Reklama

Polska

Paulini z Jasnej Góry apelują o modlitwę o pokój

Zdzisław Sowiński

Wobec zaostrzającego się konfliktu we wschodniej Ukrainie paulini z Jasnej Góry wzywają wiernych do szczególnej modlitwy o pokój. Od najbliższej niedzieli, czyli I Niedzieli Wielkiego Postu modlitwa błagalna Kościoła, czyli suplikacje będą zanoszone każdego dnia po Mszy św. sprawowanej za Ojczyznę o 15.30.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podkreślił o. Marian Waligóra, przeor jasnogórskiego konwentu – ta modlitwa trwa każdego dnia podczas nabożeństw sprawowanych w sanktuarium. Jednak wobec eskalacji konfliktów we wszystkich zapalnych miejscach świata potrzebne jest szczególne wołanie do Boga – zachęca przeor.

– Jasna Góra i na Apelu Jsasnogórskim, i na Mszach św., i w czasie modlitwy różańcowej obejmuje troskliwą modlitwą tych wszystkich, którzy są dotknięci działaniami wojennymi. Ale widząc eskalację działań wojennych i ogromne zagrożenie dla pokoju nie tylko na Ukrainie, ale chyba w całej Europie i na całym świecie - a dotyka to także naszej Ojczyzny - podejmujemy decyzję o zintensyfikowaniu modlitwy. Chcemy w szczególny sposób błagać Boga suplikacjami o pokój na całym świecie, i prosić również za prześladowanych chrześcijan – wyjaśnia przeor jasnogórskiego konwentu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W tych trudnych chwilach próby wiary i życia otaczamy troską i modlitwą naszych braci posługujących w pięciu placówkach na Ukrainie – zapewnia o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów. W tej chwili najtrudniejsza sytuacja panuje w Mariupolu, gdzie pozostał o. Paweł Tomaszewski, który jak jego poprzednicy pozostaje wierny paulińskiej tradycji nieopuszczania klasztorów i parafii w chwilach zagrożeń.

Reklama

Mariupol to jeden z najważniejszych punktów w konflikcie na Ukrainie Wschodniej. To największy port Donbasu, tamtędy też przebiega najkrótsza droga z Rosji na Krym. Od 2002 r. staraniem o. Symplicjusza Berenta, pierwszego paulina we wschodniej Ukrainie, zostało w tym „Mieście Maryi” – jak wskazuje nazwa - zorganizowane duszpasterstwo parafialne oraz powstał dom zakonny z Kaplicą Matki Bożej Częstochowskiej.

- W środę po trudnych doniesieniach, które słyszeliśmy ze środków społecznego przekazu, rozmawiałem z o. Pawłem, który mówił o tym, że aktualnie sytuacja jest w miarę stabilna, jest spokój, ale cały czas słyszą huk wystrzałów, ludzie są wystraszeni, od długiego czasu mieszkają gdzieś w piwnicach, w ukryciu, boją się” – opowiada o. Chrapkowski.

Jak zapewnia generał paulinów – „chcemy wspierać tym, czym potrafimy – modlitwą - naszych ojców: o. Pawła, wszystkich współbraci z Ukrainy, tych, którzy zostali powierzeni naszej duszpasterskiej opiece i wszystkich wiernych, aby w tych próbach bardzo trudnych i wiary, i życia, potrafili zachować ufność w Bogu, potrafili być dla siebie wzajemną pomocą. A tu, na Jasnej Górze i we wszystkich naszych paulińskich placówkach modlimy się za naszych współbraci z Ukrainy, i prosimy, by Ta, która jest Królową Pokoju, wypraszała pokój, aby wszyscy ludzie w jedności i w zgodzie mogli oddawać cześć Bogu Stwórcy”.

Modlitwa suplikacjami zanoszona po Mszy św. sprawowanej za Ojczyznę o 15.30. ma być również szczególnym wyrazem solidarności z tymi, którzy doświadczają wojny.

Reklama

Przeor Jasnej Góry zachęca do wspólnej modlitwy tych, którzy licznie łączą się w czasie Mszy św. z Jasną Górą poprzez Radio i Internet, by także te modlitwę włączyli do swoich osobistych modlitw i postanowień wielkopostnych. Tę Mszę św. i modlitwę transmituje Radio Jasna Góra także w Internecie: www.radiojasnagora.pl.

Na Ukrainie posługują ojcowie i bracia paulini narodowości polskiej i ukraińskiej w pięciu parafiach: w Kamieńcu Podolskim, Różynie, Satanowie, Brovarach i Mariupolu.

