Reklama

Polska

Hanna Suchocka o wizycie Franciszka w Parlamencie Europejskim

Dawid Nahajowski

Godność zakorzeniona w transcendencji, wynikające z niej prawa człowieka i rola chrześcijaństwa w Europie – to według byłej ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanny Suchockiej istotne punkty wystąpienia papieża Franciszka wygłoszonego podczas wizyty złożonej dzisiaj w Parlamencie Europejskim. Zwraca też uwagę na słowa papieża podkreślającego, że chrześcijaństwo nie stanowi zagrożenia dla państwa świeckiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zdaniem prof. Suchockiej, papieskie wystąpienie w Parlamencie Europejskim było niezwykle zwarte i treściwe. - Franciszek wyraźnie postawił w centrum swojego rozważania osobę ludzką i jej godność. Podkreślił dwa zasadnicze słowa: godność człowieka i transcendencję, zwracając uwagę, że jeżeli będziemy mówić o godności człowieka nie zakorzenionego w transcendencji to traktujemy go przedmiotowo – wspomniała w rozmowie z KAI. Tym samym, w jej ocenie, papież Franciszek wpisał się w konwencję wystąpień Jana Pawła II, który wskazywał, iż „nie możemy poznać prawdziwej natury człowieka bez sięgnięcia do korzeni antropologicznych”. Przypomniał też, że w centrum praw człowieka jest godność osoby.

Wystąpienie papieża Franciszka w Parlamencie Europejskim, zdaniem byłej ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej jest również bardzo ważne z tego względu, iż podkreślił on znaczenie chrześcijaństwa. - Europa i chrześcijaństwo w Europie to nie tylko dziedzictwo, ale także przyszłość, dlatego musimy rozpatrywać co chrześcijaństwo może wnieść w przyszłą Europę – dodała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prof. Suchocka zwróciła uwagę, iż „papież wyraźnie mówił, że chrześcijaństwo nie stanowi zagrożenia dla państwa świeckiego. To z chrześcijaństwa musimy czerpać siłę do dialogu z innymi – dodała była ambasador. Jej zdaniem te słowa mogły być nawet odebrane jako szokujące dla niektórych. – Dla mnie brzmią bardzo znajomo, gdyż jest to kontynuacja mówienia o Europie i wartościach, jakie rozpoczął Jan Paweł II a kontynuował Benedykt XVI. Papież Franciszek podąża ich śladem – zaznaczyła.

Reklama

W rozmowie z KAI zwróciła też uwagę, że papież Franciszek mówił o tym, by Europa była silna jednością, ale i różnorodnością. – Mówił o potrzebie jedności Europy, ale nie uniformizmu, którego ludzie często obawiają się we współczesnej Europie, dlatego zachęcał, żebyśmy nie poddawali się uproszczonemu uniformizmowi – wskazała.

Zdaniem prof. Suchockiej, papieskie wystąpienie wygłoszone w Parlamencie Europejskim było bardzo mocno osadzone w antropologii, a w końcowej części papież odwoływał się do tego, co nazywamy trzecią generacją praw człowieka, gdy mówił o ekologii, zdrowym środowisku, wspieraniu środowiska dla człowieka, żeby człowiek mógł żyć godnie. Człowiek nie może być uprzedmiatawiany, w rozumieniu egoistycznej wolności. Wolność - tak, godność – tak, ale nie egoistyczna – stwierdziła.

Podziel się:

Oceń:

2014-11-25 17:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

"L`Osservatore Romano": papieskie przemówienia w Strasburgu sięgają daleko w przyszłość

Artur Stelmasiak

"Papież – etymologicznie naprawdę «budowniczy mostów», który niestrudzenie mówi o potrzebie spotkania, a wręcz kultury spotkania, zostawił przedstawicielom Europy dwa niełatwe przemówienia, które sięgają daleko w przyszłość" - czytamy w komentarzu redakcyjnym najnowszego wydania "L`Osservatore Romano".

Więcej ...

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy i wybrali nowe władze

2024-05-20 12:56

Justyna Zacharek / Biuro Prasowe Licheń

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XIV Konwencja Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. Doroczne spotkanie członków męskiej wspólnoty odbyło się pod hasłem nawiązującym do słów z encykliki św. Jana Pawła II Evangelium Vitae (39): „Bóg jedynym Panem życia”.

Więcej ...

W niedzielę pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

2024-05-21 08:01

Joanna Adamik Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W najbliższą niedzielę odbędzie się doroczna stanowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Nowak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...