Reklama

Niedziela w Warszawie

Pomagają w najtrudniejszych sytuacjach

Warsztaty KARAN pomagają w pracy nad sobą

Archiwum Karan

Warsztaty KARAN pomagają w pracy nad sobą

Uzależnienia mogą dotknąć nas w każdym wieku. Czasem nie da się z nich wyjść bez specjalistycznej pomocy. Wszechstronne wsparcie od 30 lat oferuje Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do głównych zadań organizacji należy m.in. niesienie pomocy terapeutycznej, psychologicznej, moralnej i duchowej. Ich głównymi podopiecznymi są dzieci i młodzież. Jednak kiedy trzeba, pomocy udzielają wszystkim osobom, znajdującym się w trudnej sytuacji oraz uzależnionym od substancji psychoaktywnych i hazardu.

Stowarzyszenie, działające przy ul. Grodzieńskiej 65 w Warszawie, powstało w 1992 r. Jest rozszerzeniem, działające od kilku lat wcześniej, Ruchu KARAN. Obie inicjatywy zapoczątkował pallotyn ks. dr Bronisław Paweł Rosik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kapłan decyzję o założeniu Stowarzyszenia Antynarkotycznego podjął w czasie pielgrzymki na Jasną Górę. Była to odpowiedź na wiele kryzysów, dotykających rodziny, które zauważył. Przede wszystkim chodziło o problem uzależnienia od środków psychoaktywnych. Razem ze świeckimi, którzy zgłosili się do pomocy i wsparcia inicjatywy, zaczęto organizować kolonie dla dzieci i młodzieży o nazwie Wakacje z Panem Bogiem. Odbywały się w Lidzbarku Warmińskim.

– Na początku była to grupa dzieci, których rodziny były ubogie i miały problem z uzależnieniem. Na koloniach spędzały czas zorganizowany w oparciu o wartości chrześcijańskie. Chodziło o to, aby po tym, co przeżywały na co dzień, mogły choć kilka dni przebywać w innym środowisku – opowiada Agnieszka Jędrzejewska, członek zarządu Fundacji KARAN.

Inaczej niż w świeckich instytucjach, w Stowarzyszeniu ważną rolę odgrywa życie duchowe, zwłaszcza Eucharystia, modlitwa różańcowa i pielgrzymki.

– KARAN bardzo mocno przywiązuje wagę do duchowości w leczeniu rodziców i pacjentów. Kilka lat temu wspólnie zawiązaliśmy Światową Różę Różańcową Rodzin i Rodziców Dzieci Uzależnionych, bo są momenty w życiu, które można zawierzyć tylko Matce Bożej – mówi Jędrzejewska.

Obecnie KARAN ma kilkanaście placówek w kraju. Są to m.in.: poradnie zdrowia psychicznego, leczenia i terapii uzależnień. W wachlarzu szkoleń i pomocy, które realizują placówki, można znaleźć, np. warsztaty umiejętności wychowawczych, trening zasad etycznych, konsultacje indywidualne, poradnictwo. A także pomoc psychologiczno-terapeutyczną skierowaną do osób, które z powodu rozmaitych uzależnień doświadczają trudności w codziennym życiu.

Reklama

Ponadto Stowarzyszenie – w ramach Placówek Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży oraz ich rodzin i opiekunów – oferuje zajęcia edukacyjne, profilaktyczne w ramach akademii rodziny i warsztaty rozwijające pasje.

– Współpracujemy również z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nowością, którą wprowadziliśmy wśród naszych podopiecznych, jest aplikacja, ukazująca wpływ czasu pracy i czasu spędzonego z rodziną na funkcjonowanie człowieka. To narzędzie pomaga w diagnostyce problemów rodzinnych – mówi Dorota Szczęsna, psychoterapeutka uzależnień.

Osoby zainteresowane wsparciem działalności KARAN lub chcący zasięgnąć pomocy u specjalistów, mogą skorzystać z bezpłatnej infolinii pod nr 800 120 289.

Podziel się:

Oceń:

2022-11-15 13:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dla zagrożonych uzależnieniem

Katarzyna Bialasiewicz / Photographee.eu

– W swojej bezsilności, bezradności, niemocy prosimy o uwolnienie naszych dzieci z więzów uzależnienia, o wiarę, odwagę, siłę, nadzieję, miłość i wsparcie Matki Bożej – mówi Dorota Bednarek z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu.

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...