Reklama

Niedziela Kielecka

30 lat na straży pamięci

Anna Łakomiec, dr Karol Nawrocki i Marek Jończyk oprowadzają po kieleckiej wystawie

T.D.

Anna Łakomiec, dr Karol Nawrocki i Marek Jończyk oprowadzają po kieleckiej wystawie

Gdyby nie determinacja Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska, gdyby nie zaangażowanie historyków z kieleckiej delegatury IPN, nie byłoby, być może, ciągłości pamięci o zbrodni katyńskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy pada deszcz, czy sypie śnieg, niestrudzeni – potomkowie zamordowanych na nieludzkiej ziemi, stają przy pomnikach, przy miejscach pamięci, wyruszają do szkół, zamawiają Msze św., organizują wystawy, sadzą dęby, zakładają skwery pamięci.

Niestrudzeni

Początki ich zorganizowanej działalności to wiosna 1990 r., najpierw w formie Koła Rodzin Katyńskich, a od 2005 r. – Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska. Prezesami organizacji byli kolejno: Henryk Fryst, Bronisław Mazurski i do dzisiaj – Anna Łakomiec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Praca społeczna bywa ciężka i trudna, brakuje ludzi, nasi członkowie są coraz starsi, ale ja jestem stanowcza i konsekwentna, zależy mi na tym, aby docierać do różnych środowisk i ja to robię – mówi Niedzieli Anna Łakomiec. – Naszym marzeniem jest, aby zasadzić jak najwięcej dębów katyńskich; ktoś podejdzie, przeczyta nazwisko, pomyśli „a, to chodzi o kogoś, kto leży w dołach śmierci” – mówi. Z jej rodziny 12 osób zostało wywiezionych na Syberię.

Inicjatywy podejmowane przez stowarzyszenie przez 30 lat zasadniczo przyczyniły się upowszechniania prawdy o zbrodni, jej ofiarach i sprawcach oraz wpisały się w topografię miasta i doroczne kalendarium wydarzeń. Jedną z pierwszych inicjatyw była budowa w 1990 r. na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach pomnika „Pomordowanym na nieludzkiej ziemi”, dwukrotnie rozbudowywanego (ostatnio w 2016 r.), upamiętniającego 396 ofiar zbrodni z Kielecczyzny. Znaczna część upamiętnień była związana z ks. prał. Zdzisławem Peszkowskim, który niezależnie od poświęcanych ich działalności publikacji naukowych, w 1998 r. stał się twórcą idei monumentu ofiar u stóp Świętego Krzyża. W 1999 r. w Hucie Szklanej odsłonięto pomnik Trzech Krzyży Golgoty Wschodu, którego uzupełnieniem było umieszczenie w świętokrzyskim sanktuarium Piety Katyńskiej w 2000 r. oraz Epitafium Katyńskiego w 2013.

Jednym z bardziej rozpoznawalnych elementów pracy stowarzyszenia jest udział w ogólnopolskiej akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia”, której celem jest posadzenie dębów dedykowanych wszystkim ofiarom Katynia. W 2009 r. zasadzono 62 drzewa na skwerze Pamięci Ofiar Katynia przy Kadzielni, a w 2014 r. w jego centrum odsłonięto poświęconą Katyńczykom instalację „Kamienny Krąg Pamięci”, z centralną rzeźbą „Sen”. Jest to bardzo ważna przestrzeń o charakterze memoratywnym i edukacyjnym, uzupełniana o dziesiątki tablic i głazów pamiątkowych w regionie.

Reklama

Depozytariusze pamięci

Najważniejsza jest pamięć, w tym pamięć pokoleniowa, którą współtworzy aktywna działalność edukacyjna stowarzyszenia: setki spotkań w szkołach, inicjatywy publicystyczne (książki, artykuły naukowe, notacje ze świadkami historii), czy propozycje wystawiennicze (najpopularniejszą z wystaw pt. „Prawdy nie można rozstrzelać – Katyń, lekcja historii”, autorstwa Jana Banaśkiewicza, obejrzało ponad 50 tys. osób. Została pokazana w ok. 40 miejscach w woj. świętokrzyskim).

O misji podtrzymywania pamięci mówi w rozmowie z Niedzielą dr Karol Nawrocki, prezes IPN.

– Nasze zadanie jako Instytutu Pamięci Narodowej, postrzegam nie tylko przez pryzmat działań prokuratorskich, działań komisji ścigania zbrodni, ale edukowania świata i kolejnych pokoleń o istocie systemu komunistycznego. Zbrodnia katyńska jest prawdą o funkcjonowaniu sowieckiego systemu komunistycznego w pigułce, systemu, który nie tylko morduje niewinnych ludzi, ale deformuje prawdę historyczną, by tworzyć militarną siłę – podkreśla prezes Nawrocki. – IPN przygotowuje projekty wystawowe i memoratywne w całej Polsce, konferencje naukowe i publikacje, a zbrodnia katyńska jest bardzo ważnym obszarem działań i badań dla Instytutu – tłumaczy. Wyjaśnia, jak ważny jest „element generacyjny”, gdyż „odchodzą nie tylko uczestnicy II wojny światowej, ale i ci, którzy dbają o pamięć”. – Możemy i musimy gromadzić świadectwa oraz zachęcać przez nowatorskie projekty, aby młodzi ludzie opiekowali się nimi. W tym celu m.in. zostało powołane Biuro Nowych Technologii, które depozyt osiągnięć IPN i środowisk społecznych chce przekładać na język nowych technologii – wyjaśnia dr Nawrocki.

