Reklama

Bośnia i Hrecegowina to kraj oczekujący "efektu Franciszka"

Sarajewo

foter.com

Sarajewo

"Z czerwcowej wizyty Franciszka w Bośni i Hercegowinie cieszą się nie tylko katolicy ale wszyscy" - powiedział bp Franjo Komarica, przewodniczący bośniackiego episkopatu, w rozmowie z Radiem Watykańskim. Papież złoży w tym kraju 6 czerwca, jednodniową wizytę apostolską. Bp Komarica zastrzegł, że w związku z papieską pielgrzymką nie rozważa się kwestii ewentualnych odwiedzin przez Franciszka Medjugorje, miejsca nie uznanych jeszcze przez Kościół domniemanych objawień Matki Bożej w południowej Bośni i Hercegowinie. Biskup Banja Luki zwrócił uwagę, że w 20 lat po zakończeniu wojny na terenach byłej Jugosławii jego kraj nadal znajduje się w dramatycznym kryzysie. Jego zdaniem Kościół katolicki w Bośni i Hercegowinie jest "skazany na zagładę".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Komarica przykłada do papieskiej wizyty wielkie znaczenie. Jego zdaniem w żadnym innym kraju europejskiej sytuacja nie jest tak krytyczna jak w Bośni i Hercegowinie. Po 20 latach od zakończenia wojny w tym kraju (1992-1995) nadal nie stoi on na własnych nogach. Zdaniem biskupa Banja Luki przyczyna takiego stanu leży w "rdzeniu" samego państwa. Wielu polityków, którzy po wojnie podpisywali nową umowę państwową mówiło mu, że traktat jest źle sformułowany. "Również potwierdził to ówczesny kanclerz Niemiec Helmut Kohl" - podkreślił bp Komarica. Jego zdaniem wtedy chodziło tylko o to, aby powstrzymać wojnę, a teraz chodzi o takie gruntowne polityczne zmiany, które przyniosą wzrost gospodarczy i więcej sprawiedliwości w kraju.

Społeczeństwo Bośni i Hercegowiny jest mozaiką różnych religii i wyznań chrześcijańskich. Są muzułmanie, prawosławni i katolicy. Według bp Komaricy w szczególnie ciężkim położeniu znajdują się katolicy. Połowa wiernych Kościoła katolickiego została wypędzona i do dzisiaj nie powróciła. Brakuje dla nich wsparcia nie tylko ekonomicznego ale także politycznego i prawnego. „Kościół katolicki w Bośni i Hercegowinie jak w żadnym innym europejskim kraju jest skazany, na początku XXI w. na zagładę“ - powiedział biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bp Komarica, od 1989 jest biskupem Banja Luki i sprawował tę funkcję w czasie wojny na Bałkanach, w latach 1992-1995. Był świadkiem niewyobrażalnych zniszczeń i mordów. Dzisiaj jego kraj kandyduje do członkostwa w Unii Europejskiej. Bp Komarica ma nadzieję, że papieska wizyta będzie "zachętą dla wszystkich mieszkańców Bośni i przyczyni się do konsolidacji społeczeństwa w duchu sprawiedliwości i pokoju". "Franciszek cieszy się wśród wszystkich grup społeczeństwa wielkim poważaniem, nie tylko u katolików, stąd zachęci do dialogu na wszystkich poziomach" - zaznaczył przewodniczący bośniackiego episkopatu.

Na południu Bośni-Hercegowiny leży Medjugorje, miejsce nie uznanych jeszcze przez Kościół domniemanych objawień Matki Bożej. Jak dotychczas nie zakończyły się badania nad trwającymi od 1981 r. domniemanymi objawieniami, które prowadzi watykańska Kongregacja Nauki Wiary. Mimo tego od lat do Medjugorje ściągają wielkie rzesze wiernych. "Medjugorje jest faktem" - powiedział krótko bp Komarica i zastrzegł, że co do prawdziwości objawień ostatecznie musi się wypowiedzieć Stolica Apostolska. Zwrócił uwagę, że odpowiednie władze kościelne muszą dalej uważnie śledzić i oceniać rozwój tego, co tam się dzieje. "Dobre owoce powinno się mieć prze oczyma a negatywne należy oddzielić lub powstrzymać" - zaznaczył bp Komarica i dodał: "Bogu dzięki o negatywnych owocach mało się słyszy". „To czy Medjugorje zostanie uznane zostawmy Ojcu Świętemu. To jest jego decyzja" - podkreślił biskup zaznaczając, że nie prowadzi się rozmów na temat ewentualnej wizyty papieża w tym miejscu. "Franciszek postanowił nie jechać do Medjugorje i ma ku temu stosowne powody" - powiedział bp Komarica i dodał: "Nie mogę wiele komentować".

Papież Franciszek złoży 6. czerwca krótką wizytę w Sarajewie, stolicy Bośni i Hercegowiny. Będzie to jego trzecia podróż do kraju europejskiego poza Włochami. W 2014 r. odwiedził Albanię i siedziby Parlamentu Europejskiego oraz Rady Europy w Strasburgu.

Podziel się:

Oceń:

2015-02-09 14:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Program papieskiej wizyty w Turynie

Katedra Metropolitalna Św. Jana Chrzciciela w Turynie

Monika Książek

Katedra Metropolitalna Św. Jana Chrzciciela w Turynie

W Watykanie podano do wiadomości program papieskiej wizyty w Turynie. Franciszek spędzi w stolicy włoskiego Piemontu dwa dni: 21 i 22 czerwca. Głównym punktem podróży będzie oczywiście nawiedzenie słynnego Całunu, które nastąpi pierwszego dnia rano. Wydarzenie to zostanie poprzedzone spotkaniem ze światem pracy w pobliżu katedry.

Więcej ...

Gaza: z powodu braku mąki zamykane są piekarnie, pogłębia się kryzys żywnościowy

2025-04-03 17:02
Gaza

PAP/HAITHAM IMAD

Gaza

Światowy Program Żywnościowy (WFP) jest zmuszony do zamknięcia piekarni w Strefie Gazy z powodu braku mąki. Międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam ostrzega przed zagrożeniem klęską głodu.

Więcej ...

Rzym: 20 tys. pielgrzymów oczekiwanych na Jubileuszu Chorych i Służby Zdrowia

2025-04-04 09:59

Vatican News

Pacjenci, lekarze, pielęgniarze, farmaceuci, fizjoterapeuci i przedstawiciele wielu innych zawodów związanych z opieką zdrowotną wezmą udział w Jubileuszu Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Rzymie i Watykanie. Spodziewanych jest ok. 20 tys. osób z 90 państw świata, wśród nich także pielgrzymi z Polski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Wiara

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Kościół

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?