Reklama

Wiadomości

Prezydent RP ogłosił 44 Teksty Niepodległości

Artur Stelmasiak

– W 2018 r., w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, będziemy czytali o odradzającej się i odrodzonej Polsce – zapowiedział prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką zaproponował czytelnikom Antologię Niepodległości oraz ogłosił „Przedwiośnie” jako lekturę Narodowego Czytania 2018

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Pałacu Prezydenckim 28 lutego br. została zainaugurowana siódma edycja akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczna odsłona ma miejsce w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła wydarzenia. Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały 2018 r. 44 teksty Antologii Niepodległości, natomiast lekturą Narodowego Czytania na punkt kulminacyjny akcji, który będzie miał miejsce 8 września 2018 r., jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. – W „Przedwiośniu” mamy wszystkie ważne pytania o Polskę, jaka ona ma być – powiedział prezydent RP Andrzej Duda. – Choć ta powieść Żeromskiego mówi nam o czasach sprzed 100 lat, to jej pytania nadal są aktualne. Powieść niezwykle ciekawa i obrazująca specyficzne polskie losy. To powieść, która prowadzi nas przez traumatyczne przeżycia wojenne daleko od granic, nad Morzem Kaspijskim, w Baku, gdzie dorasta Cezary Baryka. Jego ojciec Seweryn Baryka walczy w I wojnie światowej, a matka umiera.

Zdaniem prezydenta, Stefan Żeromski pokazuje w „Przedwiośniu” Polskę wielu kontrastów. – Polskę wielu pytań, na które trudno znaleźć odpowiedzi: w jakim kierunku zdążać, jaka ta Polska ma być, jaki powinien być ustrój – podkreślił Andrzej Duda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W inauguracji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2018, której celem są propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzacja czytelnictwa, wzięła udział pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Zaprezentowała ona Antologię Niepodległości, czyli zbiór 44 utworów i ich fragmentów, które na przestrzeni wieków odnoszą się do kwestii wolności i niepodległości naszego narodu. – Literatura jest źródłem naszej duchowej siły – podkreśliła pierwsza dama. Zwróciła uwagę, że w zbiorze znalazły się teksty z różnych epok, od najdawniejszych po współczesne. – To piękny obraz naszej literatury narodowej – powiedziała.

Reklama

Korpus Antologii Niepodległości, jak wspomniano, tworzą 44 teksty, zarówno w całości, jak i we fragmentach – powieści, dramaty, poezja, pieśni, wspomnienia itd. – ukazujące przewodnie idee tegorocznego jubileuszu: wolność i niepodległość. Również liczba tekstów w antologii nie jest przypadkowa. – Jest ukłonem w stronę pięknej literatury Adama Mickiewicza i widzeń ks. Piotra w III części „Dziadów” – zaznaczyła pierwsza dama.

W Antologii Niepodległości znalazły się m.in: „Bogurodzica”, „Pieśń IV: O cnocie szlacheckiej” Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, „Kazania sejmowe” ks. Piotra Skargi, „Święta miłości kochanej ojczyzny” Ignacego Krasickiego, „Boże, coś Polskę” Alojzego Felińskiego, „Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” i „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, ale także utwory z XX wieku, np. „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, „Raport z oblężonego miasta” Zbigniewa Herberta czy homilia wygłoszona przez św. Jana Pawła II w czasie Mszy św. na placu Zwycięstwa w Warszawie z 1979 r.

Podziel się:

Oceń:

2018-03-07 11:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Para Prezydencka wybrała lektury Narodowego Czytania 2019

W tym roku będzie to osiem nowel

Więcej ...

DR Konga: zamordowano 14 chrześcijan - odmówili przejścia na islam

2024-05-28 10:38

Jasmin Merdan/Fotolia.com

Region Północnego Kiwu w Demokratycznej Republice Konga kolejny raz spłynął krwią chrześcijan. Rebelianci związani z tzw. Państwem Islamskim uprowadzili 15 wyznawców Chrystusa i postawili im ultimatum - przejście na islam albo śmierć. 14 osób, w tym kilku zaledwie nastolatków, odmówiło wyrzeczenia się Chrystusa. W brutalny sposób zostali zamordowani maczetami i strzałami z kałasznikowa.

Więcej ...

Koncert uwielbienia w Zielonej Górze

2024-05-30 20:58

ks. Rafał Witkowski

W uroczystość Bożego Ciała wiele osób chwaliło Pana na koncercie Zielonogórskiego Uwielbienia, który odbył się przy kościele Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Święta i uroczystości

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania