Reklama

Niedziela Lubelska

Astronom Kopernik

Ireneusz Rolewski na tle kopii

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie

Ireneusz Rolewski na tle kopii

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie prezentuje kopię dzieła Jana Matejki Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Matejko namalował Mikołaja Kopernika w 1873 r. z okazji 400. rocznicy urodzin astronoma. Przedstawił twórcę heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego podczas obserwacji nieba z jego prywatnej wieży na wzgórzu katedralnym we Fromborku. Dzieło znajduje się w zbiorach Uniwersytetu Jagiellońskiego i do tej pory było często kopiowane. Obraz namalowany przez młodego artystę Ireneusza Rolewskiego, absolwenta Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, powstał z okazji 550. rocznicy urodzin Kopernika i docelowo znajdzie się w Parlamencie Europejskim, by w międzynarodowym środowisku popularyzować polskie dziedzictwo kulturowe oraz osiągnięcia polskiej nauki. W drodze do Brukseli był prezentowany w Skierniewicach, a do 25 marca mogą zobaczyć go mieszkańcy Lublina.

Wyjątkowa kopia

Obraz Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem został przygotowany zgodnie z zasadami sztuki kopiowania; ma zmieniony wymiar oraz jeden z detali. Wyjątkowa praca, sfinansowana przez miasto Skierniewice oraz Fundację Orlen, to olej na płótnie wykonany techniką popularną w XIX wieku. Pomysł powstania tej konkretnej kopii pojawił się już w 2017 r., kiedy w Muzeum Narodowym w Warszawie odbywała się akcja „ożywienia” innego dzieła Matejki, Zawieszenia dzwonu Zygmunta. Ireneusz Rolewski wspomina, że wówczas spotkał Włodzimierza Lewandowskiego, fizyka związanego m.in. z Centrum Badań Kosmicznych PAN. W trakcie rozmowy okazało się, że poszukuje on kogoś, kto podejmie się skopiowania obrazu Matejki. Efektem tego spotkania jest właśnie prezentowane dzieło. Skromny artysta jest już w Lublinie znany, bowiem w galerii biblioteki wojewódzkiej zaprezentował kopię Bitwy pod Grunwaldem. W ubiegłym roku monumentalne dzieło zobaczyło ponad 5, 5 tys. osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Interesująca wystawa

Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Tadeusz Sławecki ma nadzieję, że w ogłoszonym przez Sejm Roku Mikołaja Kopernika portret astronoma zobaczy wiele osób. Tym bardziej, że wystawę można zwiedzać bezpłatnie, a ubogaca ją ciekawa ekspozycja książek, atlasów nieba i kalendarzy astronomicznych ze zbiorów WBP oraz Biblioteki Uniwersyteckiej KUL, a także medali, monet i banknotów z kolekcji Zbigniewa Nesterowicza. Dzięki współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN w jednej z gablot można zobaczyć spektrometr do badania promieniowania słońca, a także „kreta”, model pierwszego polskiego urządzenia w kosmosie, które sprawdza powierzchnię Marsa. W planach biblioteki jest też zorganizowanie tematycznej konferencji naukowej, której przedsmak dał wykład inauguracyjny Włodzimierza Lewandowskiego pt. „Europejski Program Obserwacji Ziemi COPERNICUS. Wyzwania dla Polski”.

Lubelskie ślady

Gościem wernisażu był abp Stanisław Budzik. Metropolita podzielił się informacją, że dokładnie w 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika będzie sprawował Mszę św. w intencji astronoma w katedrze fromborskiej. Lublin jest bowiem związany z tym wielkim Polakiem przez Jana Baranowskiego, brata biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego. Jan był cenionym astronomem i przyrodnikiem, który jako pierwszy dokonał przekładu dzieła Kopernika De revolutionibus orbium coelestium na język polski. Do połowy XIX wieku było ono dostępne tylko w języku łacińskim. Przekład Baranowskiego zawiera także przedmowę Kopernika, której nie mają wydania norymberskie. Ostatnie 10 lat swojego życia Jan spędził z bratem biskupem w Lublinie. Obaj zmarli w 1879 r. i zostali pochowani we wspólnym grobowcu na cmentarzu przy ul. Lipowej.

Podziel się:

Oceń:

2023-03-07 14:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lublin: pogrzeb Romualda Lipki poprzedzi Msza św. w archikatedrze

Romuald Lipko

Archiwum Romualda Lipki

Romuald Lipko

Zmarły 6 lutego Romuald Lipko, jeden z liderów Budki Suflera, multiinstrumentalista i autor tekstów, zostanie pochowany cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Uroczystości na cmentarzu 12 lutego poprzedzi Msza św. pogrzebowa w lubelskiej archikatedrze.

Więcej ...

Świadectwo: Uzdrowiona za przyczyną kard. Stefana Wyszyńskiego

S. Nulla

Łukasz Krzysztofka

S. Nulla

Niepoślednią rolę ku temu, aby ogłosić wyniesienie do chwały ołtarzy Prymasa Tysiąclecia odegrała choroba, cierpienie, a w konsekwencji cud, który dotknął formującą się do życia zakonnego s. Nullę ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża.

Więcej ...

Bp Ważny rozszerzył grono osób zajmujących się ochroną małoletnich

2024-05-29 17:40

Episkopat News

Stworzenie biura delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży poprzez włączenie do niego siostry zakonnej i świeckiej psycholog oraz powołanie diecezjalnego zespołu ds. prewencji to jedne z pierwszych decyzji bp Artura Ważnego jako biskupa sosnowieckiego. Poszerzenie wspomnianych zespołów oraz ich wzajemna współpraca mają na celu podnoszenie standardów ochrony małoletnich w diecezji m.in. w związku z wejściem w życie tzw. „ustawy Kamilka”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Wiara

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary