- Może jak w przypadku budowli z kamienia i cegły trzeba będzie wzmocnić fundamenty, na których budujemy naszą codzienność i wieczność. Fundamenty są ze swojej natury czymś mało efektownym, wręcz niewidocznym, ale podstawowym. Z pewnością potrzebujemy w naszym życiu więcej Chrystusa, więcej Jego słowa, Jego obecności w sakramentach – mówił biskup. - Potrzebujemy Chrystusowego ducha miłości i jedności we wzajemnych relacjach. Potrzebujemy Jego wrażliwości wobec najbardziej potrzebujących. A tych nie brakuje chociażby w związku z powolnym zamieraniem w naszych stronach przemysłu siarkowego. Jeżeli pójdziemy tą drogą, fundament, na którym budujemy naszą teraźniejszość i przyszłość stanie się pewny i solidny jak fundament, na którym zbudowała swoje życie św. Barbara – podkreślił bp Krzysztof Nitkiewicz.
Uroczystość w parafii pw. św. Barbary zgromadziła przedstawicieli władz miasta, zakładów związanych z przemysłem siarkowym, liczne poczty sztandarowe oraz przede wszystkim górników i parafian.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Dzisiejsza uroczystość podsumowuje obchody jubileuszowego roku 25–lecia istnienia naszej parafii – mówił ks. Stanisław Bar, proboszcz parafii. – W ciągu tego roku dziękowaliśmy Bogu za dar wiary, za tworzoną wspólnotę i opiekę naszej patronki św. Barbary, która mocno zakorzeniła się w świadomości nie tylko naszej parafii, ale również całej tarnobrzeskiej społeczności. Górnictwo siarkowe, choć jest na etapie likwidacji, to jednak przez lata miało ogromny wpływ na kształtowanie się naszego miasta – podkreślił proboszcz.
Tarnobrzeska parafia pw. św. Barbary została oficjalnie erygowana w 1989 r. przez ordynariusza przemyskiego bp. Ignacego Tokarczuka. Proboszczem nowej wspólnoty został mianowany ks. Stanisław Bar, który pełni tę funkcję do dzisiaj. W tym roku parafia świętuje 25 lat istnienia.