Reklama

Jubileuszowy wernisaż

Miał miejsce 15 września w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.

– Nasi członkowie od 30 lat poświęcają czas i ogromne zaangażowanie, by pamięć o naszych przodkach – ofiarach Golgoty Wschodu nie wygasła. Coraz mniej naocznych świadków tych tragedii. Dzięki pomocy IPN, współpracy, profesjonalnym działaniom pracowników, udaje nam się dbać o tę pamięć. Bez IPN-u nic byśmy nie osiągnęli – mówiła Anna Łakomiec, prezes Stowarzyszenia.

Dr Karol Nawrocki, prezes IPN, przypomniał, że już Leon XIII w encyklice Rerum novarum zauważył, iż wszelkie systemy oparte o antychrześcijańskie ideologie, doprowadzą do tragedii. Omówił „drogę do zbrodni katyńskiej”, jej skalę, obejmującą także rodziny deportowane na Wschód oraz „kłamstwo niedoskonałe” dotyczące Katynia.

Krzysztof Słoń, senator RP wspominał, że z Kielecką Rodziną Katyńską współpracuje od początku i jest pełen podziwu dla zaangażowania członków w walkę o prawdę historyczną. – Naszemu społeczeństwu wyjałowionemu przez komunizm, to stowarzyszenie z odwagą i siłą przypomina tę bezprecedensową zbrodnię – mówi senator.

W ciągu 30 lat swego istnienia Stowarzyszenie zapisało się w historii Kielc i regionu w sposób trwały. Ilustracją działalności jest 20 plansz wystawy Na straży pamięci. 30 lat działalności Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska.

Wśród gości wydarzenia była m.in. Halina Supryn, córka zamordowanego oficera, obecna na jednym z pierwszych zdjęć prezentowanej wystawy, ukazującej początki działalności.

Na planszach pokazane zostały inicjatywy stowarzyszenia, przypominani członkowie i m.in. sylwetki kieleckich kapelanów. Wystawę można oglądać do końca października. Jej kuratorami są Marek Jończyk i Ilona Religa.

Reklama

– Co dziesiąty zamordowany to osoba z dawnego kieleckiego – przypominał podczas wernisażu Marek Jończyk.

Mord katyński popełniony przez sowietów wiosną 1940 r. był zbrodnią bez precedensu. Jego ofiarą padło co najmniej 21 857 obywatelach polskich – oficerów, policjantów a przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji. Zbrodnia zebrała tragiczne żniwo również wśród mieszkańców Kielecczyzny. Blisko 11% zamordowanych było związanych z przedwojennym województwem kieleckim.

Konsekwencją ludobójstwa było kłamstwo katyńskie, zwane kłamstwem założycielskim Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wywarło ono olbrzymi wpływ na najnowszą historię Polski. Przemiany zapoczątkowane w Polsce w 1989 r. dały początek walce o prawdę. Pionierami odkłamywania historii byli najbliżsi ofiar zbrodni – najczęściej żony i dzieci zamordowanych. Wśród nich krewni ofiar, mieszkańcy ziemi świętokrzyskiej.

Podziel się:

Oceń:

2021-10-05 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej

Przedstawienie ku czci ofiar Katynia

Anna Wyszyńska

Przedstawienie ku czci ofiar Katynia

Więcej ...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

2024-06-16 16:40

Artur Stelmasiak

"Mąż i żona - rodzina zjednoczona", "Czas na rodzinę", "Zjednoczeni dla życia, rodziny i ojczyzny" - takie hasła nieśli uczestnicy XIX Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę popołudniu z Placu Trzech Krzyży przez ulicę Wiejską do Belwederu. Jego uczestnicy manifestowali obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przywiązanie do rodziny oraz małżeństwa kobiety i mężczyzny, domagali się też m.in. odrzucenia ustaw proaborcyjnych i przywrócenia krzyży w warszawskich urzędach.

Więcej ...

Dziękczynienie w Domowym Kościele

2024-06-17 17:44

Archiwum prywatne

Domowy Kościół rejonu Wrocław - Południe podsumował rok formacyjny, a podsumowanie tego czasu odbyło się w parafii NSPJezusa w Sulistrowiczkach. Była modlitwa, agapa i wspólne kibicowanie. Do rejonu został przyjęty nowy krąg, któremu towarzyszy bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Kościół

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy