Reklama

Niedziela Sandomierska

Odkrywali piękno polszczyzny

W spotkaniu uczestniczyli sandomierscy twórcy

Ks. Wojciech Kania / Niedziela

W spotkaniu uczestniczyli sandomierscy twórcy

W Sali Zegarowej w sandomierskim ratuszu odbyło się spotkanie w ramach Dnia Języka Ojczystego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz drugi w ratuszu gościli sandomierscy pisarze. Tym razem o twórczości oraz języku polskim rozmawiali: Michał Śmielak, autor kryminałów, dr Roman Chyła, historyk, regionalista oraz Andrzej Sarwa, który na swoim koncie ma ok. 250 różnych publikacji. Głównym tematem rozmowy była dbałość o piękno języka polskiego oraz jego rozwój. Jak podkreślał Michał Śmielak, język polski będzie ciągle się zmieniał, a my nie jesteśmy w stanie powstrzymać tych zmian. – Aby zatrzymać zmiany w języku musielibyśmy być krajem zamkniętym, odciętym od innych kultur, a tego nie da się zrobić. To jest teraz naturalne, że zamiast „wyszukać w przeglądarce” mówimy „wygooglać” i „kliknąć” zamiast „przycisnąć klawisz komputera”. Literaci i publicyści mogą mieć jakiś wpływ na to, jak wielkie będą te zmiany, ponieważ w swoich tekstach mogą i powinni zamieszczać słowa, które odchodzą w zapomnienie, w ten sposób można wzbudzić nimi ponowne zainteresowanie czytelników i uchronić od tego, że całkowicie odejdą do lamusa – mówił Michał Śmielak. Jeśli chodzi o język literacki, to Andrzej Sarwa uważa że, należy dbać o bogactwo języka i w ten sposób ubogacać nim czytelników. – Do języka polskiego nie można wprowadzać innych naleciałości, bo po latach niewiele zostanie z polszczyzny. Poza tym podkreśla konieczność dbania o czystość języka polskiego, unikanie w nim potoczności, bo wtedy język ubożeje – mówił pisarz. Doktor Roman Chyła stwierdził, że język polski jest nośnikiem naszej narodowej, a zarazem sandomierskiej pamięci. – Spotkanie dotyczące literatury i historii, zorganizowane z okazji Dnia Języka Ojczystego może zachęcić kolejnych czytelników do tego, aby sięgnęli po lekturę, zgłębili wiedzę historyczną, by zechcieli czytać język ojczysty, nawet ten archaiczny, bo to jest wielkie bogactwo – powiedział Roman Chyła. Katarzyna Knap-Sawicka, kierownik referatu Kultury, Turystyki i Sportu w Urzędzie Miasta Sandomierza podkreślała, że spotkanie w kręgu literatury z okazji Dnia Języka Ojczystego ma na celu promowanie przede wszystkim sandomierskich twórców, gdyż zasługują oni na to. – Spotkanie celowo zostało zorganizowane w formie on-line ponieważ w ten sposób można dotrzeć do bardzo szerokiego grona odbiorców. Profil facebookowy Sandomierz– Królewskie Miasto, na którym prowadzono transmisję, obserwuje ok. 43 tys. osób. Oprócz mieszkańców są to ludzie z różnych stron Polski, a także Polonia zamieszkująca rozmaite kraje na świecie – informowała Katarzyna Knap-Sawicka. Obecny na spotkaniu wiceburmistrz Sandomierza Janusz Stasiak powiedział, że wystąpienie sandomierskich twórców przypomniało mu bogate związki miasta z literaturą. – Była to też okazja do przypomnienia twórczości sandomierskich pisarzy, ich dużego dorobku i potencjału. Miasto będzie się starało stwarzać jak najlepsze warunki do tego, aby życie kulturalne w mieście rozwijało się – mówił wiceburmistrz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2022-03-01 13:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

jdjuanci

Dziś, 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Używając na co dzień języka polskiego nie dostrzegamy jego roli i wartości. jest on czymś absolutnie naturalnym, czymś, w czym jesteśmy zanurzeni, ale jak mówi dr hab. Robert Szwed, kierownik Katedry Kultury Medialnej KUL: „W języku zawiera się znacznie więcej niż tylko sam przekaz”.

Więcej ...

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...