Reklama

Niedziela Łódzka

Niebem jest czynić dobrze

Obecnie w Domu Księży Emerytów przebywa 30 kapłanów

Julia Saganiak/Niedziela

Obecnie w Domu Księży Emerytów przebywa 30 kapłanów

Po to jest każde miejsce w Kościele, aby człowiek mógł spotkać się z Jezusem Chrystusem Zmartwychwstałym – mówił abp Grzegorz Ryś w Domu Księży Emerytów w Łodzi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta Teresa z Lisieux powtarzała: „Niebem moim będzie dobrze czynić na ziemi”. W tym duchu swojej założycielki szczególną posługę wypełniają siostry ze Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Domu Księży Emerytów w archidiecezji łódzkiej. Oprócz modlitwy, od 25 lat, zapewniają całodobową opiekę księżom, którzy są po kilkudziesięcioletniej posłudze kapłańskiej. – Patronką zgromadzenia jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus, która w szczególny sposób otaczała modlitwą kapłanów i myślę, że jest to też wpisane w nasz charyzmat – modlitwa za kapłanów, służba najbardziej potrzebującym. Ten dom ma swoją specyfikę i jest on jedyny w naszym zgromadzeniu. Z perspektywy lat, odkąd tutaj jestem, współpraca układa się dobrze zarówno z pracownikami świeckimi, jak i księżmi. Przy tej pracy, którą mamy – niejednokrotnie wymagającej i trudnej – możemy prowadzić nasze życie zakonne. Mamy wspólne modlitwy z siostrami, czas na rekreację, łączy nas też jedna praca i właśnie ten dom. Święta Teresa pokazała, że nie potrzeba robić wielkich rzeczy, wystarczy miłość w prostocie – powiedziała siostra przełożona karmelitanek.

Obecnie w Domu Księży Emerytów mieszka 30 kapłanów, pracuje 15 osób świeckich i 6 sióstr zakonnych. – Chcemy wspólnie podziękować Panu Bogu za to, że pod tym dachem pozwala nam mieszkać, posługiwać, że jednoczy nas w tym, co Boże i ludzkie. Dzięki abp. Władysławowi Ziółkowi, który z troski o księżach emerytach podjął decyzję o wybudowaniu tego domu, była związana także prośba do Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, aby one współpracowały w budowaniu atmosfery tego domu. Dziękujemy za ich posługę, ale również wyrażamy wdzięczność za wszystkie wysiłki osób świeckich, które posługują księżom na co dzień. Bez nich trudno byłoby czuć się jak w prawdziwym domu – powiedział ks. Tomasz Falak, dyrektor łódzkiego Domu Księży Emerytów. Wcześniejszy budynek dla księży emerytów znajdował się przy ul. Broniewskiego, ale z powodu złych warunków, ówczesny metropolita łódzki podjął decyzję o utworzeniu nowego miejsca dla zasłużonych kapłanów. – Wybrana została ta lokalizacja przede wszystkim dlatego, by księża mieli szybki dostęp do opieki medycznej, żeby także osoby zatrudnione tutaj nie musiały poświęcać zbyt dużo czasu na dojazd. Uważam tę decyzję za bardzo dobrą, ponieważ w ciągu całego tygodnia księża nawet kilka razy wyjeżdżają na badania do różnych przychodni czy szpitali, więc nie muszą przemierzać całego miasta – wyjaśnia ks. dyrektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

We Mszy św. z okazji 25-lecia istnienia Domu Księży Emerytów w Łodzi przewodniczył abp Grzegorz Ryś, powierzając to miejsce i osoby, które w nim przebywają, Bożej opiece. – Każdy kościół, każda świątynia, każda kaplica, każdy dom, dom zakonny, każda plebania i dom księży emerytów także jest po to, żeby mogło dojść do spotkania z Jezusem Chrystusem Zmartwychwstałym. Tam rozpoznajemy żyjącego Pana, gdzie ludzie świadczą gesty miłości wobec siebie nawzajem – mówił abp Ryś.

Łódzki Dom Księży Emerytów znajduje się przy ul. św. Wojciecha. Jest miejscem dla księży, którzy zakończyli swoją posługę w archidiecezji lub ze względu na stan zdrowia nie mogą podejmować funkcji duszpasterskich.

Podziel się:

Oceń:

2023-04-25 15:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielce: trzydziestu księży z Domu Księży Emerytów zarażonych COVID-19

PAP

Potwierdzono zakażenie u 30 księży – mieszkańców kieleckiego Domu Księży Emerytów oraz u kilku pracowników, którzy przechodzą chorobę bezobjawowo, ponadto dwóch kapłanów oceniono jako niejednoznacznych. Dzisiaj pobrano od nich wymaz.

Więcej ...

Świadectwo: cztery zakonnice będą pielgrzymować prosząc o błogosławieństwo dla USA

2024-05-06 19:07

Fotolia.com

W ramach przygotowań do ogólnokrajowego Kongresu Eucharystycznego, który w dniach 17-21 lipca odbędzie się w Indianapolis, cztery członkinie Stowarzyszenia Apostolskiego „Córki Maryi” zamierzają odbyć prawie 1000-milową pielgrzymkę, aby prosić m.in. o „błogosławieństwo Chrystusa dla całych Stanów Zjednoczonych”. Będą one szły szlakiem św. Elżbiety Anny Seton (1774-1821) - pierwszej rodowitej Amerykanki, którą kanonizowano

Więcej ...

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53
Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...