Reklama

Niedziela Świdnicka

Świat utrwalony w kamieniu

Rzeźba pt. Królowa przedstawiająca bazylikę mniejszą w Strzegomiu

Zbigniew Suchyta

Rzeźba pt. Królowa przedstawiająca bazylikę mniejszą w Strzegomiu

Za nami trwające cały lipiec VIII Strzegomskie Biennale Rzeźby w Granicie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jego efekty można podziwiać od sierpnia na reprezentacyjnych placach Strzegomia – przed ratuszem, w parku miejskim oraz przy bazylice. W biennale rzeźby uczestniczyli: Martin Kuchar (Czechy), Radosław Keler, Andrzej Kosowski, Christos Mandzios, Marcin Plichta, Grzegorz Niemyjski, Marcin Nosko i Zbigniew Zych.

Rozumienie rzeźby i sztuki

Oprócz wystawy rzeźb ośmiu artystów – rzeźbiarzy, plener zakończyła konferencja naukowa w Strzegomskim Centrum Kultury. Podczas której wysłuchano wykładów polskich i czeskich profesorów, którzy opowiadali o trendach w sztuce rzeźbiarskiej, a także o osobach, które odbiły na niej swoje piętno. Wśród prelegentów byli prof. Zbigniew Władysław Solski z wykładem zatytułowanym „Czysty kształt”, prof. Ewa Janus, prof. Jerzy Fober, prof. Andrzej Szarek, prof. Christos Mandzios, dr Robert Buczek mówił o sztuce Markusa Kotarby – poszukiwanie kształtu, dr Dorota Grubba-Thiede opowiadała o twórczości zmarłej w tym roku uznanej polskiej rzeźbiarce – Wandzie Czełkowskiej. Konferencje prowadził komisarz biennale i jego uczestnik Grzegorz Niemyjski z Wydziału Rzeźby ASP we Wrocławiu. – Próbujemy wspólnie wzbogacić biennale o konferencję naukową, która pogłębia rozumienie rzeźby i sztuki w dzisiejszej rzeczywistości, w odniesieniu do obiektów granitowych. Tegoroczne prelekcje poświęcone są pojęciom kształtu i formy. W mojej opinii oba pojęcia się różnią. Żeby powstała forma, trzeba ją ukształtować. Kształtowanie jest więc czymś bardziej pierwotnym i nie ma ono jeszcze w sobie cech, które niosą z sobą pewną treść – mówił komisarz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Łączy nas granit

Po zakończeniu wystawy rzeźby trafią na stałe na aleję Wojska Polskiego – najdłuższą ulicę Strzegomia, uzupełniając kolekcję tworzonej przy niej galerii rzeźby w granicie – pod gołym niebem, którą mogą podziwiać nie tylko mieszkańcy, ale z okien samochodów uczestnicy ruchliwego traktu do Wrocławia.

– Bardzo trudno ocenić plon naszego pleneru. Uważam, że wszystkie prace są bardzo dobre – dodaje Grzegorz Niemyjski. Każdy z autorów był inny i każdy chciał przekazać coś innego. Jedne prace są bardziej zbliżone do sylwetki ludzkiej, inne są formami bardziej uproszczonymi. Łączy je to, że wszystkie są z granitu i coś sobą opowiadają. My twórcy naszą myśl przekazujemy dopiero poprzez formę. Myślę, że takie cofnięcie się do początków i analizowanie było dla nas ważne. Nasze formy oceni publiczność – jestem tego bardzo ciekawy – podkreślił.

Reklama

Kościół na skale

Jednym z dzieł tegorocznego biennale jest rzeźba zatytułowana „Królowa” przedstawiająca bazylikę mniejszą w Strzegomiu. Autorem dzieła jest strzegomski artysta kamieniarz – Zbigniew Zych, zaproszony do grona tegorocznych artystów, rzeźbiarzy profesjonalistów. Przedstawiona bazylika różni się jednak w niektórych szczegółach od oryginału, bo ma – w tym artystycznym wyobrażeniu – obie ukończone wieże, zwieńczone hełmami. – Skąd taka myśl? – pytamy rzeźbiarza.

– Wybrałem ten temat, aby zwrócić uwagę na naszą bazylikę, której piękno i ranga zwłaszcza mieszkańcom powszednieje. Moją ideą było to, żeby wywołać jakąś nową dyskusję i skonfrontować to, co wyrzeźbiłem, z tym, co stoi, i na co patrzymy codziennie. Jestem zadowolony, bo świetnie też zostało wybrane miejsce dla mojej rzeźby. Stoi ona na wprost bazyliki i można ją porównać i zamyśleć się, jak piękna by była jeszcze nasza bazylika, gdybyśmy dobudowali do niej wieże. Wtedy byłaby wreszcie w swojej – pełnej krasie, jako „królowa” Strzegomia – opowiada Zbigniew Zych, dodając, że inspiracją umieszczenia kościoła na skale był obraz belgijskiego malarza, wybitnego reprezentanta surrealizmu René Magritte „Zamek w Pirenejach”. – Postanowiłem coś podobnego wykonać z bazyliką, stąd stoi ona na stalowym trzpieniu. Bazylika w pewnym sensie symbolizuje naszą wiarę, mocno osadzoną na skale – czyli na Chrystusie. Nie jest na piasku. I dlatego tak, a nie inaczej zrodził się ten temat w mojej głowie – tłumaczył artysta, którego odwiedziliśmy w prywatnej pracowni podczas pleneru.

Warto dodać, że Zbigniew Zych, jest autorem wielu religijnych rzeźb i płaskorzeźb, zdobiących polskie kościoły, cmentarze i inne miejsca kultu religijnego. W jego zawodowej drodze od początku inspiracją jest głęboka wiara oraz sztuka religijna, którą obserwuje na co dzień – w architekturze kościelnej, malarstwie sakralnym, rzeźbie religijnej.

Podziel się:

Oceń:

2021-08-11 10:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzeźbiarz z pasją

Tadeusz Wabiszczewicz opowiedział nam historię czterech kolędników

Monika Łukaszów

Tadeusz Wabiszczewicz opowiedział nam historię czterech kolędników

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Zaproszenie na Koncert Uwielbienia

2024-05-29 22:18

plakat organizatorów

- Organizatorom zależy, aby przedłużyć radość wynikającą z celebracji Mszy św. sprawowanych w tym dniu i procesji eucharystycznych przechodzących ulicami miast i wiosek – informuje Monika Kulak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...