeźwiejący alkoholicy, krzyż przechodził z rąk do rąk, nieśli go m.in. członkowie grup AA, wspólnot – przeważnie mężczyźni. Modlono się o trzeźwość, ale i składano świadectwa.

Reklama

– Idę w intencji brata, który się czasami gubi, cieszę się, że odważyłam się uczestniczyć w tym przedsięwzięciu – mówi pani Anna. Robert Rózga szedł z osobistą intencją; mówi o swym zbudowaniu świadectwami składanymi przy stacjach i pouczających rozważaniach. Jeden z mężczyzn szczerze opowiadał o byciu alkoholikiem ponad 20 lat, o upadku, pobycie w więzieniu. Dziękował Bogu, że nie pije… W zadymce wkroczyli do sanktuarium, dla wszystkich była gorąca herbata, a potem w bazylice mniejszej na Świętym Krzyżu rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, w koncelebrze z misjonarzami oblatami – gospodarzami świętokrzyskiego sanktuarium i księżmi diecezji kieleckiej, którzy przeszli Drogę Krzyżową.

Poznanie prawdy o sobie

– Dziś, w ten lutowy wieczór, wszyscy jesteśmy pielgrzymami – mówił w homilii bp Piotrowski, zastanawiając się nad kondycją współczesnego człowieka, jego wolną wolą, podejmowanymi wyborami i ogromem Bożego miłosierdzia. – To, co nas ogranicza w naszej ludzkiej naturze, nie jest przeszkodą, aby właściwie widzieć cel naszego życia – zauważał Ksiądz Biskup, przypominając, że „poznanie prawdy o sobie to punkt wyjścia do troski o siebie, swoje życie, swoje miejsce we wspólnocie rodzinnej, zawodowej, kapłańskiej, we wspólnocie Kościoła”.

Przypominał o konieczności podejmowania wyborów i nieustannym Bożym wezwaniu do lepszego życia, obrania właściwej drogi. Stwierdził także, że „stawianie się wobec Bożego miłosierdzia prowadzi do przemiany, a ikoną tego miłosierdzia jest oblicze Jezusa Miłosiernego”. Przypomniał, że „przebaczenie i nawrócenie jest siłą, która pozwoli powracać do życia”.

Wspólnie modlono się o trzeźwość narodu, dobre przykłady, ale i za tych, którzy ulegają pokusom, oraz za zmarłych alkoholików.

Reklama

Po Mszy św. każdy z uczestników miał możliwość podjęcia decyzji o abstynencji i wpisania się do Księgi Trzeźwości Diecezji Kieleckiej‚ która została wyłożona w bazylice na Świętym Krzyżu.

Trzeźwościowe inicjatywy

Że są potrzebne – przekonała choćby tak licznie i szczerze odbyta Droga Krzyżowa. Duszpasterstwo Trzeźwości ma od niedawna swoją stronę internetową, za pośrednictwem której została zaproponowana m.in. ciekawa inicjatywa modlitewna – uczestnictwo we wspólnej Koronce do Miłosierdzia Bożego. Trzeba wpisać swoje imię i dołączyć się do modlitwy w wybranym dniu.

A przed Środą Popielcową – w ostatki ok. 90 osób od poloneza z filmu „Pan Tadeusz” rozpoczęło bezalkoholowy bal ostatkowy zorganizowany przez Oazę Rodzin Diecezji Kieleckiej w hotelu „Zielone Zacisze” w Chełmcach k. Oblęgorka. Zabawa obfitująca w ostatkowe atrakcje trwała do białego rana, oczywiście bez kropli alkoholu, i był to najprawdopodobniej jedyny bal bezalkoholowy w regionie. Na początek była wspólna modlitwa, były konkurs tańca, „walc świetlisty”, animacje taneczne, wybór króla i królowej balu, a zabawę prowadził popularny wodzirej Marcin Brodziński. W balu uczestniczyły pary ze środowisk abstynenckich, ruchów i wspólnot, ale również wszyscy ci, którzy chcą i lubią bawić się bez alkoholu. Były m.in. pary z Kielc i okolic, Skarżyska, Chmielnika i in. Organizatorzy zapewnili dobrą atmosferę, doskonałą kuchnię, świetną muzykę z różnych epok, a wszystko po to, aby promować i upowszechniać styl życia bez alkoholu.

Z kolei 7 maja zaplanowano marsz trzeźwościowy ulicami Kielc, powstał też projekt konkursu szkolnego na najlepszy film popularyzujący abstynencję.

Na stronie internetowej DT napisano: „Nie lękajmy się być odważnymi świadkami abstynencji‚ nie lękajmy się promować trzeźwości w naszym najbliższym otoczeniu‚ ale nie lękajmy się także wymagać od innych‚ by trzeźwość szanowali i chronili”.

To cenne i pożyteczne przesłanie.

Podziel się:

Oceń:

2016-03-03 10:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W stolicy przejdzie Męska Droga Krzyżowa za Życiem

Karol Porwich/Niedziela

W piątek 15 marca ulicami stolicy przejdzie Męska Droga Krzyżowa za Życiem. W obliczu propozycji zmian prawnych, które uderzają w istnienie najbardziej bezbronnych dzieci, wspólnoty i organizacje tworzące Inicjatywę Zjednoczeni 2022 zapraszają do uczestnictwa w tej modlitwie.

Więcej ...

Abp Gądecki: pielgrzymka na Jasną Górę prowadzi do spotkania z Maryją

2024-07-06 11:45
98. Piesza Pielgrzymka Łódzka

Karol Porwich/Niedziela

98. Piesza Pielgrzymka Łódzka

„Pielgrzymowanie na Jasną Górę, czyli do sanktuarium maryjnego, prowadzi was do spotkania z Maryją. Maryja jest dla Kościoła Tą, która idzie naprzód w pielgrzymce wiary, przyświecając wędrówce wiary całego Kościoła” - mówił abp Stanisław Gądecki 6 lipca, podczas Mszy św. w poznańskiej katedrze na rozpoczęcie 90. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Aby byli jedno!”.

Więcej ...

We wtorek odbędzie się demonstracja ws. praworządności: Przypadek ks. Olszewskiego był szczególnie drastyczny

2024-07-06 20:47
Ks. Michał Olszewski SCJ

Robert Krawczyk

Ks. Michał Olszewski SCJ

9 lipca, we wtorek, o godz. 17.30 przed Sejmem odbędzie się demonstracja w sprawie praworządności w Polsce. Manifestację zapowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Lider Zjednoczonej Prawicy ocenił, że łamanie praworządności jest dzisiaj „rzeczą codzienną”. Prezes PiS jako przykład wymienił sprawę zatrzymania i przetrzymywania ks. Michała Olszewskiego, przedstawiciela Fundacji Profeto.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla

Kościół

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla "Niedzieli"

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...