Ich posługa jest kontynuacją dzieła prowadzonego przez klasztory i kościoły na tym terenie już w XVIII wieku, np. kościół i klasztor w Niżniowie wzniesiony został przez hetmana Jabłonowskiego jako dziękczynne wotum za zwycięstwo pod Wiedniem i był zbudowany na wzór krakowskiej Skałki. Rozbiory Polski spowodowały upadek Zakonu. Nakazem cesarza Józefa II klasztory we Lwowie, Brzozowie, Starej Wsi, Niżniowie - z rezydencjami w Krzeszowicach i Jazłowcu - zostały odłączone od reszty prowincji polskiej. Zakonnicy zmuszeni zostali do opuszczenia swoich siedzib. Władze radzieckie zmieniły nawet nazwę ulicy, przy której znajdował się klasztor we Lwowie - z Paulińskiej na Niżniańską.

Reklama

Po raz pierwszy paulini udali się za żelazną kurtynę w 1977 r. Wówczas to o. Tadeusz Bednarski i o. Stanisław Knapek odwiedzili z posługa duszpasterską Wilno, Mejszagołę, Suderwe i inne parafie. Ten i późniejsze wyjazdy zaowocowały przesyłkami książek o tematyce religijnej. Przez kilkanaście lat książki dzięki paulinom trafiały do księży i seminarzystów, ukrytych żeńskie zgromadzeń zakonnych oraz świeckich. I tak książki dotarły np. do kleryka Mikołaja Hucała, w 1987 r. wyświęconego na kapłana w Rydze, który zaprosił o. Tadeusza Bednarskiego na swoje prymicje do Żmerynki na Podolu. Rok później o. Bednarski wyjechał na uroczystości poświęcenia pierwszego po wojnie kościoła zbudowanego na tych terenach - w Gródku Podolskim.

W 1991 r. o. Bednarski rozpoczął posługę w Gródku Podolskim Rozpoczęto też pracy duszpastersko-organizacyjnej w nowej parafii paulińskiej w Satanowie na lewym brzegu Zbrucza na Podolu. Kościół w Satanowie - pw. Jasnogórskiej Matki Kościoła został zbudowany w latach 1989-94, na miejscu zabytkowego zrujnowanego polskiego cmentarza.

Podjęte próby w marcu 1998 roku założenia klasztoru w Kijowie nie powiodły się. Paulini za zgodą generała zakonu o. Stanisława Turka przejęli stary parafialny kościół w mieście Różynie pw. Bożego Ciała w diecezji kijowsko-żytomierskiej.

W odpowiedzi na prośbę bp. Stanisława Padewskiego, ordynariusza charkowsko-zaporoskiego, w 2002 r. została utworzona placówka duszpasterska w Mariupolu. Misją ojców i braci paulinów było tam stworzenie Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej jako centrum modlitwy, przebaczenia, jedności i pokoju.

W 2005 r. podjęto decyzję o przyjęciu nowej placówki w mieście Browary położonym w pobliżu Kijowa, stolicy Ukrainy.

Podziel się:

Oceń:

2015-02-19 23:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Owoce Ducha Świętego [#04] - Pokój

Salve TV

Nie chodzi o święty spokój. Chodzi o ten pokój, który czasem wymaga od nas walki. Pax in bello - pokój w walce. Nie chodzi o to, żeby się nie denerwować, bo Pan Jezus też się denerwował. Gdzie zatem odnaleźć pokój? Rodzi się on z naszego wnętrza, z czystego sumienia.

Więcej ...

Mazowieckie: Policja ustala okoliczności wypadku, w którym uczestniczył prof. Jerzy Bralczyk

2025-04-10 10:43
Prof. Jerzy Bralczyk

Wiktoria Jarymowicz/mat.prasowy/UJD

Prof. Jerzy Bralczyk

Policja ustala okoliczności środowego wypadku drogowego w pow. przysuskim (Mazowieckie), w którym uczestniczył znany językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Profesor jechał na spotkanie z czytelnikami w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowinach (Świętokrzyskie). Z ogólnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Więcej ...

Chełm. Krzyż symbolem zwycięstwa

2025-04-11 05:50

Tadeusz Boniecki

Już po raz 10. Chełmianie uczestniczyli w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

Wiara

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

Życie Abrahama było początkiem historii zbawienia

Wiara

Życie Abrahama było początkiem historii zbawienia

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...