Minął pierwszy miesiąc wakacji. Z przerwy w edukacji i słonecznego lata korzystają nie tylko dzieci i młodzież, lecz także dorośli, którzy wybierają się w tym okresie na urlopy. To czas wyjazdów, pikników, zabawy, odpoczynku, ale i prac remontowych czy w przypadku rolników prac polowych. Wyjeżdżamy nad morze, w góry, nad jeziora, korzystamy z rowerów, kajaków, żaglówek, samochodów czy autokarów. To czas relaksu, i co za tym idzie obniżonej czujności.
Dla policji wakacje to okres wytężonej pracy. Podczas tegorocznego lata stróże prawa prowadzą akcję „Bezpieczne Wakacje 2017”. Policyjni motorowodniacy, mundurowi na rowerach oraz patrole zmotoryzowane i piesze zadbają o bezpieczeństwo wszystkich turystów odwiedzających nasz region. Drogówka natomiast będzie czuwać, aby wszyscy bezpiecznie dotarli najpierw w miejsca swojego wypoczynku, a później bezpiecznie wrócili do swoich domów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ale o bezpieczeństwie w pierwszej kolejności musimy pomyśleć sami. Przed wyjazdem należy zadbać o właściwe zabezpieczenie mieszkania czy domu, sprawdzić czy wszystkie drzwi i okna, również piwniczne, zostały zamknięte. Należy także zakręcić zawory z wodą i gazem, wyłączyć z sieci urządzenie elektryczne. – Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem. Pozostawmy jej nasz numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników – wyjaśnia st. asp. Sonia Kepper, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.
Policja zadba także o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. – Na drogach naszego województwa pojawi się zwiększona liczba patroli ruchu drogowego, aby podróż na często długo oczekiwane wakacje, odbyła się bezpiecznie. Więcej patroli będzie także w pobliżu przystanków komunikacji publicznymi środkami transportu. Policjanci zadbają również o to, aby dzieci i młodzież podróżowali sprawnymi autokarami – mówi S. Kepper.
Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale też apteczka. Natomiast korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. – Podróżując koleją należy unikać pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, zwłaszcza nie przyjmujmy od nich żadnych poczęstunków. Pamiętajmy, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo – ostrzega policjantka.
Reklama
Policjanci zadbają również o bezpieczne wakacje nad wodą. Policyjni wodniacy pojawią się w najbardziej popularnych akwenach naszego województwa, np. nad Pogorią w Dąbrowie Górniczej. – W okresie letnim niestety dochodzi do większej liczby utonięć. Najczęstszą przyczyną utonięć jest brawura, słabe rozpoznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności, a także alkohol. By zapobiegać tego typu wypadkom, policjanci przygotowali ogólnopolską kampanię informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” – tłumaczy S. Kepper.
Troską stróżów prawa objęte będą i te osoby, które pozostają w mieście. – W czasie wakacji wzmożone zostaną kontrole najbardziej uczęszczanych miejsc rekreacji, rozrywki i wypoczynku. Patrolami przy kąpieliskach oraz patrolami miasta, szczególnie parków i dużych terenów rekreacyjnych zajmą się patrole rowerowe. W naszym województwie w kilkunastu jednostkach i podległych im komisariatach, wykorzystywanych w służbie jest 60 rowerów oznakowanych i 26 nieoznakowanych – tłumaczy Sonia Kepper.
Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież, ale też dorośli. W okresie wakacyjnym szczególnie należy dbać o bezpieczeństwo. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego np. podczas jazdy rowerem czy sięganiem po różnego rodzaju używki.