Reklama

Polska

Harcerze odebrali Betlejemskie Światło Pokoju

MAREK KĘPIŃSKI

Z udziałem ponad 500 harcerzy z Warszawy odbyło się w katedrze polowej Wojska Polskiego uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Biskup polowy Józef Guzdek celebrował Mszę św., po której zakończeniu światło zostało przekazane drużynom harcerskim z całego kraju. W homilii bp Guzdek zachęcał harcerzy, by zgodnie z hasłem tegorocznej akcji „Pokój jest w nas” starali się docierać do wszystkich, którzy chcą współpracować na rzecz budowania pokoju. Nazwał harcerzy „apostołami pokoju”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przy ołtarzu stanął poczet sztandarowy Stołecznej Chorągwi ZHP. W półmroku druhny i druhowie przynieśli lampion z palącym się Betlejemskim Światłem, które ustawili przed ołtarzem. Od niego odpalone zostały świece ołtarzowe oraz świece tworzące adwentowy wieniec.

W homilii bp Guzdek posłużył się rekwizytami: harcerską finką, butelką wody i zapałkami. - Możemy je użyć na dwa sposoby; tak, by służyły człowiekowi lub tak, by sprawiły mu ból, a nawet zadały śmierć (…) Rzeczy, którymi się na co dzień posługujemy z punktu widzenia moralnego nie są ani dobre ani złe. To od nas zależy w jakim celu je wykorzystamy - powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup polowy podkreślił też, że wykorzystanie przedmiotów zależy od tego co człowiek nosi w sercu. - Jeśli masz dobre, szlachetne serce to z niego emanuje dobro, życzliwość i chęć pomocy drugiemu człowiekowi. Jeśli serce wypełnione jest złem, to rodzą się w nim złe myśli, kradzieże, zabójstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, zazdrość, obelgi, pycha, głupota - powiedział.

Reklama

Nawiązując do hasła tegorocznej edycji Betlejemskiego Światła Pokoju powiedział, że harcerze są powołani do głoszenia przesłania prawdy o tym, że „pokój na ziemi zaczyna się w nas samych”. - trzeba samemu stać się człowiekiem pokoju, by móc nieść go innym. - Jeśli mową naszego serca jest miłość, wówczas stajemy się sługami i budowniczymi pokoju. To jednak stanie się możliwe, gdy pokonamy w sobie zło i grzech - powiedział.

Ordynariusz wojskowy zachęcił harcerzy do modlitwy w intencji pokoju, podkreślił, że jego zapewnienie i utrzymanie zależy od całej społeczności świata. - Pokój jest sprawą zbyt poważną, aby zostawić go jedynie w rękach „rządzących”. A więc pamiętajcie: nie można wydelegować wielkich tego świata do operacji „Pokój” a samemu pozostać biernym. Pokój jest sprawą nas wszystkich - podkreślił.

Na koniec podziękował harcerkom i harcerzom za to, że są apostołami pokoju. – Cieszę się, że nie należycie do tych, którym pokój jest obojętny, że będziecie go nieść, i służyć mu. O to się modlę, żebyście byli apostołami pokoju - powiedział.

Wraz z bp. Józefem Guzdkiem Mszę św. koncelebrowali kapelani ordynariatu polowego: ks. Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Polowej, ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz Kurii Polowej, ks. kmdr w st. spocz. Janusz Bąk oraz ks. hm. Ronald Kasowski, naczelny kapelan ZHP. Po komunii hm Paulina Gajownik, naczelnik stołecznej chorągwi ZHP, przekazała biskupowi polowemu lampion z Betlejemskim Światłem Pokoju.

Eucharystię zakończyło błogosławieństwo oraz wspólne odśpiewanie „Modlitwy harcerskiej”. Po Mszy św. biskup Guzdek wręczał poszczególnym szczepom ZHP latarenki z Betlejemskim Światłem Pokoju. Harcerze ze światłem, przeszli ulicami Starówki na plac Zamkowy, pod kościół św. Anny na wieczorny apel.

Reklama

Betlejemskie Światło Pokoju pojawiło się po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).

Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Co roku prawosławny mnich zapala światełko od lampy oliwnej znajdującej się w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem, dokładnie nad miejscem narodzenia Chrystusa. Światło jest przenoszone do katolickiego kościoła św. Katarzyny i ustawiane na głównym ołtarzu, przy którym następnie sprawowana jest Msza św. Rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju następuje w połowie grudnia podczas nabożeństwa ekumenicznego w Wiedniu z udziałem delegacji harcerzy z różnych krajów i przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich. Harcerze przekazują z kolei światło wybitnym osobistościom w całej Europie.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

Podziel się:

Oceń:

2014-12-16 07:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w łódzkiej katedrze

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

Więcej ...

Obraz Matki Bożej wraca na Jasną Górę

2025-05-01 11:12

Karol Porwich/Niedziela

Po 40 latach dobiega końca drugie Nawiedzenie polskich diecezji i parafii w kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. 2 maja w obecności biskupów i pielgrzymów, w uroczystej precesji z katedry częstochowskiej na wzgórze jasnogórskie przyniesiony zostanie wizerunek Nawiedzenia.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Kościół

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Kościół

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!