Reklama

Niedziela Częstochowska

Obywatelstwo częstochowskie

Biały Kruk/Adam Bujak, Arturo Mari

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tkwimy jeszcze w obchodach 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę św. Piotra i powracamy wspomnieniami do tamtych dni. Dużo mówiliśmy o tej rocznicy, a na niedawnym II Międzynarodowym Kongresie „Europa Christi” zbieraliśmy podpisy, by św. Jan Paweł II został ogłoszony przez Kościół patronem Europy. Cieszy fakt, że tak wielu ludzi podpisywało się pod petycją do Ojca Świętego Franciszka w tej sprawie.

Bardzo udana była też ostatnia sesja kongresu, która miała miejsce w auli „Niedzieli” w Częstochowie 22 października br. Temat sesji brzmiał: „Ekonomia w kontekście «Europa Christi»”. Można tylko postawić pytanie, czy częstochowianie, świeccy i duchowni, zauważyli bogactwo tego spotkania, które w poważnych kręgach ekonomicznych i gospodarczych wzbudzało aplauz i najlepszy odbiór?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tak na marginesie jeszcze tylko kilka refleksji. Czy częstochowianie pamiętają, że pierwsze honorowe obywatelstwo Częstochowy przyjął w 1991 r. papież Jan Paweł II. Czy miasto pamięta to wielkie wydarzenie? Co tutejsi liderzy zrobili z tym ważnym tematem? Dawniej mieszkańcy maryjnego grodu bardzo sobie cenili fakt, że są jego obywatelami. Na cmentarzach spotykamy jeszcze groby z wyrytymi napisami: „Obywatel Częstochowy”. Co dzisiaj to dla nas znaczy? Pytanie to dotyczy także naszych parafii. Co zrobiliśmy z naszym maryjnym miastem? Jak wygląda budowanie świadomości, że Częstochowa z Jasną Górą jest duchową stolicą Polski? Czy wiemy, że mamy pewne zobowiązanie duchowe, płynące z faktu, iż na terenie Częstochowy znajduje się Sanktuarium Jasnogórskie? Że tutaj gościmy corocznie tysiące pielgrzymów z całego świata? Że stąd rozbrzmiewa na cały świat Apel Jasnogórski i Czarna Madonna króluje Polakom z Jasnej Góry?

Reklama

Częstochowa to także nasz tygodnik „Niedziela”. W ilu naszych rodzinach ten tygodnik jest obecny i czytany? Jako emerytowany kapłan interesuję się jego zawartością, która jest imponująca. Tymczasem wielu częstochowian nie zna tego tytułu i tym sposobem pozbywa się skarbu, który mógłby ubogacić ich życie. Nasze rodziny się laicyzują. Nie ma w nich już miejsca dla Chrystusa i Jego Najświętszej Matki. I jeśli duszpasterz w ramach ogłoszeń parafialnych w kościele nie zachęci do czytania „Niedzieli”, to jej po prostu nie nabywamy. Szkoda, że dla niektórych częstochowian ważniejszy jest film w rodzaju „Kler” niż katolickie pismo z ponad 90-letnią tradycją, które wychodzi w naszym mieście. A w ogóle to przykre, że na 100-lecie odzyskania niepodległości Kościół w Polsce otrzymał prezent w postaci takiego filmu i niektórzy ochrzczeni uznają, że jest to pokarm dla budowania wiedzy o księżach i Kościele.

Ostatnie wybory powinny także zastanowić odpowiadających za kształt naszego miasta, jak św. Jan Paweł II – Honorowy Obywatel Częstochowy czułby się w nim teraz... 19 czerwca 1983 r. Jan Paweł II powiedział na Jasnej Górze: „Tu, na Jasnej Górze, gdzie mieszka Królowa Polski, w jakiś sposób zawsze byliśmy wolni. O Jasną Górę też opierała się nadzieja narodu oraz wytrwałe dążenie do odzyskania niepodległości, wyrażane w słowach: „Przed Twe ołtarze zanosim błaganie – Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!”. Tutaj też nauczyliśmy się tej podstawowej prawdy o wolności narodu: naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha – naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza; tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć!”.

Podziel się:

Oceń:

2018-11-07 08:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zostań pro-liferem

B.M. Sztajner/Niedziela

Widzisz, co się dzieje na ulicach? Chcesz bronić dzieci przed aborcją? Nie wiesz, jak rozmawiać z jej zwolennikami? Brakuje Ci argumentów?

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Ludzie o wielkim sercu

2024-05-04 15:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Z okazji wspomnienia św. Floriana w Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...