Reklama

Niedziela Rzeszowska

Królewski miesiąc

Kapliczka maryjna w Ropczycach

Arkadiusz Bednarczyk

Kapliczka maryjna w Ropczycach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maj – miesiąc poświęcony Matce Bożej. Z wież wielu świątyń zgodnie z długoletnim zwyczajem w poranki i wieczory rozchodzą się dźwięki maryjnych pieśni. 3 maja obchodzone jest święto, w którym czci się Maryję jako Królową Polski, śpiewa się nabożeństwa majowe, dniem szczególnym jest również 13 maja – dzień, w którym rozpoczęły się objawienia Matki Bożej w Fatimie – jest to także data pamiętnego zamachu na Jana Pawła II – tak bardzo „maryjnego” papieża, który cały swój pontyfikat zawierzył Matce Najświętszej.

Kapliczki z rzeszowską Panią w krajobrazie miasta

Wiele przydrożnych kapliczek mieści w sobie maryjne figury. Stoją one również na cokołach jako samodzielne pomniki. Wiążą się z nimi ciekawe historie i legendy. Przy maryjnych kapliczkach, zwłaszcza po wsiach, ludzie gromadzą się, śpiewając majówki. Ciekawe kapliczki przedstawiające Matkę Bożą z sanktuarium Ojców Bernardynów w Rzeszowie znajdziemy w innych częściach miasta. Na szczycie frontonu kamienicy przy ul. ks. Jałowego umieszczono obrazek przedstawiający objawienie rzeszowskiej Madonny na gruszy, w tle zaś kościół Bernardynów. Z kolei naprzeciwko Szpitala Wojewódzkiego nr 2 umieszczono przeszkloną kapliczkę z figurką wspomnianej Madonny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Fatima i Stara Niwa

W maju po raz pierwszy objawiła się ubogim dzieciom w Fatimie, w Portugalii Matka Boża, a było to trzynastego dnia tego miesiąca 1917 r. Dzięki wielu orędziom, jakie „Pani z Fatimy” skierowała do dzieci, rozprzestrzenił się szybko Jej kult na całej kuli ziemskiej. Niezwykłe związki z objawieniami w Fatimie posiada osoba św. Jana Pawła II.

Reklama

Stara Niwa – dziś Staroniwa jest jedną z najstarszych dzielnic Rzeszowa. Podążając ulicą Staroniwską, poczujemy się jak na letnisku... Wzdłuż prawie dwukilometrowej ulicy Staroniwskiej dominuje zabudowa jednorodzinna. Dookoła dużo zieleni, ogrodów i przede wszystkim ciszy. Przy ulicy znajdują się zabytkowe kapliczki oraz dwa kościoły parafialne. W jednym z nich w Staroniwie Górnej – pw. Matki Bożej Fatimskiej znajduje się prawdziwy klejnot – obraz Madonny z siedemnastego stulecia, który zawitał tutaj z Czudca. Kościół wzniesiono w 1981 r. Jest przy Staroniwskiej kapliczka z kamienną Madonną postawiona przed wojną jako wotum wdzięczności za odzyskanie niepodległości w 1918 r. Niezwykle ciekawym zabytkiem jest stara kaplica pochodząca z 1880 r. wystawiona przez państwo Kloców. We wnętrzu tej urokliwej kaplicy znajduje się zabytkowy ołtarzyk zdobiony postaciami aniołów. Na ścianach wiszą równie stare dziewiętnastowieczne obrazy. W latach siedemdziesiątych, w związku z utworzeniem tutaj parafii, kaplicę przy ogromnych trudnościach ze strony władz, rozbudowano. Z czasem naprzeciwko tej kaplicy powstał nowoczesny kościółek pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny poświęcony w 1999 r.

Figura Matki Bożej Wznoszącej się do Nieba (w kościele Ojców Saletynów w Rzeszowie), wykonana w 1939 r. przez artystę Piotra Kędzierskiego, upamiętnia trzecią i ostatnią fazę objawienia w La Salette. Ukazano Matkę Bożą w postawie stojącej, z rękami skrzyżowanymi na piersiach. Ta figurka od 1941 r. była początkowo czczona w sanktuarium w Dębowcu. W 1977 r. figurę sprowadzono do Rzeszowa do kaplicy saletyńskiej, do której uroczyście wniesiono figurę. W nocy z 7 na 8 marca 1978 r. usiłowano spalić kaplicę, ale ogień zaraz ugaszono i płomienie nie dosięgły figurki. W następnych latach umieszczono ją w kościele. 27 sierpnia 2000 r. bp Kazimierz Górny dokonał koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Saletyńskiej, patronki ludzi pracy.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2017-05-04 13:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka ludzi pracy

Ks. Ryszard Staszak poświęcił obraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Anna Majowicz

Ks. Ryszard Staszak poświęcił obraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Kilkaset osób pielgrzymowało 1 maja na Ślężę, by wziąć udział w corocznej Majówce pod hasłem ,,I co czuje, i co żyje, niech z nami sławi Maryję!”.

Więcej ...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

100. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę

2024-05-16 16:19

BPJG

Pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” w dniach 18-19 maja odbędzie się na Jasnej Górze 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia. Poprzedzą ją dwudniowe rekolekcje, które rozpoczną się już jutro (17 maja). Jasnogórskie spotkanie gromadzi lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, laborantów i asystentów oraz pracowników pionu technicznego i administracyjnego szpitali.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania