Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

By upamiętnić tamten czas

O planowanych wydarzeniach uczestników konferencji poinformowali:
ks. M. Hosaja (pierwszy z prawej), abp M. Jędraszewski,
ks. prof. A. Witko i ks. Ł. Michalczewski

Maria Fortuna-Sudor

O planowanych wydarzeniach uczestników konferencji poinformowali: ks. M. Hosaja (pierwszy z prawej), abp M. Jędraszewski, ks. prof. A. Witko i ks. Ł. Michalczewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czterdziesta rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową musi być dla nas wielkim wydarzeniem wpisującym się w stulecie odzyskania niepodległości. Bo przecież to w tym stuleciu, nieraz tragicznym, pojawia się Jan Paweł II, który przynosi Polsce, Europie i światu nadzieję na zmianę, która jak wiemy, stała się faktem – powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w czasie konferencji prasowej, na której zaprezentowane zostały szczegóły dotyczące obchodów upamiętniających wydarzenie.

Uroczystości o charakterze ogólnopolskim zaplanowano na 16 października. Ich centralnym punktem będzie Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Penacchio (w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach) z udziałem Episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych. Homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz. Przed Eucharystią, o godz. 15.00 w muzeum przy sanktuarium nastąpi otwarcie wystawy „Nasz papież”. Ks. prof. Andrzej Witko, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie podkreślał: – Wystawa ma ukazać nie tylko wielkość pontyfikatu polskiego papieża, lecz także pokazać go jako człowieka, także człowieka modlitwy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wieczorem, ok. godz. 20.00 nastąpi odsłonięcie mozaiki w Oknie Papieskim, przy ul. Franciszkańskiej 3. Jak poinformował ks. prof. Andrzej Witko, nowy wizerunek papieża będzie wykonany ze szkła weneckiego techniką mozaiki. I zaznaczył: – Magdalena Czeska ukaże Jana Pawła II jako człowieka radości duchowej.

Centralne uroczystości zakończą się na Rynku Głównym, gdzie ok. 20.30 rozpocznie się koncert. Z kolei kustosz sanktuarium Jana Pawła II, ks. Mateusz Hosaja, zaznaczył, że na Białych Morzach wydarzenia rocznicowe będą trwać do 22 października. I dodał: – Zapraszam całą naszą archidiecezję, poszczególne dekanaty, stany, grupy społeczne, wspólnoty. Pragniemy, by nasza droga modlitwy od wyboru po inaugurację pontyfikatu; od 16 do 22 października, stała się symbolem udziału całej Polski, każdego człowieka w upamiętnieniu wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Reklama

W środę 17 października odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Jan Paweł II, który zmienił oblicze świata. 40 lat wyboru na Stolicę św. Piotra kard. Karola Wojtyły, metropolity krakowskiego”. Wydarzenie organizuje UPJPII wraz z Instytutem Dialogu Międzykulturowego. Koordynator uroczystości rocznicowych, ks. Łukasz Michalczewski, przypomniał także o Archidiecezjalnej Pielgrzymce Dziękczynnej do grobu św. Jana Pawła II w Rzymie w dniach 9-11 października – udział zgłosiło ponad 600 osób.

(Szczegółowe informacje na temat programu obchodów 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową znajdują się na: www.diecezja.pl).

Podziel się:

Oceń:

2018-09-25 11:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Redemptor hominis

ODKUPICIEL CZŁOWIEKA Jezus Chrystus jest ośrodkiem wszechświata i historii. Do Niego zwraca się moja myśl i moje serce w tej doniosłej godzinie dziejów, w której znajduje się Kościół i cała wielka rodzina współczesnej ludzkości.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała

2024-05-29 16:12

Karol Porwich/Niedziela

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te niezwykłe kompozycje tworzone są z kolorowych płatków róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ściętej trawy. Tradycja słynnych dywanów ze Spycimierza koło Łodzi została nawet wpisana na na listę Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Wiara

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary