Reklama

Niedziela Sandomierska

Wigilia w Środowiskowym Domu Samopomocy

Dla niektórych to jedyna Wigilia

Archiwum

Dla niektórych to jedyna Wigilia

W świątecznej atmosferze w Środowiskowym Domu Samopomocy (ŚDS) Fundacji La Zebra w Krzcinie odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pięknie udekorowanej sali, w blasku choinki zgromadzili się podopieczni, pracownicy oraz zaproszeni goście: burmistrz Aleksandra Klubińska oraz proboszcz ks. Jerzy Burek. Po odczytaniu fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Jezusa wszyscy złożyli sobie życzenia, łamali się opłatkiem i jak tradycyjnie w rodzinnym domu w atmosferze ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania zasiedli do uroczystego posiłku.

– Dla naszych podopiecznych ŚDS jest prawdziwym domem, dlatego świąteczne spotkanie jest tak ważne i uroczyste. Niektórzy nie mają już rodziny, a nawet nikogo bliskiego i dla nich Wigilia w ŚDS jest jedyną, w jakiej uczestniczą – powiedziała Magdalena Kossak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świąteczne spotkanie było też okazją do podsumowania minionego roku, który obfitował w wiele ważnych wydarzeń.

W 2019 r. uczęszczający do ŚDS w Krzcinie brali udział w zajęciach warsztatowych w ramach projektu „Kurtyna w górę!” – teatroterapia w rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, finansowanego ze środków Fundacji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. Przygotowywali spektakl pod tytułem „Biorę to na siebie”. Zajęcia warsztatowe prowadzone w Krzcinie, Koprzywnicy i Sandomierzu zaowocowały sztuką teatralną, przygotowaną przez nich zarówno pod względem gry aktorskiej, jak również w aspektach technicznych – od scenografii, charakteryzacji, po obsługę sceny w trakcie premiery. Każdy miał przypisaną rolę. Spektakl obejrzeli widzowie podczas premier w Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Koprzywnicy, w Porcie Kultury Sandomierskiego Centrum Kultury oraz na konferencji zorganizowanej w ramach Świętokrzyskiego Forum Psychiatrii Środowiskowej w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

W lipcu przy ŚDS w Krzcinie rozpoczął działalność Klub Aktywnego Seniora w ramach projektu „Wsparcie osób niesamodzielnych dzięki utworzeniu Klubu Aktywnego Seniora” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W klubie prowadzone są m.in. zajęcia z hortiterapii (ogrodolecznictwo) z elementami etnobotaniki (bada związki kultury z roślinami), fizjoterapia z elementami rekreacji, zajęcia kulturalne, edukacja prozdrowotna oraz wiele innych.

Reklama

Fundacja La Zebra cyklicznie organizuje dwie imprezy sportowe o randze wojewódzkiej. W minionym roku odbył się III Turniej Sportów Niezwykłych, w którym w sportowych zmaganiach na wesoło brali udział podopieczni ŚDS z województwa świętokrzyskiego oraz zorganizowane już po raz siódmy Mistrzostwa Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Świętokrzyskiego w Tenisie Stołowym.

Wiele zmian zaszło też w prowadzonym przez Fundację Ogrodzie Sensorycznym, w którym organizowane były zajęcia, m.in. dla podopiecznych ŚDS, dzieci i młodzieży z zaprzyjaźnionych szkół oraz dla seniorów z gminy Koprzywnica i z Sandomierza.

Dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych fundacja zakupiła w tym roku nowy samochód. Spotkanie zakończyło wspólne kolędowanie.

Podziel się:

Oceń:

2019-12-19 13:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wigilia dla 1600 samotnych i ubogich

Bożena Sztajner/Niedziela

Tradycyjnie 24 grudnia, w hali nr 2 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP), odbędzie się wigilia dla samotnych, bezdomnych i ubogich. Świąteczne spotkanie organizowane przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej planowane jest dla 1600 osób.

Więcej ...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10 przestępstw seksualnych wobec dzieci

2024-06-25 10:25

Red.

Angielska diecezja Portsmouth nie komentuje sprawy polskiego ks. Piotra Glasa, oskarżonego o 10 przestępstw wobec osób małoletnich. Miał się ich dopuścić w latach 2002-2008, gdy był duszpasterzem na wyspie Jersey.

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?