Reklama

Wiadomości

Martin Schulz lureatem Nagrody Karola Wielkiego

Martin Schulz

Foto-AG Gymnasium Melle/pl.wikipedia.org

Martin Schulz

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz otrzymał 14 maja w Akwizgranie Międzynarodową Nagrodę im. Karola Wielkiego za rok 2015. W uroczystym wręczeniu nagrody w Sali Koronacyjnej miejscowego ratusza uczestniczyli zwierzchnicy ośmiu państw. Jury nagrody podkreśliło wielkie zasługi tegorocznego laureata, zmierzające do umocnienia Parlamentu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uznano, że jest on wybitnym rzecznikiem ożywienia demokracji na naszym kontynencie, zwracając przy tym uwagę na jego zasługi w umacnianiu parlamentu, parlamentaryzmu i demokracji, a także na fakt, że „sprawy obywatelskie traktuje bardzo poważnie, umacniając w ten sposób utożsamianie się jej mieszkańców z Europą”.

Prezydent Niemiec Joachim Gauck wyraził uznanie dla swego rodaka – polityka SPD, jako rzecznika sprawy demokracji europejskiej. Według Gaucka Schulz jest człowiekiem, który „jasno stawia sprawy” i „nie odsuwa od siebie problemów”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szef państwa niemieckiego wezwał Europę do większego zaangażowania w sprawę uchodźców i do czujności w obliczu sytuacji, w których łamane są prawa narodów. „Dopóki Europa nie znajdzie możliwego do przyjęcia przez wszystkich rozwiązania w postępowaniu wobec ludzi szukających schronienia, dopóty rządy poszczególnych krajów muszą wykazać się większą aktywnością” – stwierdził Gauck. Wyjaśnił, że chodzi o ratowanie życia ludzkiego oraz o budowanie godnych dla życia perspektyw zarówno dla Europy, jak i dla Afryki.

Reklama

Nawiązując do obecnej sytuacji w Europie, „u której bram dźwięczy broń”, szef państwa podkreślił, że do niedawna „Unię Europejską otaczał pas pokoju”. Teraz na południu i wschodzie kontynentu słyszymy „język siły, a nie siłę języka” – powiedział prezydent Niemiec, krytycznie odnosząc się do „zajmowania ziem ukraińskich przez Rosję”.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że dla Schulza Europa nie była nigdy „projektem elit politycznych”. Jego zdaniem, chyba jak nikt inny ten niemiecki polityk usilnie pracuje od ponad 20 lat nad umocnieniem Parlamentu Europejskiego.

Podczas sprawowanej wcześniej Mszy św. katolicki biskup Akwizgranu Heinrich Mussinghoff określił laureata jako człowieka zadziornego”, mającego dobre wyczucie prawa i sprawiedliwości. Leży mu zwłaszcza na sercu rozwiązanie problemu bezrobocia młodych ludzi w Europie. Polityk ten dostrzega też u wielu ludzi zmęczenie Europą i dlatego stara się wzmocnić kompetencje Parlamentu Europejskiego – powiedział biskup Akwizgranu.

Zdaniem przewodniczącego Niemieckiej Konferencji Biskupów i Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) kard. Reinharda Marxa, nagroda ta jest wyrazem uznania pracy Schulza dla zjednoczonej Europy i jego wysiłków na płaszczyźnie międzynarodowej. Zwrócił uwagę, że od początku swojej kadencji na stanowisku przewodniczącego Parlamentu w 2012 Schulzowi udało się przeforsować przewagę Parlamentu Europejskiego nad innymi instytucjami unijnymi, zwłaszcza nad Radą Europy, a tym samym nad szefami rządów i państw członkowskich Unii.

Reklama

Według kardynała działania tegorocznego laureata naznaczone są „jego osobistym zaangażowaniem na rzecz Europy”, a jego przekonania i doświadczenie „uzdalniają go do inspirowania młodszego pokolenia, sprawiając, że czuje się on jeszcze bardziej włączony w ideę europejską”.

