Reklama

Polska

Dobry i boży człowiek

O. Gabriel Bartoszewski z tomem pierwszym Positio sługi Bożego
kard. Stefana Wyszyńskiego

Marian P. Romaniuk

O. Gabriel Bartoszewski z tomem pierwszym Positio sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego

W codziennych kontaktach bardzo pogodny. W pracy naukowej niezwykle dociekliwy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół warszawski w lipcu 2017 r. obchodzi bardzo szczególny jubileusz 60. rocznicy święceń kapłańskich o. Gabriela Bartoszewskiego, kapucyna, doktora prawa kanonicznego – wicepostulatora spraw beatyfikacji i kanonizacji bł. o. Honorata Koźmińskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, przez wiele lat pracownika kurii, Sekretariatu Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i następnie kard. Józefa Glempa, odznaczonego medalem papieskim „Pro Ecclesia et Pontifice”.

O. Gabriel jest autorem ponad 30 książek i opracowań, poświęconych posłudze o. Honorata Koźmińskiego, ks. Jerzego Popiełuszki i kard. Stefana Wyszyńskiego; ponadto napisał ok. 100 artykułów z zakresu duchowości zakonnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jan Bartoszewski (w zakonie Gabriel) urodził się 10 czerwca 1933 r. w miejscowości Potworów w powiecie przysuskim (obecnie woj. mazowieckie) jako syn Józefa i Józefy z domu Jędrys. Uczył się w gimnazjum w Nowym Mieście. Do kapucynów komisariatu warszawskiego wstąpił 15 lipca 1949 r. w Nowym Mieście; 16 lipca 1950 r. złożył śluby proste w Nowym Mieście, 15 sierpnia 1954 r. – śluby uroczyste. W 1957 r. w Krakowie zdał eksternistyczny egzamin dojrzałości, następnie w latach 1952-57 odbył studia filozoficzne i teologiczne w Diecezjalnym Seminarium Duchownym w Łomży. 7 lipca 1957 r. przyjął święcenia kapłańskie, a w latach 1957-62 studiował prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 23 listopada 1962 r. uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy „Powstanie i organizacja polskiej prowincji kapucynów w latach 1681 – 1784”.

W 1963 r. został mianowany prowincjalnym prefektem studiów. Od tego czasu pełnił wiele ważnych obowiązków w zakonie kapucynów. Wymieńmy najważniejsze: w latach 1964-70 był definitorem prowincjalnym; 1964-66 – wikarym klasztoru lubelskiego, 1971-73 i 1973-76 – prowincjałem prowincji warszawskiej. W 1966 r. został mianowany wicepostulatorem sprawy beatyfikacji i kanonizacji sługi Bożego o. Honorata Koźmińskiego. W latach 1972-78 należał do Konsulty Zakonów Męskich i przewodniczył Komisji Wychowania i Studiów przy Konferencji Wyższych Przełożonych. Jednocześnie był członkiem Komisji Episkopatu do Spraw Seminariów Duchownych. W 1973 r. został wybrany na przewodniczącego Konferencji Prowincjałów Języka Słowiańskiego i Węgierskiego w zakonie kapucynów i członka Sekretariatu do Spraw Formacji przy Kurii Generalnej. W 1966 r. brał udział w kapitule generalnej specjalnej jako „peritus”.

Jako prowincjał uczestniczył w kapitule generalnej nadzwyczajnej w 1974 r. i w 1976 r. w kapitule zwyczajnej, będąc jednocześnie członkiem „consilium praesidentiae”. W 1978 r. uczestniczył w sesji Rady Plenarnej Zakonu w Matli (Szwajcaria).

Reklama

Od 1962 r. był wizytatorem apostolskim dwóch zgromadzeń zakonnych oraz kuratorem w licznych zgromadzeniach zakonnych założonych przez o. Honorata Koźmińskiego. Był też prawnym doradcą w przygotowaniu przystosowanej odnowy zaleconej przez Sobór Watykański II i wydatnie pomagał w redagowaniu konstytucji, dyrektoriów, ceremoniałów oraz modlitewników.

Od 1963 r. wykładał prawo zakonne w Seminarium Ojców Kapucynów; od 1978 r. – teologię życia zakonnego w Prymasowskim Studium Życia Wewnętrznego na studium stacjonarnym, od 1983 r. – również na studium zaocznym.

