Reklama

Zaproszenia

Kraków: IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa Etyki Mediów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 13-14 maja 2015 roku na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie odbędzie się IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa Etyki Mediów. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie Prywatność w mediach - prywatność i społecznościowość mediów.

Pierwszego dnia konferencji (13 maja, 9:30-18:30) zapraszamy do gmachu Biblioteki Głównej UPJP II przy ul. Bobrzyńskiego 10, gdzie zostaną wygłoszone referaty z podziałem na poszczególne sesje plenarne i tematyczne. Drugiego dnia (14 maja, 9:00-13:00) konferencja przeniesie się do budynku UPJP II przy ul. Bernardyńskiej 3. 13 maja o godz. 11:30 odbędzie się briefing medialny. (Szczegóły w załączonym programie konferencji.)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Media są dziś największym areopagiem, na którym sfera prywatności spotyka się ze sferą publiczną. Areopag był kiedyś symbolem szacunku dla prywatności w sferze publicznej. Na współczesnym medialnym areopagu pojawiają się tendencje przekraczania granic w odsłanianiu sfery prywatnej w sferze publicznej. Prywatność odsłania się w sferze publicznej dobrowolnie lub w sposób naruszający jej etyczną osłonę. Konferencja Etyki Mediów ma na celu poszukiwanie i wskazanie mechanizmów ochrony prywatności w mediach publicznych, prywatnych i społecznych, oraz ochrony sfery dobra publicznego w mediach prywatnych.

Media kryją w sobie ogromny potencjał informacji, wiedzy i wartości ważnych dla życia prywatnego i dla troski o dobro publiczne, które można i trzeba odkrywać, poznawać i skutecznie wykorzystywać. Niestety, media przyczyniają się także do naruszania prywatności w imię celów społecznych, a także naruszają dobro wspólne w imię prywatnej własności mediów komercyjnych. Relacja prywatności do sfery publicznej ma nie tylko wymiar poznawczy, ale i konsekwencje etyczne, bo zło wynika często z nieodpowiedzialnego przekraczania granic między sferą prywatną i publiczną. Warto zatem badać współczesne media i poszukiwać medialnych sposobów ochrony prywatności w kontekście dobra wspólnego oraz ochrony dobra wspólnego w kontekście interesów prywatnych.

Reklama

Odpowiedzi na te problemy i dylematy będziemy szukać w czasie tegorocznej edycji konferencji. Analizie, z różnych perspektyw medioznawczych, poddane zostaną następujące problemy:
prywatność i jej ochrona w mediach;
· różne oblicza i odsłony prywatności w mediach oraz ich etyczne aspekty;
· media publiczne i prywatne;
· dobro wspólne a własność prywatna w mediach;
· prywatność w social media; społeczny wymiar prywatności w Internecie;
· intymność, prywatność, społecznościowość;
· sfera intymna w mediach: jej naruszanie i ochrona;
· ochrona własności prywatnej mediach oraz ochrona dobra wspólnego wobec nieuzasadnionych roszczeń prywatnych interesów;
· niesprawiedliwa cena własności prywatnej w sferze publicznej;
· gra prywatnością w talk show i w talent show; vouyeryzm i ekshibicjonizm w mediach;
· edukacja medialna: mądre i kompetentne wykorzystanie mediów w sferze prywatnej;
· public relations w sferze prywatnej człowieka;
· „prywatny” dziennikarz i „prywatne”, obywatelskie dziennikarstwo;
· prywatność w odbiorze mediów - mądre i umiejętne korzystanie z mediów itd.

·

Pragniemy również poinformować, że twórczym owocem naszych konferencji są publikacje wydawane w ramach serii: Etyka mediów przez Wydawnictwo Biblos. Dotychczas ukazało się już 7 pozycji, a 5 kolejnych jest już w końcowej fazie wydawniczej. Po naszej tegorocznej konferencji planujemy wydać kolejne dwie tematyczne monografie w tej serii naukowej.

Podziel się:

Oceń:

2015-05-11 08:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

XVI Międzynarodowy Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo” 2013 w Kętach

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst