Reklama

Głos z Torunia

Zwycięstwo Miłości

W dzieło zaangażowało się wielu parafian

Małgorzata Borkowska

W dzieło zaangażowało się wielu parafian

W Grudziądzu obok Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, nadwiślańskiej, nocnej czy Drogi Krzyżowej ulicami miasta w przeżywanie Wielkiego Postu trwale już wpisuje się misterium pasyjne, przygotowywane przez parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Ojca Pio

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Scenariusz Drogi Krzyżowej jest niezmienny od ponad 2 tys. lat i to wybrane teksty ewangeliczne są podstawowym i najważniejszym tworzywem literackim tarpieńskiego misterium. Jednak jego wyróżnikiem jest literacki, wręcz poetycki charakter rozważań. W tym roku misterium, które odbyło się 5 kwietnia, zatytułowano: „Osądziliśmy Go i skazaliśmy na śmierć…”.

Twórcy starają się każdego roku w sposób szczególny zaprezentować którąś z postaci lub uwypuklić wybraną scenę. W tegorocznym misterium mocno rozbudowano scenę „Przed Piłatem”, gdzie kluczowy dla całego przedstawienia tekst z wielką ekspresją wygłosił młodzieniec, zagrany przez Grzegorza Kuciębę. Podkreślając wymiar duchowy rozgrywanych scen do tekstów ewangelicznych, dobrano poruszające teksty poetyckie, m.in. R. Brandstaettera, Ch. Peguya, ks. M. Malińskiego czy ks. J. Pasierba. Teksty te prezentowali: Teresa Pułka, Anna Reetz, Piotr Gumkowski, Piotr Bernacki i Jakub Tylicki. Od 7 lat w roli Maryi zachwyca Marlena Groszewska. Jako Jezus zadebiutował Kamil Hume, który swoją interpretacją cierpiącego człowieka i autentyzmem gry wzruszał zebranych. Przekonywującą rolę Judasza po raz drugi kreował Władysław Rybacki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Celem twórców inscenizacji było zaproszenie do udziału w niej przedstawicieli wszystkich stanów w parafii. Aktorami byli: dorośli, młodzież i dzieci. W widowisku wzięło udział łącznie ponad siedemdziesięciu aktorów.

Dynamikę wydarzeń misterium wyznaczał swoim śpiewem, jak w latach poprzednich, parafialny chór Sursum Corda pod kierunkiem Krzysztofa Czechowskiego. Nie zabrakło pieśni wykonywanych przez solistów: Katarzynę Laskowską-Furman, Arletę Szulc, Kaję Czerwińską i Krzysztofa Czechowskiego.

Scenografia, rekwizyty i prawie wszystkie stroje zostały przygotowane przez parafian. Scenariusz i reżyserię inscenizacji zapewniła Helena Reczek.

W tym roku nieco inaczej rozlokowano przebieg poszczególnych scen, np. „Przybycie Jezusa do Jerozolimy” rozegrano przed głównym wejściem do kościoła, „Ostatnią Wieczerzę” w kościele (w poprzednich latach na zewnątrz przy zakrystii), a scenę „Przed Piłatem” – przed domem katechetycznym.

Reklama

Scena krzyżowania Jezusa miała miejsce na wzniesieniach w pobliżu cmentarza parafialnego. Podążaliśmy za Jezusem dźwigającym krzyż głównymi ulicami osiedla, między domami. Niektórzy mieszkańcy wychodzili na balkony i wyglądali przez okna. Śpiew pełen bólu i świst biczy zakłóciły piątkowe, słoneczne popołudnie.

Jak co roku, przypadkowi przechodnie, mijający umęczonego Jezusa z krzyżem na ramionach zatrzymywali się i stawali się częścią tłumu. Kierowca przejeżdżającego autobusu nie miał wyboru, musiał spojrzeć w twarz upadającego Jezusa, tylko dlaczego tak szybko odwrócił głowę?

Widok trzech krzyży w blasku zachodzącego słońca i płonących ognisk, konający Jezus i przejmujący lament Matki Bożej poruszyły zebranych.

Misterium na grudziądzkim Tarpnie zakończyła modlitwa przy grobie Jezusa i błogosławieństwo udzielone przez proboszcza ks. kan. Zbigniewa Gańskiego. Następnie uczestnicy mogli przyjąć Komunię św.

Podziel się:

Oceń:

2019-04-24 09:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niechobrzska Golgota

Sąd Piłata

Tadeusz Poźniak

Sąd Piłata

Święta Paschalne, które przeżywamy, to głębokie doświadczenie największego daru miłości Boga do człowieka, która zaprowadziła Go aż na krzyż. Okazją do wejścia w ten czas stało się plenerowe Misterium Męki Pańskiej w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu.

Więcej ...

Archidiecezja warszawska: Pierwsze parafie neoprezbiterów 2024

2024-05-28 11:04

Karol Porwich/Niedziela

Dziewięciu neoprezbiterów wyświęconych 25 maja 2024 roku zostało posłanych na pierwsze parafie, gdzie będą wikariuszami. Dekrety wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Matko z Loreto spod Kamieńczyka, módl się za nami...

2024-05-28 20:50
Święty Domek w Loreto

Wlodzimierz Redzioch / Niedziela

Święty Domek w Loreto

Historia powstania kaplicy w Loretto sięga drugiej połowy XX wieku. Po licznych perypetiach i utrudnieniach ze strony władz, kaplica stanęła wreszcie w stanie surowym w roku 1959. Już 19 marca 1960 roku została odprawiona pierwsza Msza św.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Wiara

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...