Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja Tarnowska

Gdy rozerwą się więzy czasu…

2021-03-30 10:54

Niedziela małopolska 14/2021, str. V

Powinniśmy w sobie tworzyć zakorzenienie w dobrym, aby w momencie próby
nie zawieść siebie samego – powiedział ks. prof. Michał Heller

Ewa Biedroń

Powinniśmy w sobie tworzyć zakorzenienie w dobrym, aby w momencie próby nie zawieść siebie samego – powiedział ks. prof. Michał Heller

Sam proces pisania jest na ogół szybki, a myśli do niego zbiera się z dawnych przemyśleń i z tego, co podsuwa bieżąca chwila – tak o kazaniach mówi ks. prof. Michał Heller.

Ukazał się czwarty tom kazań światowej sławy naukowca pt. Gdy rozerwą się więzy czasu… Kazania krótkie. Zostały one wygłoszone w kościele św. Maksymiliana w Tarnowie.

21 marca ks. prof. Heller przewodniczył Mszy św. w tarnowskiej parafii. W niedzielnym kazaniu nawiązał do pandemii. – Lekcja, jaką nam daje koronawirus, i z której na pewno powinniśmy skorzystać, to przypomnienie o naszej kruchości. Nie tylko chodzi o kruchość biologiczną, ale również o kruchość moralną, że tak łatwo nam zboczyć ze ścieżki, która prowadzi tam, gdzie trzeba. Tak, jak staramy się wytworzyć w sobie przeciwciała, które zapobiegłyby przed chorobą, podobnie powinniśmy w sobie tworzyć zakorzenienie w dobrym, aby w momencie próby nie zawieść siebie samego – powiedział duchowny.

Lekcja, jaką nam daje koronawirus, to przypomnienie o naszej kruchości.

Reklama

Po liturgii można było kupić najnowszą książkę kapłana – kolejny zbiór kazań ks. Hellera. – Bardzo lubię te kazania, są mądre, pozwalają zastanowić się człowiekowi nad sensem życia. Ksiądz Heller daje nam cenne wskazówki – mówi p. Jerzy z Tarnowa. Na Mszę św. przyjechał także p. Łukasz z Mielca. – Od kilku lat bardzo interesuję się twórczością księdza profesora. Jest wielkim autorytetem, pomaga człowiekowi zrozumieć relacje nauki i wiary. Znajduję odpowiedzi na nurtujące mnie pytania – wyznaje filozof, który studiuje również teologię i zarządzanie.

Chodzi o czas

Wyobraźnia a życie wieczne, Kiedy rozpoczyna się wieczność?, Czas jak złodziej, Nie ma innej drogi – to m.in. wybrane tytuły kazań. Ksiądz Heller przyznaje, że temat czasu zawsze go fascynował – jako temat filozoficzny, egzystencjalny, głęboko teologiczny. Stwierdza: – Świadectwa tej fascynacji można znaleźć rozsiane we wszystkich poprzednich tomikach. Nawet w samych tytułach: 10.30 u Maksymiliana – to przecież wyraźnie wskazana godzina na zegarze; Zakład o życie wieczne – to rozgrywka między czasem a wiecznością; a Daj nam oczy widzące – prośba o wzrok tak przenikliwy, by mógł wznieść się ponad czas. Gdy rozerwą się więzy czasu… prowadzi ten ciąg refleksji do momentu, w którym nasz czas się urwie, a trzy kropki zawieszą perspektywę na brzegu Nieznanego. Ta perspektywa jest perspektywą wszystkich rozważań w tym tomie – podkreśla ks. Heller.

Czwarty tom

Pozycja ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa Copernicus Center Press. – To wyjątkowy tom, najobszerniejszy z dotychczas wydanych – mówi prezes Piotr Majorczyk. I dodaje: – Książka ukazała się w dniach jubileuszu ks. prof. Hellera. Jest to pierwszy tak osobiście przygotowany tom przez księdza profesora. Głównym mianownikiem tych rozważań jest czas.

Ksiądz Heller jest światowej sławy naukowcem, kosmologiem, filozofem, fizykiem, teologiem. 12 marca obchodził 85. urodziny. Od lat głosi kazania w parafii św. Maksymiliana w Tarnowie. Jest Honorowym Obywatelem Tarnowa, pomysłodawcą i fundatorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. W 2008 r., jako jedyny do tej pory Polak, został laureatem Nagrody Templetona. W 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski uhonorował kapłana Orderem Orła Białego.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: zarządzenie bp. Andrzeja Jeża ws. celebracji nabożeństw

Bp Andrzej Jeż

Ewa Biedroń

Bp Andrzej Jeż

Biskup tarnowski Andrzej Jeż zezwolił na celebrowanie nabożeństw przy zachowaniu wszelkich norm wynikających z ograniczeń wprowadzonych przez władze państwowe. To odpowiedź na prośby wiernych i duszpasterzy dotyczące dopuszczenia możliwości wspólnotowego odprawiania nabożeństw w kościołach i kaplicach.

Więcej ...

Powołania kapłańskie i zakonne w Polsce

2021-04-22 14:00

Karol Porwich /Niedziela

441 nowych kandydatów do kapłaństwa (w tym 152 w seminariach zakonnych), 442 postulantów i nowicjuszy w zakonach męskich, 279 postulantek i nowicjuszek w żeńskich zgromadzeniach czynnych oraz 96 postulantek, nowicjuszek i aspirantek w zakonach kontemplacyjnych – tak w liczbach przedstawiały się powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego w Polsce w 2020 r.

Więcej ...

Planują 40. jubileuszową Pieszą Pielgrzymkę Kielecką

2021-04-22 15:25

TD

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł abp Wojciech Ziemba

Zmarł abp Wojciech Ziemba

Barby z The Kelly Family zmarła po krótkiej chorobie

Barby z The Kelly Family zmarła po krótkiej chorobie

Bp Józef Wróbel komentuje odbiór jego dokumentu w...

Kościół

Bp Józef Wróbel komentuje odbiór jego dokumentu w...

W Bolonii upamiętniono rocznicę wyzwolenia miasta przez...

Włochy

W Bolonii upamiętniono rocznicę wyzwolenia miasta przez...

Nowe cuda świętego stygmatyka

Wiara

Nowe cuda świętego stygmatyka

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Kościół

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Biskup z charyzmatem radości

Niedziela Częstochowska

Biskup z charyzmatem radości

Premiera:

Wiara

Premiera: "Wyrok na niewinnych" - film demaskujący metody...

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Wiara

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami