Reklama

Aspekty

Drugi ordynariusz w Gorzowie

Ks. Tadeusz Załuczkowski, drugi rządca Kościoła na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej

Archiwum Aspektów

Ks. Tadeusz Załuczkowski, drugi rządca Kościoła na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej

Ks. Marian Kumala, kanclerz Kurii Gorzowskiej, opisując tego kapłana napisał: „Umęczył się wiele na Bożych niwach. Napracował się niemało, dzieląc serce pomiędzy bliźnich w kapłańskiej posłudze. Zostawił po sobie pamięć jasną i świetlaną. Świecić będzie żywym przykładem dla nas jak pochodnia”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Minęło 70 lat od śmierci ks. Tadeusza Załuczkowskiego, ordynariusza Ordynariatu Gorzowskiego w latach 1951-52. Ordynariatem Gorzowskim rządził zaledwie 13 miesięcy. W tym czasie zrobił bardzo wiele, choćby utworzył 132 parafie, a ks. Józef Anczarski wspominając ks. Załuczkowskiego napisał o nim: „Cechowała go wielka dobroć. Miał serce szerokie i wyrozumiałe dla ludzkich słabości. Swoją osobowością silnie oddziaływał na otoczenie. Był biedny, tak biedny, że gdy umarł, stwierdzono, że ten człowiek poza koniecznymi rzeczami posiadał bardzo niewiele. Ubodzy i potrzebujący, z którymi się stykał, wiedzą, gdzie się podziewały jego osobiste dochody”.

Na wschodzie

Tadeusz Załuczkowski urodził się 13 marca 1901 r. w Sorokach na Pokuciu. Wstąpił do seminarium duchownego we Lwowie. Okres studiów zakończył 29 czerwca 1924 r. przyjmując święcenia kapłańskie z rąk abp. Bolesława Twardowskiego. Po świeceniach kapłańskich został skierowany do pracy w charakterze wikariusza w parafii w Złoczowie k. Tarnopola. W 1939 r. został proboszczem parafii św. Elżbiety we Lwowie. Ks. Anczarski wspominając ten czas napisał, że wszyscy we Lwowie wiedzieli: „że w parafii św. Elżbiety biło gorące kapłańskie serce, które umiało zaradzić w dniach narodowych nieszczęść, biedy, cierpień, niedostatków i głodu”. Wszystko zmieniło wraz z zakończeniem wojny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zachodzie

W maju 1946 r. w kościele św. Elżbiety odprawiono ostatnią Mszę św. Kościół został zamknięty. W czerwcu 1946 r. ks. Załuczkowski opuszcza Lwów i udaje się do pracy do Polski. 1 sierpnia 1946 r. zostaje przez ks. inf. Edmunda Nowickiego, administratora apostolskiego z Gorzowa, ustanowiony proboszczem parafii Świętej Rodziny w Szczecinie. Jego plebania była otwarta dla wielu. Gościł na niej m.in. bł. ks. Michała Sopoćko. Ks. Nowicki darzył zaufaniem ks. Załuczkowskiego. Mianował go dziekanem wielkiego dekanatu szczecińskiego oraz włączył w skład Kolegium Konsultorów.

Reklama

Pod koniec 1950 r. ks. Nowicki jadąc z Poznania do Gorzowa dowiedział się, że rezydencja w Gorzowie jest otoczona przez milicję. Zawrócił więc do Poznania, aby zgubić ślad. Został jednak odnaleziony i wręczono mu dokument usuwający z urzędu administratora apostolskiego w Gorzowie.

W Gorzowie

27 stycznia zebrało się Kolegium Konsultorów, aby wybrać nowego pasterza. Został nim ks. Załuczkowski. Wybór ten został zatwierdzony przez Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego.

Posługa nowego ordynariusza gorzowskiego przypadła na bardzo trudne lata okresu stalinowskiego. Gdy władze komunistyczne próbowały rozbić jedność Kościoła w Polsce, ks. Załuczkowski miał na to wszystko jedną odpowiedź „Nic bez Księdza Prymasa”. Szczególnie troszczył się o piękno liturgii. Bardzo zabiegał o piękne sprawowanie Mszy św. i innych sakramentów. Dużą uwagę przywiązywał do śpiewu kościelnego.

Ks. prał. Tadeusz Załuczkowski odszedł do Pana 19 lutego 1952 r., w 52. roku życia i w 27. roku kapłaństwa. Został pochowany w Gorzowie na Cmentarzu Świętokrzyskim. Był pierwszym rządcą Kościoła na Środkowym Nadodrzu po II wojnie światowej, który zmarł podczas pełnienia swojego urzędu. I choć nie był biskupem to jednak wydaje mi się, że powinien zostać ekshumowany i złożony w krypcie biskupów w katedrze gorzowskiej. Za wszystko co uczynił dla naszego lokalnego Kościoła to mu się zwyczajnie należy. A sama uroczystość przeniesienia jego doczesnych szczątków do katedry byłaby jednym z ważniejszych wydarzeń w jubileuszowym roku istnienia naszej diecezji.

Podziel się:

Oceń:

2022-03-08 13:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z marzeniami

Archiwum Haliny Pytel-Kapanowskiej

Więcej ...

Kraków: Abp Marek Jędraszewski odebrał Platynowy Medal Polonia Minor

2024-05-21 08:07
Abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał w poniedziałek w Krakowie Platynowy Medal Polonia Minor, przyznawany przez władze samorządu województwa małopolskiego za działalność na rzecz województwa.

Więcej ...

Trudne ciąże. Jak Kościół pomaga kobietom?

2024-05-21 13:09

Adobe Stock

Kościół oferuje stałe wsparcie dla kobiet w kryzysie. Jest to pomoc materialna, medyczna, psychologiczna, rozwojowa, prawna, czy duszpasterska. W instytucjach powstałych z inspiracji chrześcijańskiej każda kobieta, która nie planowała ciąży i waha się przed dokonaniem aborcji, czy kobieta w trudnej ciąży, matka dziecka niepełnosprawnego czy jej rodzina, otrzyma potrzebne wsparcie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj