Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Czas wyznaczany miłością

Koncert Walentynkowy w hospicjim w Cieszynie

Mariusz Jaszczurowski

Koncert Walentynkowy w hospicjim w Cieszynie

Wolontariusze Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie opiekują się w domach pacjentami, w terminalnych stanach choroby nowotworowej. Niosą im pomoc medyczną, materialną, duchową, psychologiczną. Sami też otrzymują pomoc od ludzi dobrej woli.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncert Walentynkowy, który społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie organizuje na rzecz hospicjum, jest już wieloletnią tradycją. Dzięki niej można rokrocznie wesprzeć działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty, które działa charytatywnie od sierpnia 1998 r. Powstało z inicjatywy ówczesnego kapelana Szpitala Śląskiego ks. Mirosława Szewieczka, dr. Tadeusza Niwińskiego oraz teolog ewangelickiej – Janiny Bruellowej.

Historia miłością pisana

Dyrektor „Kopernika” Regina Rakowska wspomina, że jeszcze w lutym 2020 r. udało się zagrać koncert i nikt wtedy nawet nie myślał, że wkrótce nastąpi lockdown. W 2021 r. nie było takiej możliwości, a w lutym br. też się nie udało, ponieważ wiele osób było na kwarantannie, ludzie bali się iść do teatru, trwały obostrzenia. Postanowili więc, że spróbują w czerwcu. Tym razem się udało. 24. koncertowi nadano tytuł: „Czas to miłość, a miłość to czas”. – Rodzice, uczniowie, nauczyciele, absolwenci, sympatycy naszej szkoły i hospicjum, sponsorzy wspierają nas cały czas. Nasi uczniowie mogą tutaj pokazać swoje zdolności i talenty – mówi pani dyrektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zebranych w Teatrze im. Adama Mickiewicza przywitała nowa prezes hospicjum Joanna Piotrowska-Cieślar, która zastąpiła posługującą na tym stanowisku przez 9 lat Dorotę Kanię. – W hospicjum służę już 22 lata. Przez ten czas nazbierało się sporo przeżyć: doświadczenia smutku, ale i radości. Każdy człowiek z osobna tworzy swoją historię. Nasze hospicjum przez 24 lata też stworzyło swoją historię. Jest to spuścizna, na której możemy budować i z której możemy czerpać – zauważa Joanna Piotrowska-Cieślar. Zaznacza, że tę historię tworzą założyciele, pacjenci oraz ich rodziny. Częścią historii są również żywiołowe i poparte umiejętnościami Koncerty Walentynkowe, organizowane w dobrym celu. – W hospicjum czas dla drugiego człowieka wyznaczany jest miłością. A miłość – to czas jemu poświęcony. Nic więcej poza łóżkiem chorego i niebem się nie liczy. To miłość sprawia, że mimo upływu lat niezmiennie trwamy, wciąż odnajdując chęci, siły, inspiracje w tym niełatwym świecie. Jak powiedział bł. Stefan Wyszyński: „Ludzie mówią: czas to pieniądz. Ja mówię inaczej – czas to miłość”. To motto współgra z tytułem tegorocznego koncertu – dopowiada pani prezes.

Reklama

Nadzieja dla chorych

W czerwcu hospicjum rozstrzygnęło konkurs plastyczno-techniczny pt. „Maskotka dla chorego”. Skierowany był on do dzieci w wieku przedszkolnym i młodzieży szkolnej z placówek biorących udział w tegorocznej 10. kampanii Pola Nadziei, której symbolem jest żonkil. Mieli oni za zadanie narysować bądź wykonać ręcznie maskotkę dla chorego i nadać jej imię. – Żonkil niesie przesłanie o nadziei dla ludzi terminalnie chorych, jaką jest idea godnego umierania, na którą składają się: zapewnienie dobrej opieki, zmniejszenie bólu i towarzyszenie choremu aż do końca. Jes to niełatwy czas dla nas wszystkich, jednak mamy ze sobą nadzieję, że dzięki ludzkiej solidarności zdołamy przetrwać wszystkie trudności, a hospicjum nadal będzie mogło nieść pomoc nieuleczalnie chorym, jak to czyni już od 24 lat – mówią wolontariuszki Joanna Sobieska-Skoneczny i Iwona Sroczyńska.

Hospicjum organizuje szkolenia dla wolontariuszy. Niedawne poprowadził Filip Fluder, przekazując m.in. wiedzę z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Hospicjum dysponuje również dwoma magazynami bezpłatnego wypożyczania sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Z magazynu przy ul. Katowickiej korzystają chorzy na nowotwory, z drugiego nowego – w budynku Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem” przy ul. Kasztanowej – może nieodpłatnie korzystać każdy w potrzebie z Cieszyna i okolic. Wolontariusze dbają również o sferę duchową, dlatego w każdy drugi czwartek miesiąca spotykają się na Mszy św. o godz. 18 w kościele św. Krzyża u franciszkanów. Po Mszy św. można zgłosić chęć do posługi hospicyjnej.

Podziel się:

Oceń:

2022-06-29 06:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Hospicjum prosi o wsparcie

Pacjenci hospicjum zawsze mogą liczyć na profesjonalne wsparcie i dobre serce

Robert Dembecki

Pacjenci hospicjum zawsze mogą liczyć na profesjonalne wsparcie i dobre serce

Jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta działa nieprzerwanie od 26 lat.

Dziś stanowi ono zespół trzech placówek. Są to hospicjum stacjonarne, hospicjum domowe i Poradnia Medycyny Paliatywnej.

Więcej ...

Warszawa/ W sobotę rozpoczyna się w parafiach peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

2024-05-04 07:58
Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Marzena Cyfert

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Więcej ...

Majowy Męski Różaniec ulicami Piotrkowa

2024-05-04 15:00

Maciej Hubka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama