O szczególnych związkach naszego rodaka, następcy Piotra z jasnogórskim sanktuarium przypominają korony na cudownym Wizerunku Maryi, pobłogosławione na dzień przed śmiercią i dużych rozmiarów jego obraz namalowany przez Jerzego Dudę Gracza. Na obrazie papież w jednej ręce trzyma krzyż a w drugiej obraz Matki Bożej – niczym tarcze obronne.
- Rok 2015 decyzją polskiego Parlamentu jest rokiem św. Jana Pawła II. Jest on dla nas wielkim autorytetem, wsparciem i wielką nadzieją. Chcemy Boga uczcić przez świętego naszego rodaka – powiedział o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W centrum grobu znajduje się monstrancja ustawiona na tle obrazu papieża i leżący krzyż opleciony flagą w kolorach papieskich, która oplata także symboliczne miejsce pochówku Jezusa. Są także zdjęcia Ojca Świętego z różnych okresów jego pontyfikatu, z pierwszych dni i tych już u schyłku życia. - Jan Paweł II wciąż jest z nami – przypomina abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski zachęca, by od św. Jana Pawła II uczyć się przede wszystkim ufności. – On jest obecny przez świętych obcowanie, on patrzy na nas z domu Ojca i z tego okna nam błogosławi. Jest tym świętym, który kroczy nadal naszymi drogami, by nas wspomóc, przybliżyć do Chrystusa i powiedzieć ufajcie – powiedział abp Depo.
Reklama
Wystrój grobu Bożego na Jasnej Górze dopełnia ok. 2 tysięcy żółtych i białych róż oraz inna roślinność. Jest on dosyć dużych rozmiarów. Znacznie wykracza poza prezbiterium kaplicy. Jego elementy muszą być zawsze łatwe w konstrukcji, bowiem specyfiką jasnogórskich grobów jest to, że muszą być one bardzo szybko, w poranek Wielkanocy rozebrane. Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej sprawowana jest bowiem rezurekcyjna Msza św.
Adoracja Jezusa w kaplicy Matki Bożej potrwa przez całą Wielką Sobotę. Zgodnie z tradycją, przy Grobie stanęły umundurowane straże.
Jan Paweł II aż sześciokrotnie nawiedzał Jasną Górę jako papież. Wcześniej, już w latach młodzieńczych, pielgrzymował do tronu Królowej Polski. Jego zawierzenie "Totus Tuus" miało związek z Matką Bożą Jasnogórską. To w częstochowskim sanktuarium pozostawił jedną z najcenniejszych dziś relikwii, przestrzelony pas swojej papieskiej sutanny. Papież z Polski w swoim pielgrzymowaniu na Jasną Górę występował w wielu rolach, a Jego gesty, słowa i ofiarowane wota miały bardzo złożone intencje. Jak inni pielgrzymi, przybywał Jan Paweł II do Sanktuarium i stawał przed obrazem Matki Bożej przede wszystkim jako człowiek wiary. Przynosił tu swoje zmartwienia, kłopoty i prośby. Jednak przede wszystkim był człowiekiem, który zawierzył Matce Bożej swoje własne życie a potem także losy Kościoła i świata.
Paulini przypominają, że Jan Paweł II nigdy nie ominął Częstochowy podczas pielgrzymek do Ojczyzny. Przyczynił się do ukazania na nowo jasnogórskiego klasztoru jako Sanktuarium Maryjnego o wymiarze ogólnoświatowym. Maryjna pobożność papieża Polaka sprawiła, że Sanktuarium i Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stały się znane na całym świecie. Stało się tak przede wszystkim za sprawą podjęcia decyzji o zorganizowaniu właśnie w Częstochowie VI Światowego Dnia Młodzieży.
Szczególnym dowodem miłości do Matki Bożej Jasnogórskiej było ofiarowanie złotych koron dla Maryi i Dzieciątka Jezus. Koron, na których zostały uwiecznione słowa, credo jego życia, Cały Twój. Poświęcił je na dzień przed swoją śmiercią i polecił w jedną z nich wmontować złoty pierścień papieski. Do generała Zakonu Paulinów o. Izydora Matuszewskiego napisał: „Błogosławię i ofiarowuję te korony, jednocząc się w duchu z paulinami, stróżami Sanktuarium i z wszystkimi Pielgrzymami. Zawierzam naszą Ojczyznę, cały Kościół i siebie samego Jej matczynej opiece. Totus Tuus.”