Jak podkreślił o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry wobec eskalacji konfliktów we wszystkich zapalnych miejscach świata potrzebne jest szczególne wołanie do Boga. - Od początku zmagań o pokój, jakie szczególnie dotknęły naszych sąsiadów za wschodnią granicą - Ukrainę, modlimy się za naszych braci i z troską patrzymy na to, co dzieje się na tych terenach – powiedział jasnogórski przeor.
Zapewnił, że „Jasna Góra i na Apelu Jasnogórskim, i na Mszach św., i w czasie modlitwy różańcowej obejmuje troskliwą modlitwą tych wszystkich, którzy są dotknięci działaniami wojennymi, ale widząc eskalację działań wojennych i ogromnego zagrożenia dla pokoju nie tylko na Ukrainie, ale w całej Europie i na świecie, podejmujemy decyzję o zintensyfikowaniu modlitwy”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Chcemy w szczególny sposób błagać Boga suplikacjami o pokój i prosić również za prześladowanych chrześcijan na całym świecie – podkreślił o. Waligóra. Dodał, że „ modlitwa suplikacjami będzie także wyrazem solidarności z tymi, którzy doświadczają nieszczęścia, jakim jest wojna, ból, cierpienie związane z zagrożeniem życia”.
Reklama
- Ta modlitwa jest dla nas bardzo ważna i bardzo nam potrzebna - odpowiadają Ukraińcy, którzy odwiedzają Jasną Górę. Ks. Rusłan Demczuk za wszelkie wsparcie podziękował Polakom. „Mmodlitwa i wsparcie dla nas jest bardzo potrzebne. To problem i tragedia całego narodu ukraińskiego, nie tylko Donbasu i Ługańska. Jesteśmy wdzięczni braciom paulinom i za każdą modlitwę, za każdy gest jedności i współpracy z nami wam wszystkim dziękujemy”, powiedział ks. Demczuk, który uczestniczy w sanktuarium w Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie.
Paulini szczególną modlitwą otaczają także swych współbraci posługujących na Ukrainie.
O. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów podkreśla, że obecnie na Ukrainie jest pięć domów należących do paulinów. W najtrudniejszej sytuacji znajduje się jeden z nich – w Mariupolu, w obwodzie donieckim. Tamtejszą parafią opiekuje się o. Paweł Tomaszewski, który mimo działań wojennych prowadzonych na tym obszarze, pozostał na miejscu, by być oparciem dla parafian w tych trudnych momentach ich życia.
- Ostatnio spotkałem tutaj, na Jasnej Górze rodzinę, która pochodzi z naszej parafii z Mariupola, i pamiętam łzy kobiety, która wie, że tam już nie wróci, bo sytuacja jest dramatyczna. Dlatego chcemy wspierać tym, czym potrafimy – modlitwą, naszych ojców: o. Pawła, wszystkich współbraci z Ukrainy, tych, którzy zostali powierzeni naszej duszpasterskiej opiece i wszystkich wiernych, aby w tych próbach bardzo trudnych wiary, i życia, potrafili zachować ufność w Bogu, potrafili być dla siebie wzajemną pomocą – powiedział o. Generał.
Mszę św. i suplikacje o pokój dla świata transmituje Radio „Jasna Góra”, także w Internecie. - Zachęcamy do wspólnej modlitwy tych, którzy licznie łączą się w czasie tej Mszy św. z Jasną Górą, by również tę sprawę pokoju wzięli do swojego serca, do swoich osobistych modlitw i postanowień wielkopostnych – powiedział przeor Jasnej Góry.