Od 1969 r. był obrońcą węzła małżeńskiego w Metropolitalnym Trybunale Warszawskim, od 1962 r. – promotorem sprawiedliwości przy tymże Trybunale. Od 1978 r. był referentem w Sekretariacie Prymasa Polski, a od 1963 r. – kierownikiem Trybunału Prymasowskiego „super rato”. Przez wiele lat był referentem, a następnie dyrektorem Wydziału Spraw Zakonnych w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Od 1998 r. – członkiem Komisji Głównej IV Synodu Archidiecezji Warszawskiej. Był ponadto cenzorem ksiąg religijnych w Archidiecezji Warszawskiej.

Pełnił funkcję dyrektora Wydziału Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego przy Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

* * *

Reklama

Uroczystości jubileuszu kapłańskiego o. Gabriela Bartoszewskiego i o. Honoriusza Lisowskiego OFMCap odbyły się w niedzielę 9 lipca br. w historycznym kościele Ojców Kapucynów pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Miodowej w Warszawie. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył o. Bartoszewski, homilię nawiązującą do dziejów życia jubilata wygłosił bp Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap – wieloletni przyjaciel i współbrat w zgromadzeniu. Bp Dydycz przypomniał, jak obaj wstąpili do nowicjatu kapucyńskiego w Nowym Mieście, gdzie przez rok przygotowywali się do dalszej służby kapłańskiej. Wskazał, że studia seminaryjne ukończyło 12 kleryków. Potem – święcenia w 1957 r. i droga kapłańska. Zaznaczył, że jubileuszu 60-lecia kapłaństwa doczekało tylko 4 współbraci: o. Gabriel Bartoszewski, o. Rajmund Giszterowicz, o. Maksymilian Macioszek i o. Honoriusz Lisowski.

Bp Dydycz przypomniał drogę życia o. Gabriela w Warszawie, gdzie mieszka od 1966 r., od Millennium Chrztu Polski. Jego życie wypełniała posługa w Sekretariacie Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, potem w Sekretariacie kard. Józefa Glempa i przez ostatnie lata w Warszawskiej Kurii Metropolitalnej.

Ksiądz Biskup podziękował publicznie o. Gabrielowi za prace związane z przygotowaniem procesu beatyfikacyjnego o. Honorata Koźmińskiego, zwieńczone aktem beatyfikacji 16 października 1988 r., w 10. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II. Wielkim dziełem o. Gabriela jest także finalizowanie prac nad procesem beatyfikacyjnym ks. Jerzego Popiełuszki i w ostatnich latach procesu sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Przed zakończeniem Liturgii został odczytany list gratulacyjny od Prezydenta RP. Oto jego treść:

„Czcigodny Ojcze!

Proszę przyjąć wyrazy mojego wielkiego szacunku i najserdeczniejsze gratulacje z okazji 60-lecia święceń kapłańskich. Z serca życzę, aby ten dostojny jubileusz przyniósł Ojcu radość i satysfakcję, a przede wszystkim wiele łask Bożych do dalszego pełnienia owocnej posługi Bogu, Kościołowi, bliźnim i Ojczyźnie.

Reklama

Pragnę dzisiaj podziękować Ojcu za długoletnią pracę dla upowszechniania wiedzy i szerzenia kultu naszych błogosławionych rodaków: ojca Honorata Koźmińskiego, księdza Jerzego Popiełuszki i siostry Franciszki Siedliskiej. W sposób szczególny dziękuję również Ojcu za opiekę duszpasterską po dramatycznym doświadczeniu katastrofy smoleńskiej. Dziękuję za to, że ukazuje Ojciec wiernym, jak harmonijnie religijność chrześcijańska łączy się z etosem i wartościami patriotycznymi oraz jaki jest najistotniejszy sens przeżywania ludzkiej, doczesnej historii w perspektywie wieczności.

Raz jeszcze winszując jubileuszu, składam Ojcu najlepsze życzenia. Życzę pogody ducha, wielu lat w zdrowiu i pełni sił oraz wielu kolejnych pięknych rocznic w służbie kapłańskiej”.

Na koniec były życzenia i kwiaty od przyjaciół, gości i przedstawicieli kapucyńskich rodzin zakonnych.

Podziel się:

Oceń:

2017-07-26 09:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Posługa kapłańska w ujęciu katolickim

Każdy kapłan ma stawać się głosem Chrystusa

Ks. Zbigniew Chromy

Każdy kapłan ma stawać się głosem Chrystusa

Więcej ...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Więcej ...

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:07
Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

Karolina Krasowska

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...

Kościół

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...