Reklama

Wiadomości

Hiszpania: siostry zakonne laureatkami królewskiej Nagrody Praw Człowieka

Zgromadzenie Sióstr Adoratorek Niewolnic Najświętszego Sakramentu i Miłości otrzymało 13 kwietnia w Madrycie Nagrodę Praw Człowieka Króla Hiszpanii. Uhonorowano je za pracę na rzecz kobiet – ofiar handlu żywym towarem i przemocy. W uroczystości wręczenia nagrody wzięli udział król Hiszpanii Filip VI, Obrońca Ludu [hiszpański odpowiednik rzecznika praw obywatelskich – KAI] – Soledad Becerril i rektor stołecznego Uniwersytetu Alcalá de Henares prof. Fernando Galván.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Dziękuję, zwłaszcza w imieniu «ich», licznych młodych kobiet, a nawet dziewcząt, które po bolesnym doświadczeniu wykorzystywania, po długim procesie przyjęcia ich i wyzwolenia żyją dziś zintegrowane ze społeczeństwem” – powiedziała, odbierając wyróżnienie, przełożona generalna tej wspólnoty zakonnej s. Teresa Valenzuela Alborno. Podkreśliła, że kobiety te później często same działają na rzecz poprawy sytuacji w rodzinach i w swoim otoczeniu. „Są to mężne niewiasty, odważne bojowniczki, które codziennie uczą nas oporu, wytrzymałości, zdolności odzyskiwania sił, pokładania nadziei w możliwościach swoich i naszych jako całego społeczeństwa” – stwierdziła s. Teresa.

Z kolei przełożona prowincjalna zgromadzenia w Hiszpanii s. Margarita Navío Sánchez przypomniała, że „aby rozwijać naszą działalność niezbędna jest współpraca i codzienna praca w sieci zarówno z instytucjami publicznymi, jak i z organizacjami społecznymi”. Dotyczy to wszystkich instytucji, łącznie z siłami zbrojnymi i porządku publicznego, z władzami podatkowymi i z Urzędem Obrońcy Ludu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wręczając nagrodę król Filip VI ze swej strony zachęcił do "twardej i stanowczej" walki z różnymi formami handlu ludźmi i przemocy, których ofiarami pada wiele kobiet, zwłaszcza młodych, na całym świecie. „Jest to nowe zniewolenie”, którego „wymiar ponadnarodowy stanowi wyzwanie, z którym musimy walczyć” – dodał monarcha. Wyraził wielkie uznanie zakonnicom, których działalność nazwał „wspaniałym przykładem siły zmiany, która zakłada zaangażowanie”.

Zauważył, że głos sióstr w obronie praw człowieka jest „głosem wielu kobiet pozbawionych go”. „Wszyscy pragniemy, aby głos ten nie zamilkł, aby trafiał do licznych uszu, rozbrzmiewał w sumieniach i docierał tam, gdzie jest konieczny, aby coraz bardziej poprawiać rzeczywistość osób najbardziej narażonych i najsłabszych” – podkreślił Filip VI.

Reklama

W tym roku Nagroda Praw Człowieka Króla Hiszpanii została wręczona po raz szósty. Ustanowili ją wspólnie Obrońca Ludu i rektor Uniwersytetu Alcalá de Henares w Madrycie w 2002. Ma ona charakter międzynarodowy i jest przyznawana raz na dwa lata. Po raz pierwszy nagrodę tę wręczono 24 stycznia 2005 brazylijskiemu Duszpasterstwu Dzieci Ulicy, działającemu przy tamtejszym episkopacie. Każdorazowo zgłaszanych jest co najmniej kilkanaście kandydatur z różnych krajów języka hiszpańskiego i portugalskiego – tegoroczne laureatki są pierwszymi zdobywczyniami tej narody z Hiszpanii.

Zgromadzenie Sióstr Adoratorek Najświętszego Sakramentu i Miłości powstało w Madrycie w 1856 w celu „wyzwalania i integrowania osobistego, wspierania i przywracania społeczeństwu kobiet – ofiar różnych form zniewolenia, a także ujawniania i krytycznej analizy tej rzeczywistości”. Zakonnice działają za pośrednictwem programów o charakterze społecznym, skierowanych do „kobiet w trudnej sytuacji, zajmujących się prostytucją, ofiar handlu i przemocy w rodzinie, młodych samotnych matek, kobiet uzależnionych od narkotyków, skazanych i nieletnich”. Siostry prowadzą obecnie 420 projektów w 23 krajach Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej i tylko w ub.r. pomagały 8 tys. kobiet na całym świecie.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-15 19:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

90 procent głosujących za niepodległością Katalonii

Twitter/Oktay Ünsal‏

Jak podaje Reuters, rząd Katalonii poinformował, że 90 procent głosujących w referendum opowiedziało się za niepodległością. Frekwencja miała wynieść ponad 42 proc.

Więcej ...

Komisja nadzwyczajna debatowała nad projektem ustawy o dekryminalizacji aborcji

2024-06-26 07:29
Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

PAP/Tomasz Gzell

Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

Debata nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej dekryminalizacji aborcji odbyła się we wtorek na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?