Reklama

Porady

Lekarz radzi

Słońce w pigułce

Niedziela Ogólnopolska 2/2022, str. 48

Adobe Stock

Kiedyś uważano, że witamina D jest jedynie witaminą przeciwkrzywiczą. Dziś wiemy, że pełni ona wiele kluczowych funkcji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Wyszyńska: W ostatnich latach odkryto szerszy zakres działania witaminy D w organizmie...

Prof. Katarzyna Antosik: Faktycznie, podstawową funkcją witaminy D jest regulacja metabolizmu wapnia i fosforanów oraz zapewnienie prawidłowego funkcjonowania układu kostnego. Ale coraz częściej podkreśla się szerokie możliwości jej wykorzystania w profilaktyce, a nawet w leczeniu niektórych chorób. Prawidłowy poziom tej witaminy optymalizuje czynności wewnątrzwydzielnicze przysadki, tarczycy, trzustki i nadnerczy, reguluje odpowiedź zapalną, jak również wytwarzanie cytokin, dzięki czemu może odgrywać ważną rolę w rozwoju chorób autoimmunizacyjnych, takich jak łuszczyca, bielactwo, nieswoiste zapalenie jelit, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Hashimoto czy cukrzyca. Ponadto zmniejsza ryzyko zawału, nadciśnienia, chorób serca i nowotworów, obniża poziom cukru we krwi, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i wspomaga prawidłowy rozwój dziecka w okresie prenatalnym. Najnowsze badania wskazują, że zapewnienie odpowiedniego poziomu witaminy D poprawia odporność organizmu i może łagodzić przebieg COVID-19 oraz zapobiegać wystąpieniu zespołu ostrej niewydolności oddechowej.

Pod kierunkiem Pani Profesor powstała praca dotycząca roli witaminy D w chorobach z autoagresji. Jakie wnioski wynikają z tej pracy?

Przede wszystkim trzeba zadbać o utrzymanie w organizmie prawidłowego stężenia witaminy D i odpowiednią jej podaż wraz z dietą lub suplementacją. Może to ograniczać ryzyko rozwoju wymienionych chorób autoimmunologicznych, reguluje ona bowiem odpowiedź zapalną, ma immunomodulujące działanie oraz wzmacnia barierę nabłonkową, co stanowi przeszkodę dla różnych patogenów. Dla przykładu – zbyt niskie stężenie witaminy D w organizmie przyczynia się do pogłębienia procesu zapalnego w tarczycy oraz natężenia miana przeciwciał antytarczycowych, wzrasta również wydzielanie TSH i dochodzi do zredukowania we krwi stężenia hormonów tarczycy. Niski poziom witaminy D w organizmie może mieć także wpływ na rozwój cukrzycy typu 1 i 2, ma ona bowiem potencjał do hamowania reakcji autoimmunologicznej w organizmie przeciw komórkom ß trzustki i wpływa na syntezę oraz wydzielanie insuliny.

Jak mądrze suplementować witaminę D?

Przed rozpoczęciem suplementacji powinno się oznaczyć poziom witaminy D. Najlepszy wskaźnik stanowi stężenie w surowicy krwi metabolitu tej witaminy w postaci kalcydiolu. Zgodnie z wytycznymi optymalne stężenie tego metabolitu powinno wynosić od 30 do 50 ng/ml. Obserwowane wyższe stężenia >100 ng/ml mogą wskazywać na suplementację prowadzoną w sposób nieprawidłowy i stanowią wskazanie do wstrzymania kuracji. Rekomendacje suplementacji tej witaminy są różne w zależności od wieku, masy ciała, pory roku, stosowanej diety oraz trybu życia. W profilaktyce niedoborów dla populacji ogólnej zaleca się stosowanie witaminy D w dawce 800-2000 IU (osoby dorosłe do 75. roku życia), 2000-4000 IU u osób starszych oraz 4000 IU u osób otyłych. W przypadku wystąpienia znacznego niedoboru konieczne może się okazać leczenie w dawkach 7000-10 000 IU. Warto zaznaczyć, że u niektórych osób mimo stosowania dużych dawek nie odnotowuje się wzrostu stężenia witaminy D. Przyczynami tego mogą być m.in. posiadanie specyficznych genów, przyjmowanie witaminy D na czczo albo stosowanie preparatu o niskiej przyswajalności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-01-03 12:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Częstochowie o postępach w kardiologii i onkologii

AW

W Częstochowie odbyła się 12 października 2019 r. XI Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Postępy w kardiologii i onkologii”. Połączenie tych dwóch dziedzin w ramach jednej konferencji wynika z faktu, że choroby serca i nowotwory są przyczynami największej liczby zgonów w Polsce.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

2024-05-06 20:10
Jacek Zieliński

Autorstwa Mariusz Kubik - Praca własna, commons.wikimedia.org

Jacek Zieliński

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński - wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?