Metropolita Monachium i Fryzyngi przypomniał, że M. Schulz, początkowo jako przewodniczący grupy parlamentarnej, a od 2012 stojąc na czele Parlamentu Europejskiego, wiele zrobił dla Unii Europejskiej, podnosząc jej demokrację i umacniając jej tradycje parlamentarne. Dodał, że w wielu dziedzinach sprawy Unii Europejskiej i Kościoła katolickiego w znacznej mierze „idą ręka w rękę”. Schulz często głęboko angażuje się w sprawy, na jakie również zwraca uwagę Kościół, jak kwestie społeczne kryzysu europejskiego, dramat uchodźców na Morzu Śródziemnym.

Z kolei przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) Heinrich Bedford-Strohm oświadczył, że Schulz już dawno zorientował się, iż „Europę trzeba bardziej przybliżyć ludziom”. Uroczystość wręczenia Nagrody w wysokości 5 tys. euro odbywa się tradycyjnie w ratuszu Akwizgranu w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Międzynarodowa Nagroda im. Karola Wielkiego Miasta Akwizgranu jest najbardziej znanym wyróżnieniem politycznym w Niemczech. Od 1950 wręczana osobom i instytucjom zasłużonym dla budowania jedności europejskiej. Patronem nagrody jest cesarz Karol Wielki (742-814), który jako pierwszy rozwijał ideę zjednoczonej Europy. Za swoją siedzibę obrał pod koniec VIII wieku Akwizgran.

W przeszłości Nagrodę tę otrzymywali m.in. kanclerze Niemiec Konrad Adenauer (1954) i Helmut Kohl wraz z prezydentem Francji Françoisem Mitterrandem (1988), brat Roger z Taizé (1989), kanclerz Niemiec Angela Merkel (2008), prezydent Czechosłowacji Václav Havel (1991), polski minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek (1998), premier Wielkiej Brytanii Tony Blair (1999), prezydent USA Bill Clinton (2000), przewodniczący Konwentu Europejskiego Valéry Giscard d’Estaing (2003), premier Luksemburga Jean-Claude Juncker (2006). Nagrodę za 2010 rok otrzymał premier RP Donald Tusk, a rok wcześniej – założyciel katolickiej Wspólnoty św. Idziego w Rzymie prof. Andrea Riccardi. W 2004 r. nagrodę przyznano wyjątkowo dwóm osobom: nadzwyczajną Międzynarodową Nagrodę Karola „za wkład w dzieło jedności naszego kontynentu” otrzymał Jan Paweł II, a drugim laureatem został przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2002-04 Pat Cox z Irlandii.

Podziel się:

Oceń:

2015-05-14 15:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Ignacy Dec laureatem „Lodołamacza Specjalnego 2016”

Bp Ignacy Dec

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Bp Ignacy Dec

Laureatem Dolnośląsko-Opolskiej edycji „Lodołamacz Specjalny 2016” został bp Ignacy Dec. Uroczystość wręczenia statuetki odbyła się 5 września w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Więcej ...

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy wjeżdżał do Jerozolimy?

2025-04-12 20:50
Figura Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy

Adobe Stock

Figura Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy

Wszyscy znamy opis wjazdu Jezusa do Jerozolimy, który szczegółowo przypominamy sobie w Niedzielę Palmową. Chrystus witany jak król palmowymi gałązkami, za chwilę będzie wyszydzany i wysyłany na śmierć. Czy Jezus miał świadomość, co go czeka?

Więcej ...

Kard. Koch przed 20. rocznicą wyboru kard. Ratzingera na Stolicę Piotrową

2025-04-14 12:33

Grzegorz Gałązka

Wobec obojętności na Boga, która panuje w dzisiejszym świecie, a niekiedy również w Kościele, nie ma pilniejszej misji niż głoszenie Boga i to nie jakiegokolwiek Boga, lecz tego, który objawił się w Jezusie Chrystusie - uważa kard. Kurt Koch. Podkreśla on, że największym problemem współczesnego Kościoła jest nieumiejętność przekazywania wiary przyszłym pokoleniom, a wynika to z kryzysu wiary. Ponieważ przekazywać można tylko to, do czego jest się przekonanym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym...

Wiara

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym...

W TV Republika debata kandydatów na prezydenta Polski

Wiadomości

W TV Republika debata kandydatów na prezydenta Polski

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...