Reklama

Niedziela Kielecka

W Piotrkowicach – Zjazd Szkolnych Szkół Caritas

Umieją żyć dla innych

SKC z Chmielnika podczas zlotu w Piotrkowicach

TD

SKC z Chmielnika podczas zlotu w Piotrkowicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponad 250 uczniów z co najmniej 20 szkół spotkało się 23 maja w sanktuarium Matki Bożej w Piotrkowicach podczas Diecezjalnego Zjazdu Szkolnych Kół Caritas. Była okazja do integracji i wymiany doświadczeń, do zabawy i modlitwy. Członkowie SKC w charakterystycznych koszulkach i bluzach wraz z katechetami, nauczycielami i opiekunami uczestniczyli we Mszy św., wysłuchali prelekcji o sanktuarium, brali udział w grach terenowych.

Licznie stawiły się m.in. dwa SKC z Chmielnika (przy ZSO Nr 3 i ZDZ) z opiekunami, ks. Dariuszem Nygą i ks. Mariuszem Rozinem. Tworzy je blisko sto osób. Młodzi ludzie – jak zapewniają opiekunowie – „są na każde zawołanie”. Angażują się w zbiórki żywności, oddawanie krwi, odwiedzają dzieciaki w Domu Dziecka przy ul. Sandomierskiej w Kielcach, przygotowują świąteczne paczki. W planach jest odwiedzanie osób starszych i samotnych oraz robienie im zakupów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy św. przewodniczył ks. Dariusz Gącik – wikariusz generalny. W homilii ks. Gącik przypomniał szczególnego patrona SKC i bieżącego roku – św. Brata Alberta, zwrócił także uwagę na zakorzenioną w wierze potrzebę pomagania i służenia innym. – Człowiek jest najpiękniejszy wtedy, kiedy żyje dla drugiego człowieka – mówił. Podkreślał, że w ludzkiej relacji do drugiego człowieka sprawdza się nasza miłość do samego Boga. Przypomniał także postać św. Brata Alberta, który będąc malarzem i światowym człowiekiem „niby miał wszystko”, ale wewnętrznie „nie był zadowolony”, dopiero służąc najuboższym i odepchniętym przez społeczeństwo – sens życia odnalazł.

W uroczystości uczestniczyli m.in. starosta kielecki Michał Godowski, kurator świętokrzyski Kazimierz Mądzik, burmistrz Chmielnika – Paweł Wójcik. – Serce się raduje, gdy tylu młodych ludzi tak chętnie chce podzielić się swoim czasem, służyć innym – mówił kurator Mądzik.

Ks. Krzysztof Banasik – wicedyrektor Caritas kieleckiej zauważył, że dzisiejszy zjazd to „dobra okazja, żeby sobie podziękować nawzajem”, kierując te słowa m.in. do dyrektorów szkół, nauczycieli, katechetów, wychowawców, którzy opiekują się kołami. W diecezji kieleckiej jest ich 76 i spełniają one bardzo różnorodne role, angażując się m.in. w akcję Pola Nadziei, Szlachetna Paczka, zbiórki świąteczne, pomoc w hospicjach, domach opieki społecznej, pracę z niepełnosprawnymi i dziećmi.

Reklama

Młodzi ludzie wysłuchali historii sanktuarium, mieli okazję pokłonić się cudownej figurze Matki Bożej z Dzieciątkiem w Domu Loretańskim z ok. 1400 r. oraz uczestniczyć w zajęciach integracyjnych w pięknie położonym Zespole Placówek Oświatowych w Piotrkowicach w obrębie zabudowań podworskich pn. Tarnoskała. Brali także udział w grach terenowych dla starszych i młodszych, inspirowanych postacią św. Brata Alberta i dziełami miłosierdzia, przygotowanych w Diecezjalnym Centrum Wolontariatu pod kierunkiem Damiana Zegadły.

Uczniowie szkół podstawowych zaliczali pięć baz (w tym m.in. malowanie kartki, składanie myśli z rozrzuconych kartek – i z chaosu wyłaniał się Brat Albert, były także zajęcia z psem w ramach dogoterapii). Dla gimnazjalistów i licealistów przygotowano strategiczną grę terenową realizowaną w trzech zespołach. Nawiązano w niej do pracy w piekarniach. Chodziło o skoncentrowanie uwagi na grupach potrzebujących, co inspirowało młodych ludzi do teoretycznego tworzenia placówek i współpracy w różnych obszarach pomocy.

Podziel się:

Oceń:

2017-06-08 11:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzień radości w „Samarytaninie”

Niedziela legnicka 17/2017, str. 7

Dzieci ze szkolnego koła Caritas ze Zbylutowa odwiedziły przed
Wielkanocą podopiecznych legnickiego „Samarytanina”

Ks. Waldedmar Wesołowski

Dzieci ze szkolnego koła Caritas ze Zbylutowa odwiedziły przed Wielkanocą podopiecznych legnickiego „Samarytanina”

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Smagła Góralko z Rusinowej Polany, módl się za nami...

2024-05-05 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Po kilku dniach wędrówki powracamy na gościnną ziemię krakowską. Z dzisiejszego „przystanku” ucieszą się miłośnicy gór, zwłaszcza Tatr.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...